İsrafil Kışla’dan Arhavi’ye Müjde

18/01/2017 08:52

Ak Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’dan Arhavi’ye Müjde.


Haber: Hayati Akbaş2011 yılında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun belirlemiş olduğu yeni kriterler sonucu kapanma kararı alınan ve ardından kapatılmaması uğruna yoğun bürokratik mücadeleler verilen Arhavi Adliye Binası AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın girişimleri sonucunda yeniden yapılıyor.

Kışla Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Müjdeyi Verdi

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla sosyal medya hesabından projenin görsellerini paylaşarak ilimize ve ilçe halkına Adliye Binasının yapım işi ihalesinin 17 Ocak’ta yapılacağını duyurdu.

2011 tarihinde Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun belirlemiş olduğu yeni kriterler sonucu Arhavi ve Ardanuç adliye binalarının kapatılması kararının alındığını belirten Kışla; “Durumu öğrendikten sonra Adalet Bakanlığı’mız nezdinde yapmış olduğumuz teşebbüsler sonucu bazı kriterler de değişikliğe gidildi ve Allah’a şükürler olsun Arhavi adliyesinin kapanmasına mani olmuş olduk. Bu dönemde Ardanuç adliyesine engel olamayışımız beni son derece üzmüştür. O gün alınan kararlar planlanan adliyelerin kapanmasını gerekli kıldığı için Ardanuç’u kabul ettiremedik. Ancak Ardanuç adliyesinin tekrar açılabilmesi için bir plan çerçevesinde çalışmalarım devam etmektedir. ” ifadelerini kullandı.

Arhavi Adliyesinin faaliyetlerine devam kararının çıkmasını sağladıktan sonra Arhavi’ye yeni bir adliye sarayı kazandırma hususunda çalışmalarını hızlandırdıklarına değinen Kışla;” Uzun uğraşlar neticesinde arsa sorununu çözüme kavuşturduk. İlk önce PTT’ye ait olan atıl binanın adliyeye devrini gerçekleştirdik. Sonraki süreçte Proje ve yatırım programına aldırma gayretlerimizden sonra hamd olsun 17 Ocak 2017 tarihinde yapılacak. İnşallah bir an önce yapılarak halkımıza hizmet verir. Halkımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. ” dedi.

Kapanmak Üzereyken Yenisi Yapılıyor!

Bilindiği üzere 2008 – 2009 yılları arasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun belirlemiş olduğu kriterler baz alınarak tüm Türkiye’de Adliyeler yeniden yapılmaya başlanmış. Çağın gereklerine uygun yeni ve modern binalar halkımızın hizmetine sunulmaya başlanmıştı. Arhavi’deki mevcut bina da şartları dolayısıyla eski olduğundan dolayı alınan bu karar gereği yıkılıp HSYK kriterlerine uygun arsa teminin sağlanması ile birlikte yeniden yapılacaktı. Ancak 2008 / 2009 yıllarında Belediye yönetimi arsa konusunda çözüm üretememiş ve bakanlığın bina yapımı için uygun gördüğü kriterler sağlanamamıştı. Yani HSYK kriterlerine uygun bir Adliye binası arsası çözüme kavuşturulamamış ve 2011 yılında Arhavi Adliye’sinin kapatılması kararı alınmıştı. Söz konusu bu karar ile birlikte Arhavi’de ikamet eden vatandaşlarımız adli işlemlerini yürütebilmek adına ilçe dışına gitmek zorunda kalacak, dava dosyaları sahibi ve adli işlemleri olan Arhavili vatandaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşamaya başlayacaktı.

Fakat 2012 yılında AK Parti ilçe Teşkilatı’nın öncülüğünde, ilçe halkı ve sivil toplum kuruluşları konuyu AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ’ya iletmesi ile birlikte milletvekilinin özel gayret ve çabalarıyla birlikte adliyenin kapatılmaması için yoğun bir bürokrasi dönemi başladı. Dönemin AK Parti İlçe teşkilatı ve Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu Ankara’ya giderek milletvekili Kışla öncülüğünde adliyenin kapatılmaması için ilgili kurumlarla görüşmelere başladılar. O dönemde yapılan bürokratik çabalar bir sonuç verdi ve Arhavi Adliye’sinin kapanmasının önüne geçildi.

Bürokratik girişimler sonuç vermiş ve Arhavi Adliyesi kapanmamıştı, ancak Kışla’nın hedefleri daha büyüktü. Mevcut şartları zorlamak, arsa sorununu ve bürokratik engelleri aşarak ilçeye Arhavi’ye yakışır bir Adliye Sarayını yaptırmak. Böylece yeni bir bürokratik süreç başlamıştı. Arhavi yerel yönetimi, ilçe teşkilatı ile arsa sorununun üzerine gidildi ve PTT ye ait olan atıl binanın yeri Adliye binasının yapımı için Adalet Bakanlığına devredildi. Ve adliye binasının yapılacağı arsa sorunu da bu şekilde çözüldü. Arsa sorunun çözümü ile birlikte 2016 yılıyla birlikte proje çalışmaları tamamlandı ve Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun çabaları ile birlikte Adliye Binası’nın yapım işi 2017 yatırım programına alındı. 17 Ocak'ta ihalesi yapılacak olan Adliye Binasının İhale sürecinin kesinleşme safhasından sonra Arhavi Adalet Sarayı'nın temeli atılacak ve inşaatına başlanacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.01.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ardanuç Adliyesinin Kapatılma Karar...
 » Artvinli Vekiller Ankara’da Söyleşi...
 » Arhavi Adliyesinde Mutlu Son...
 » Arhavi Yüksek Okul Temel Atma Tören...
 » Adli Yılın Açılışı Nedeniyle Reseps...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Metin Arifağaoğlu'ndan Sert Açıklam...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Hsyk Savcı Ve Hâkim Atamaları Gerçe...
 » Src Belgesindeki Belirsizlik Vatand...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Artvinli Bürokratlar İstifa Kuyruğu...
 » Hsyk Yaz Kararnamesi Açıklandı...
 » Damar Akparti'de Deprem...
 » Artvin Akparti İftar Yemeği Verdi...
 » Türkiye Barolar Birliği Artvin'de...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Vekil Kışla Adına Yardım Parası Top...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...