Hsyk Yaz Kararnamesi Açıklandı

18/06/2012 16:51

Arhavi Ve Ardanuç Adliyelerinin Kapatılması Doğrultusunda Adımlar Atıldı.


Haber: Tolga GülHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yaz kararnamesini açıkladı. Türkiye çapında 2 bin 335 hâkim ve savcının yerleri değiştirildi. Kararname ile birlikte Artvin derinden etkilendi. Artvin ve ilçe Adliye'lerinde önemli değişiklikler yapılırken atamalar ile birlikte Arhavi ve Ardanuç ilçeleri adliyelerinin kapatılması yönünde bir adım atıldı ve buradaki hakim ve savcıların da atamaları gerçekleştirildi. Yerlerine de herhangi bir atama yapılmadı. Kararname ile Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Cafer Güven Kara ile Artvin Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın yeni görev yerleri de belli olmuş oldu.

Ülke genelinde önemli isimler yer değiştirdi

Kararnameye göre 2 bin 335 hakim ve savcının görev yerleri değişti. Ergenekon savcısı Cihan Kansız, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olurken; Dink davası hakimi Rüstem Eryılmaz ise Bakırköy'e atandı. Şike soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk Küçükçekmece Başsavcıvekili oldu.

Kararnameye göre 2 bin 335 hakim ve savcının yerleri değiştirildi. Ergenekon savcısı Cihan Kansız, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. Dink davası hakimi Rüstem Eryılmaz, Bakırköy'e atandı. Balyoz savcısı Savaş Kırbaş, İstanbul Anadolu Başsavcıvekili oldu. KCK davası hakimi Menderes Yılmaz, İzmir'e atandı.

HSYK Birinci Daire Başkanlığı ise 2012 yılı adli yargı kararnamesine ilişkin açıklama yaptı. Dairenin 16 Mart 2012 tarih ve 751 sayılı kararı çerçevesinde 16 Mart 2012 tarihinde hazırlık çalışmalarına başlanan 2012 Yılı Adli Yargı Yaz Kararnamesi taslağının görüşmelerine 7 Haziran 2012 tarihinde başlanıldığının dile getirildiği açıklamada, heyet halinde kesintisiz olarak devam eden müzakerelerin 13 Haziran 2012 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karar altına alındığı ifade edildi.

16 Mart 2012 tarihli ilanda belirtilen takvime riayet edilmeye çalışıldığının dile getirildiği açıklamada, "Ancak, iş durumu, en yakın adli teşkilata uzaklığı, nüfusu, ulaşım imkânları gibi kriterlerle birleştirilmesi düşünülen bir kısım adliyelerle ilgili çalışma sebebiyle beş günlük gecikme yaşanmıştır. 2012 Yılı Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamelerine İlişkin Duyuru'da da açıkça belirtildiği gibi, bundan böyle süre sebebiyle sadece yaz kararnamesi ile atama yapılacak olması (Sonbahar Kararnamesi ile atanacak olanların da bu kararnameye alınması) ve bir kısım adliyelerin birleştirilmesi kapsamında yapılan atamaların kararnameye dâhil edilmesi nedeniyle bu kararnamede toplam 2335 Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısının ataması yapılmıştır. Adliye birleştirme çalışmaları nedeniyle resen atamaları yapılan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımızın yeni atandıkları yerde geçecek olan süreler eski görev yerinde geçmiş sayılacak olup, talep etmeleri halinde bu husus ilerideki atamalarında lehlerine değerlendirilecektir. Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamenin tüm yargı teşkilatına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz. " denildi.

Artvin Cumhuriyet Savcısı Kara, Ankara'ya atandı

Kararname ile de Artvin il merkezi ve ilçelerindeki Adliye'lerde önemli değişiklikler yapıldı. Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Cafer Güven Kara, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Kara'nın yerine ise Bursa ilinin Karacabey İlçesi Başsavcısı Ömer Karişit atandı. Artvin Cumhuriyet Başsavcısı'nın Artvin Adliyesi'nde görev yapan eşi Neşe Kara'nın da bu kararname ile görev yeri değişti. Neşe Kara'nın tayini Ankara Sincan Hakimliği'ne olmuş oldu. Ayrıca Artvin Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Sonay'ın da görev yeri değişti. Suat Sonay, Karaman Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atandı. Suat Sonay'dan boşalan Artvin Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na ise Çorum Adliyesi Hakim'lerinden Mutlu Çat getirilmiş oldu.

Artvin ve ilçelerindeki tüm değişiklikler ve yerlerine gelen yeni isimler ise şu şekilde oldu:

Artvin Cumhuriyet Savcısı Cafer Güven Kara, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Bursa Karacabey Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. Artvin Hakimi Neşe Kara, Ankara Sincan Hakim'liğine atandı. Artvin Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Sonay, Karaman Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atandı. Artvin Cumhuriyet Savcısı Mustafa Usta, Ordu Ünye Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Çorum Hakimi Mutlu Çat, Artvin Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atandı. Özalp Hakimi Neslihan Kaşıkçı Hopa Hakimliği'ne atandı. Ortaca Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Şahin Artvin Cumhuriyet Savcılığı'na, Arhavi Cumhuriyet Savcısı Alp Tekin Yıldırım, Hopa Cumhuriyet Savcılığı'na, Ardanuç Cumhuriyet Savcısı Bayram Demirtaş, Artvin Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Ardanuç ilçesi Hakimi Niger Doğancı Güven Siverek Hakim'liğine atandı. Akşehir Cumhuriyet Savcısı Osman Bekmezci Artvin Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Eskipazar Hakimi Savaş Yigen Artvin Hakim'liğine atandı. Arhavi Hakimi Seda Çabonoğlu Giresun Hakim'liğine atandı. Arhavi Hakimi Seyda Kibar Yıldırım, Hopa Hakim'liğine atandı. İliç Hakimi Yavuz Yılmaz, Hopa Hakimliği'ne atandı. Özalp Cumhuriyet Savcısı Muhammet Ali Kaşıkçı, Hopa Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

Arhavi ve Ardanuç Adliyeleri kapanıyor

Kararname ile birlikte beklenen bir sorunun da cevabı bulunmuş oldu. Kararname de Arhavi ve Ardanuç ilçelerinde görev yapan savcı ve hakimlerinin tamamının tayinleri çıkarken yerlerine yeni atamalar yapılmadı. Arhavi ve Ardanuç ilçesinde görev yapan bazı hakim ve savcıların atamaları Artvin Merkez ve Hopa ilçelerine yapılırken, yerlerine atama yapılmamış oldu. Bunun anlamı da Adalet Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen yeni çalışma ile bazı ilçe adliyelerinin kapatılması ve bazılarının da birleştirilmesi projesine hazırlık yapılıyordu. Buna göre Arhavi ve Ardanuç ilçelerindeki hakim ve savcıların tamamının tayininin çıkması bu iki ilçedeki Adliyeleri'nin kapatılmasının kesinleştiği anlamını taşıyordu. Edinilen bilgiye göre buralarda görev yapan diğer personellerinde Artvin Adalet Komisyonu'nun emrine verileceği ve bu komisyonun vereceği karar neticesinde bu personellerin yeni görev yerleri belli olmuş olacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.06.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Adliyesi’nde Büyük Değişim...
 » Arhavi Ve Ardanuç Adliyelerinin Kap...
 » Hsyk Savcı Ve Hâkim Atamaları Gerçe...
 » Bayraktutan'dan Göz Altılara Tbmm K...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Artvin Adliyelerinde Atama Rüzgârı...
 » Çaykur'da Yetkili Sendika Tek Gıda...
 » Şavşat Cumhuriyet Savcısı Göreve Ba...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Artvin'de Cumhuriyet Başsavcısı Gör...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Hopa'da Avukatlardan Suç Duyurusu...
 » Tarihi Binada Adalet Dağıtmaya Çalı...
 » Artvin’de Gözaltına Alınanlar Serbe...
 » Artvin’de Fetö Operasyonu Devam Edi...
 » Artvin'i Bir Genel Müdür Ziyaret Et...
 » Artvin'de Denetimli Serbestlik Ve Y...
 » Artvin'de Zabıt Kâtipleri İşe Alına...
 » Artvin Valisi 1 Gün İçinde 2 Defa D...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...