Üretilen Hidroelektrik Enerjinin Yüzde 2,5’i Deriner’den

11/01/2017 14:14

Deriner Barajı Milli Ekonomiye 2016 Sonu İtibarıyla 1.55 Milyar Lira Katkı Verdi.


Haber: Hayati AkbaşOrman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Deriner Barajı ve HES Projesi Türkiye’de üretilen toplam hidroelektrik enerjinin yüzde 2, 5’ini karşılıyor. Mühendislik harikası bu baraj, 2016 sonu itibarıyla ülke ekonomisine 1, 55 milyar lira katkı verdi.

12 Aralık 2012’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Deriner Barajı ve HES’in yıllık 2 milyar 118 milyon kiloWat. saat enerji üretme kapasitesi bulunuyor. Çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilen Deriner Barajı, temelden 249 metre gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın ise 6. en yüksek barajı konumunda yer alıyor.

5 Milyar 170 Milyon KiloWatt. saat Elektrik Üretildi

249 metre gövde yüksekliğindeki bu dev barajın santral bölümü 4 üniteden oluşuyor. Bu ünitelerden 1. ’si Temmuz 2013, 2. ve 4. ’sü Ağustos 2013, 3. ünitesi ise Ekim 2013’te elektrik üretmeye başladı. Elektrik üretmeye başladığı günden 2016 sonuna kadar Deriner Barajı’nın HES ünitesinden yaklaşık 5 milyar 170 milyon kiloWatt. saat elektrik üretildi. Üretilen bu enerjinin ülke ekonomisine katkısı ise 1, 55 milyar lira olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin Toplam Hidroelektrik Enerjisinin Yüzde 2, 5’i Deriner’den

Kurulu gücü 670 MW, yıllık enerji üretimi ise 2, 118 milyar kiloWatt. saat olan Deriner HES’in kapasitesi Türkiye’de üretilen hidroelektrik enerjinin yüzde 2, 5’ine, Çoruh Havzasındaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise yüzde 14’üne karşılık geliyor.

“Deriner, Bir Mühendislik Harikası”

Deriner Barajı’nın Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 4. ve Dünyanın da 6. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “Deriner Barajı ve HES Projesi Dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösteriliyor. Bu dev proje 2012’de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü” dedi.

“HES’ler Bir Zaruret”

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Eroğlu “Biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.01.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Deriner Barajı Ekonomiye 460 Milyon...
 » Deriner Barajında Bu Defa Enerji Ür...
 » Deriner Barajı Elektrik Üretimi Yüz...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Artvin Barajı Ve Hes Açılıyor...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Deriner Barajı Ülke Ekonomisine 801...
 » Defterdarlık Artvin’deki Kamu Yatır...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Yeni Yusufeli’nin Temelini Bakan Er...
 » Türkiye’nin En Büyük Barajı Olacak...
 » Deriner Barajı 330 Milyon Tl’lik En...
 » Yusufeli Barajı Temeli Atılıyor...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Artvin Barajı Ve Hes Projesinde Su...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...
 » Mhp Ardanuç Ve Şavşat Mitinglerinde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...