Artvin Barajı Ve Hes Açılıyor

12/01/2016 16:53

Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak Artvin’de Bulunan Baraj Ve Hes’lerin Açılışı Gerçekleşecek.


Haber: Hayati AkbaşYapımı tamamlanan 99 adet hidroelektrik santral Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından toplu olarak hizmete alınacak. Hizmete alınacak baraj ve HES’ten 2 adeti de Artvin’de yer alıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamada; “Ülke genelinde özel sektör tarafından yapımı tamamlanan 99 adet hidroelektrik santral (HES) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’da gerçekleştirilecek toplu açılış merasimi ile hizmete alınacak. Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak ve toplam yatırım bedeli 10 milyar lira olan 99 HES’ten 2 adeti ise Artvin’de bulunuyor. Büyüyen ve gelişen bir Türkiye olarak her geçen gün enerjiye olan ihtiyacın arttığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Artan bu enerji ihtiyacını karşılamak için 26 Haziran 2003 tarihinde Su Kullanım Hakkı Anlaşması ile üretimi özel sektöre açtık. Böylece kamunun ve özel sektörün gücünü birleştirerek HES’lerden elektrik enerjisi üretiminde büyük bir ivme yakaladık” dedi. Son 13 yılda özel sektör tarafından 422 adet HES’in işletmeye alındığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu tesislerle yılda 13. 000 MW kurulu güç ile 40 milyar kiloWatt. saat’lik üretim kapasitesine eriştik. HES projelerinin özel sektöre açılmasıyla devletin sırtından takriben 60 milyar dolarlık yatırım yükünü kaldırdık” diye konuştu.

Açılışı Yapılacak Projelerin Milli Ekonomiye Katkısı Yaklaşık 1, 1 Milyar Lira

Bu çerçevede 14 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek toplu açılış merasimi ile yapımı tamamlanan 99 adet HES projesinin hizmete alınacağını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Artık eski Türkiye yok tamamlanan tesisler toplu olarak hizmete alınıyor. Eski Türkiye’de böyle açılışları hayal bile etmek mümkün değildi. Tamamlanan bu 99 dev projeyi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uğurlu elleriyle halkımızın hizmetine sunacağız. Hizmete alınacak HES projeleri toplam 2. 200 MW kurulu gücünde ve bu tesislerle yılda 7, 4 milyar kiloWatt. saat enerji üretimi gerçekleştirilecek. Bu tesislerin milli ekonomiye katkısı ise yıllık yaklaşık 1, 1 milyar lirayı bulacak” ifadelerini kullandı.

HES’ler Sayesinde Doğalgaz İthalatından Yılda Yaklaşık 11 Milyar TL Tasarruf Sağlandı

Türkiye’nin teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyelinin 180 milyar kiloWatt. saat olarak hesaplandığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde HES’lerden 2003 yılında sadece 26 milyar kilowatt. saat enerji üretilirken, bugün ise kamu ve özel sektör ortaklığı ile 91 milyar kiloWatt. saat enerji üretiliyor. Yani hidroelektrik enerji üretim kapasitesini 2003 yılından beri üç kat geliştirdik. Bu değer toplam kullanılabilir hidroelektrik potansiyelimizin yüzde 50’sini aşıyor. Özellikle elektrik üretiminin büyük kısmında hammadde olarak doğalgazın kullanıldığı düşünülürse ürettiğimiz bu hidroelektrik enerji sayesinde doğalgaz ithalatından yılda yaklaşık 11 milyar TL tasarruf sağladık. Hedefimiz ise 2019 yılı sonuna kadar 180 milyar kiloWatt. saat olan teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyelimizin 127 milyar kiloWatt. saat’ini devreye almak. ”

“HES’ler Yenilenebilir Çevre Dostu Bir Enerji Kaynağıdır”

HES’lerden üretilen enerjinin yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen bir enerji üretim şekli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bazı çevreler HES’lerin tabiata ve çevreye zararlı olduğunu söylüyorlar. Kesinlikle böyle bir durum yok. Bütün Dünya HES’lerin çevreci olduğunu kabul ediyor. Amerika ve Avrupa hidroelektrik potansiyelinin yüzde 80-90’ını devreye almış durumda. Bizimde özellikle son günlerde doğalgaz üreticileri ülkeler ile yaşadığımız krizler göz önünde bulundurulursa bu potansiyeli devreye sokmamız gerektiği bir kez daha anlaşılıyor. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamız dolayısıyla HES’lerin yapılması ülkemiz menfaati açısından bir zarurettir. HES’ler yenilenebilir çevre dostu bir enerji kaynağıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Ülke Ekonomisine Artvin de Büyük Katkı Verecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında hizmete alınacak çevre dostu projeler arasında Artvin’de özel sektör tarafından yapımı tamamlanan projelerin de olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Ülke ekonomisine Artvin de büyük katkı verecek. Artvin’de yapımı tamamlanan 2 adet HES’in de açılışını diğer projelerle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız yapacak” dedi.

Artvin’deki Tesislerin Toplam Yatırım Bedeli 1, 5 Milyar Lirayı Buluyor

Artvin’de hizmete alınacak 2 projenin toplam yatırım bedelinin 1, 5 milyar lira olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu “Açılışı yapılacak Artvin Barajı ve HES projesinin toplam kurulu gücü 332 MW ve bu tesisten yıllık 1 milyar 26 milyon kiloWatt. saat enerji üretilecek. Ayrıca açılış kapsamında Artvin’de tesis edilen Hızır Regülatörü ve HES’te hizmete alınacak. Sadece Artvin’de hizmete alınacak tesisler ile ülke ekonomisine yılda yaklaşık 152 milyon lira katkı sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu” ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgilere göre, toplu açılış merasimi ve kurdele kesimi açılışın yapıldığı illerden canlı bağlantı olarak izlenecek.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.01.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Üretilen Hidroelektrik Enerjinin Yü...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Köye Gelen Tüm Yabancıları Sorguluy...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Artvin’de Yapımı Tamamlanan Tesisle...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Bayraktutan'dan İptal Edilen 70 Hes...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » "Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon...
 » Ardanuç’ta Hes Gerginliği Devam Edi...
 » Şavşat’ta Balık Ölümleri Korkuttu...
 » Dekap “Ağasar Dereleri Özgür Aksın”...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin’de, Alabalık Köyü Şirkete Çe...
 » Artvin Evi’nde Siyasiler, Bürokratl...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Güneysu’da Acil Kamulaştırma Kararı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...