Deriner Barajı Ekonomiye 460 Milyon Tl Katkı Sağladı

11/03/2015 10:41

Deriner Barajı’ndan Üretilen Elektrik 2 Milyar Kilowatt Saati Geçti.


Haber: Hayati AkbaşOrman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Deriner Barajı ve HES Projesi’nde elektrik üretimi 2 milyar kilowat saati geçti ve milli ekonomiye de yaklaşık 460 milyon TL katkı sağlandı.

2 Milyar Kilowatt. Saat Enerji Üretildi

12 Aralık 2012’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Deriner Barajı ve HES’in yıllık 2 milyar 118 milyon kilowat. saat enerji üretme kapasitesi bulunuyor.

249 metre gövde yüksekliğindeki dev barajın santral bölümü 4 üniteden oluşuyor. Bu ünitelerden 1. ’si Temmuz 2013, 2. ve 4. ’sü Ağustos 2013, 3. ünitesi ise Ekim 2013’te elektrik üretmeye başladı. Elektrik üretmeye başladığı günden Şubat 2015 sonu itibarıyla Deriner Barajı’nın HES ünitesinden yaklaşık 2 milyar kilowatt saat elektrik üretildi. Böylece, milli ekonomiye de yaklaşık 460 milyon TL destek sağlandı.

“Deriner, Bir Mühendislik Harikası”

Deriner Barajı’nın Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 4. ve dünyanın da 6. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “Yurt genelinde 2014 yılının kurak geçmesine rağmen Çoruh Vadisindeki projeler elektrik üretimi açısından en verimli projeler arasında yerini aldı. Deriner Barajı ve HES de 2014’te verimli bir yıl geçirdi. Elektrik üretmeye başladığı günden bu tarafa 2 milyar kilowatt saatten fazla elektrik üretti” dedi.

Deriner Barajı ve HES Projesi’nin Dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterildiğinin de altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu dev proje 2012’de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’nin en yüksek barajı Deriner Barajı

Deriner Barajı ve HES Projesi, Aşağı Çoruh Havzası’nda, Artvin İlinin 5 km membasında, Çoruh Nehri üzerinde yer almakta.

Deriner Barajının gövde yüksekliği temelden 249 m olup; su depolama hacmi 1 milyar 969 milyon m3’dür. Deriner Barajının Kurulu gücü 670 MW olup; yıllık enerji üretim miktarı ise 2 milyar 118 milyon kWh’dir.

Deriner Barajı çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmiş olup; 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Dünya’nın da 3. en yüksek barajıdır. *

Türkiye – Rusya ikili işbirliği ile yapılan Deriner Barajının inşaatına 08. 01. 1998 tarihinde başlanıldı. 12. 12. 2012 tarihinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans ile açılışı yapıldı.

Deriner Barajı dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterilmektedir. 2012 yılında düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü.

EÜAŞ yetkililerinden alınan bilgilere göre yurt genelinde 2014 yılının kurak geçmesine rağmen Çoruh Vadisindeki projeler elektrik üretimi açısından en verimli projeler oldu.

25. 02. 2015 tarihi itibarı ile Deriner Barajında 2 milyar kWh elektrik üretilerek; milli ekonomiye yaklaşık 460 milyon TL destek sağlandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.03.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Üretilen Hidroelektrik Enerjinin Yü...
 » Deriner Barajında Bu Defa Enerji Ür...
 » Deriner Barajı Elektrik Üretimi Yüz...
 » Deriner Barajı Ülke Ekonomisine 801...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Defterdarlık Artvin’deki Kamu Yatır...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Türkiye’yi Sarsacak Büyük İddia...
 » Türkiye’nin En Büyük Barajı Olacak...
 » Artvin Barajı Ve Hes Projesinde Su...
 » Yusufeli Barajı Masaya Yatırıldı...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Deriner Barajı 330 Milyon Tl’lik En...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Yeni Yusufeli’nin Temelini Bakan Er...
 » Yusufeli Barajı Temeli Atılıyor...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...