Gürcistan’ın Bağımsızlığı Trabzon’da Kutlandı

30/05/2016 10:53

Gürcistan’ın Bağımsızlığının 25. Yılı Trabzon’da Da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşGürcistan Trabzon Başkonsolosluğu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve KTÜ ile FEMİN-ART derneği işbirliğinde, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde Gürcistan’ın bağımsızlığının kutlanması etkinliği çerçevesinde Batum Sanat Üniversitesi Orkestrası tarafından bir konser verildi. Konserin akabinde halk oyunları gösterileri ile konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda iki ülke arasındaki tarihten gelen kültür işbirliği vurgulandı. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye ile Gürcistan’ın birlikteliğinin Kafkaslarda önemli bir güç olduğu dile getirildi.

Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İran İslam Cumhuriyeti başkonsolosu Reza Baghban Kondorı ile çeşitli kamu kurumlarının il müdürleri, STK Temsilcileri ile Gürcistan’dan gelen misafirler, Trabzon’da yaşayan Gürcüler ile Trabzonlular ve Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek katıldı.

Programda bir konuşma yapan başkonsolos Mikatsadze, ilk defa Türkçe konuştuğunu ifade ederek, “Bugün Gürcistan bağımsızlığına kavuşmasının 25. Yıl Dönümünü kutluyor. Zorlu süreçte önemli noktaları geçmeyi başardı. Avrupa Birliği içinde yer almaya çalışıyor. Başarılarımız bizim komşumuz ve stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti ile yakın bağlantıda olduğunu unutmamak lazım. Türkiye, bağımsızlığımızın ilk gününden beri toprak bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın aktif destekçisi olmuştur. Bu aksam bizler Türk halkına verdiği destek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerine bağımsızlığımızın 25 yılı boyunca desteklerinden ötürü şükranlarımızı sunmak teşekkür etmek isteriz” dedi.

Konuşmaların ardından merkezi Trabzon’da bulunan FEMİN-ART derneğinin düzenlediği sergi açıldı. Etkinlikler verilen kokteyle son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.05.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları...
 » Artvin’de 30 Ağustos Zafer Bayramı...
 » Artvin’de Çanakkale Şehitleri Anma...
 » Trabzon’da Düzenlenen 3. İpekyolu Z...
 » Gürcistan’ın Bağımsızlık Günü Trabz...
 » Ulu Önder Atatürk’ün Ölüm Yıldönümü...
 » Çakı Gibi Asker Oldular...
 » Bayraktutan 30 Ağustos Zafer Bayram...
 » Bayraktutan Zafer Bayramı Mesajı Ya...
 » Trabzon’da Tanıtım Seferberliği...
 » Batum - Artvin Sanat Buluşması Konu...
 » Gürcistan’a Gidecekler Dikkat!...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Konsolos Mikatsadze, Vali Balkanlıo...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » Modern Sanat Gösterileri Hopa'da İl...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » 7 Mart Artvin’in Kurtuluş Günü İçin...
 » Mikatsadze’den Vali İnce’ye Ziyaret...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...