Artvin Valiliği Emitt Uluslararası Turizm Fuarına Katıldı

23/01/2015 08:24

Artvin Valiliği 19. Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Ve Seyahat Fuarına Katıldı


Haber: Hayati AkbaşİSTANBUL-Artvin Valiliği, 22 – 25 Ocak tarihlerinde İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuarında bu yıl 19. su düzenlenen EMİTT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında stant açtı.

Bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), törenle açıldı.

Fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, fuara katılımın her yıl arttığını belirtti.

Türkiye'de turizmin son 10 yılda geliştiğini belirten Arıcı, ülkenin uluslararası alanda tanınırlığının da giderek arttığını söyledi.

Destinasyon odaklı çalışmalarla Türkiye markasının geliştirildiğini vurgulayan Arıcı, Türkiye'nin turizmde dünyanın ilk 10 ülkesi arasında olduğunu kaydetti.

Bakan Yardımcısı Arıcı, şöyle devam etti: "Bu yıl da istikrarlı yükselişimizi sürdürerek gerek turizm gelirleri gerekse turist sayısında dünya ortalamalarının üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Turizm ürünlerinin çeşitliliği ve talebe uygun ürün sunma becerisi, Türk mutfağının yeniden keşfi, İstanbul'un Avrupa'da tercih edilmesi, 2015 yılına yönelik bu olumlu beklentilerimizi güçlendirmektedir.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçiyi misafir eden İstanbul, artık tüm dünyada marka değerine sahiptir. Son yıllarda sunduğu kültürel imkanlar ve turizm altyapısında iyileştirmelerle İstanbul, adından söz ettirmektedir. Benzersiz cazibe merkezleriyle İstanbul, tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini çekerken, onlara aynı zamanda seçkin tesisler sunmaktadır. 2014 Ocak-Kasım döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, 35 artmıştır. "

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise dünyada refahın artması, seyahat teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte insanların hareketliliğin arttığını vurgulayarak, bunun önemli bir sektöre dönüştüğünü söyledi.

Türkiye'nin son 15 yıldır turizmde önemli bir noktaya geldiğini belirten Şahin, "2000'li yılların başında ilk 15'e giremeyen bir Türkiye, bugün 6. sırada. Türkiye, bu noktada gerçekten önemli teşvikler sağladı. Sektör, bu konuda önemli fedakarlıklar yaptı. " dedi.

- Turizm, dünya barışına katkı sunmalı"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da turizmin insanlığın ortak lisanı olduğunu belirterek, İstanbul'un kadim medeniyetinden bahsetti.

"Günümüz dünyasının" giderek küçüldüğünü ve insanların kaderlerinin birbirine bağlı hale geldiğini ifade eden Topbaş, şunları söyledi: "Tüm insanlığın, yönetimde bulunan herkesin, her bireyin, dünya barışına katkı sunması gerekir. İnanıyorum ki bu buluşmalar bize dünya barışında önemli mesafe almayı sağlayacaktır. Ülkelerin yarıştığı dönemler geride kaldı. Şehirlerin yarıştığı dönem de geride kaldı. Artık odak şehirler var. Yeni bir süreç başladı, yükselen değerlerin, sektörlerin, bireylerin buluştuğu şehirler. Şehirler kendilerine oluşturdukları temalarıyla gündem tutmakta ve öne çıkmakta. "

71 ülkeden 4 bin 500 katılımcının yer aldığı EMITT Fuarı’nda kentin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri tanıtıldı. Türkiye’nin dört bir yanından fuara katılan il, ilçe, belediye ve beldeler, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinden oluşan turizm potansiyellerini fuarda tanıttılar.

-ARTVİN VALİLİĞİ KENTİ TANITAN STANT AÇTI-

Artvin Valiliği de fuarda kentin tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerinin tanıtıldığı stant açtı.

Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan ve Artvin İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş’in de katıldığı fuarda Artvin standını, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, Kırıkkale Valisi Ali Kolat, İstanbul Artvinliler Vakfı Başkanı Hakan Bekar ile İstanbul’da faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakıf başkanları ziyaret etti.

Fuarın ilk gününde çok sayıda vatandaş ile turizm acentelerinin ziyaret ettiği stantta kentin doğal güzelliklerini tanıtan afiş, broşür ve tanıtım filmi sergilendi.

Stantta Artvin’in marka değeri olan Artvin Balı ile Arhavili ev hanımlarının ürettiği yöresel taş bebekler ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Ayrıca Artvin Valiliği’nce geçen yıl özel olarak çekimleri yaptırılan 3 Boyutlu Artvin Tanıtım Filmi, ilk kez stantta kurulan özel bir odada vatandaşların beğenisine sunuldu.

Yaygın ve yerel basının yoğun ilgi gösterdiği Artvin standında basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulunan Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Artvin Valiliği olarak yaklaşık 10 yıldır EMİTT Doğu Akdeniz Turizm Seyahat Fuarına katıldıklarını söyledi.

EMİTT’in fuarlar arasında kendine önemli bir yer edindiğini belirten Ongu; “EMİTT Fuarı her sene büyüyor ve her sene daha çok ziyaretçi çekiyor. Bizde bu fuara Artvin Valiliği olarak 68 metre karelik standımızla katıldık. Hem yurt içinden hem yurt dışından Türkiye'yi ve Doğu Karadeniz Bölgesini ziyaret eden yabancı turistlerimizi ağırlamaya hazırız. Buradaki standımızda Artvin'imizin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile zenginliklerini ziyaretçilere tanıtmaya çalışıyoruz. Buradaki küçük standımız ziyaretçilerimiz için Artvin'e açılan küçük kapı oluyor. Burada insanlar Artvin'i kısmen tanımış oluyor. Doğu Karadeniz ziyaretlerinde burada edindikleri izlenimlerinde katkısıyla Artvin'e de yer ayırmış olacaklar. Doğu Karadeniz'in yeşilinin yanında Artvin'in kültürel değerlerini de tanımış olacaklar. " Diye konuştu.

Fuarın ilk günü olmasına rağmen yoğun bir katılımın olduğunu ifade eden Ongu; "Hafta sonu bu yoğunluğun artmasını bekliyoruz. EMİTT Fuarını ziyaret eden herkesi Artvin fstandına da bekliyoruz. Bu fuara Gürcistan'la birlikte katılmayı düşünmüştük. Ancak Gürcistan ile Acara Özerk Cumhuriyeti bu fuara birlikte müstakil katılmayı arzu ettiklerinden beraber stantta bulunma düşüncemiz gerçekleşmedi. Gürcistan, Turizm Bakanlığı olarak zaten EMİTT fuarında yer alıyor. Biz onlardan ayrı olarak standımızı açtık. ” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.01.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İstanbul’da Düzenlenen 19. Emitt Fu...
 » Artvin Turizmi, Turizmcilerle Masay...
 » Artvin Tanıtım Filmi, Ziyaretçiler...
 » Artvin Valiliği, 17 Emitt Fuarına K...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin 2014 Emitt Fuarında Tanıtıla...
 » Artvin 16 Emitt Fuarında Tanıtılaca...
 » Artvin Tanıtıldı...
 » Artvin 2015 Turizm Etkinlikleri Top...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin Valiliği Emıtt Fuarında...
 » Hopaport Logitrans Fuarında İlgi Od...
 » Artvin Valiliği “Artvin Tanıtım Gün...
 » "Emitt Fuarı'' İle ‘'artvin Tanıtım...
 » Doğa Harikası Borçka Karagöl, Moder...
 » Lojistiğin Zirvesi Logitrans 2015’d...
 » Artvin’de 1. Uluslar Arası Altın Bo...
 » 35. Kafkasör Kültür Ve Sanat Festiv...
 » Logitrans Fuarı Başladı...
 » Batumi Build 2016 Fuarına Hazır...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...