Artvin’de 1. Uluslar Arası Altın Boğa Film Festivali Başladı

22/10/2014 08:14

Sinemaseverler 4 Gün Boyunca Doğa Konulu Film Ve Belgeselleri Ücretsiz İzleyecek.


Haber: Hayati AkbaşGelecek nesillere kalıcı ve anlamlı birikimler aktarabilmenin en güzel yolunun sanat ile olacağı düşüncesiyle Artvin Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sinema günleri başladı.

Çağımız kitle iletişim araçlarından sinema ile çok daha geniş kitlere ulaşmayı hedefleyen Artvin Belediyesi, dev bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. İlimizde dört gün boyunca dünyanın farklı bölgelerinden en seçkin doğa konulu film ve belgeseller Artvinlilerin beğenisine ücretsiz olarak sunulacak. Altın Boğa Doğa film festivaline; çocuk genç ve yetişkin kategorilerinde 4’ü yerli 12’si yabancı olmak üzere 16 doğa filmi yer alıyor.

Bu kapsamda bu yıl ilki düzenlenen 1. Uluslararası Altın Boğa Doğa filmleri festivalinin açılış töreni Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi Sinema Salonunda gerçekleşti. Törene Artvin Valisi Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı - Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Toktaş, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta, İlçe Belediye Başkanları, Kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Programın devamında ise ilimizde gösterime girecek olan 16 doğa belgesel ve film fragmanları eşliğinde salonda bulunanlara tanıtıldı. Ardından Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe kürsüye çıkarak kısa bir konuşma yaptı. Başkanı Kocatepe; “Artvin’imizde bu güzel çalışma olan Altın Boğa Doğa Filmleri festivalimizin açılışı programına hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı.

Kocatepe, “organizasyonun ne kadar bizden ve bizi anlatan bir çalışma olduğunu izlediğimiz fragmanlarda gördük. En önemli sermayesi doğası yeşilliği florası, faunası ne diyorsanız eğer Artvin’de bir film festivali yapılacaksa bunun tek adı doğa film festivali olmalı, yine Türkiye’de bir doğa film festivali yapılacaksa bunun yeri Artvin olmalı” dedi.

Başkan Kocatepe konuşmasının devamında; “şehirler markalarla uçar, markalar şehirleri kaldırır, işte Kafkasör’ümüz bu markalarımızdan bir tanesi, Hatila’mız başka bir marka ama altın boğa daha doğrusu boğamız bizim bir markaydı onu güzel bir film festivali ismiyle birleştirerek altın boğa doğa filmleri dedik adına Artvin’imize bir başlangıç olsun bu gün burada sadece bir sanat aktivitesi göstermiyoruz bu bir eğitimdir. Almanya ikinci dünya savaşından sinema ve tiyatro yoluyla eğitim misyonunu kullanarak çıkmayı başarmıştır. Lütfen günlerimize sahip çıkalım hep birlikte Artvin bir kültür merkezi organizasyonu sanat merkezi şehri haline getirelim” dedi.

Açılış töreninde konuşan Artvin Valisi Kemal Cirit, doğa adına Artvin’de bir tek çölün olmadığını onun dışında her şeyin olduğunu Artvin’in kendine özgü doğa, tabiat, otantik kültüre sahip olduğunu ifade etti.

Artvin Valisi Cirit; “Artvin sınırlarını zorluyor kabuğunu kırıyor. Bunlardan biriside bu hafta belediyemizin organize ederek Artvin halkına sunduğu bu festival. Tabi bu şimdilik bir film festivali gösterimi gibi başladı ama bunun devamı gelecek. Bizim nesil sinema dendiği zaman aklımıza ilk gelecek olan Yeşilçam, sinema sanatçısı kimdir dediğinde de aklımıza ilk gelen Yeşilçam sanatçılarıdır” dedi.

2014 yılının da Türk sinemacılığının yüzüncü yılı olduğunu hatırlatan Vali Cirit Türk sinemasının 100. yılında Artvin’in sinema gösterimine ev sahipliği yapıyor olmasından da ayrıca mutluluk duyduğunu ifade etti.

Vali Cirit konuşmasının devamında; “Sinema kültürü biraz da teknoloji gerektiriyor. Eksiğimiz şu, bu salonda vizyon filmlerini gösterebileceğimiz bir teknolojiye sahip değiliz. 2015 yılında bunu gerçekleştireceğiz. 2014 yılında bunu başaramadık. Teknoloji öyle bir yükseldi ki 3D-4D filmlerini artık televizyonlardan izleme şansına sahibiz. Tabi festivaller bir ilin vizyonunda ki hayallerin paylaşılmasıdır. Burada bir hayal kuruldu bu hayali gerçekleştirmek için çaba sarf eden seçilmişlerimiz var. Bizlerde bu arkadaşlarımızın organizasyonlarına destek vermek arzusundayız. Bu hayali Artvinlilerle paylaştıkları için belediye başkanımızı tebrik ediyorum. Ülkemizin sinema değerini oluşturan bazı marka değerler var. Antalya’da Altın Portakal film festivali yapılıyor. Adana’da Altın Koza Film Festivali yapılıyor. İstanbul’da uluslararası film festivalleri çerçevesinde Altın Lale film festivalleri var. Bu sürece yeni katılan Artvin var. Altın Boğa film festivali” dedi.

Bunun bir başlangıç olduğunu belirten Vali Cirit bu senenin temasının Doğa olarak tercih edildiğini belirterek; “ Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin uluslararası alanda ödül almış sinema filmleri ve yönetmeleri var. 2014 yılında Sinema sektörümüzün 100. yılında ödül alan bir yönetmenimiz de var, Nuri Bilge Ceylan. Uluslararası Kan Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü ülkemize ikinci kez kazandıran yönetmen oldu. Belki gelecek yıl Nuri Bilge Ceylan Başkanlığında bir jüri heyeti ile burada filimler yarıştırarak Altın Boğa’nın sahiplerini Artvin belirleyebilir. Bunun için hizmet sektörü alt yapımızda ki eksiklikleri gidermemiz gerekir. Yeni bir AVM yapılırken mutlaka bir sinema salonu yapın talebimi ilettim. Artvin’in vizyon filmleriyle bir araya gelmesi bağlamında yeni sinema salonlarına ihtiyacımız var.

Artvin Çoruh Üniversitesinde Sinema TV bölümünün kurulup Artvin’in her tarafının doğal bir film platosu olduğu gerçeğini de dikkate alırsak buradan geleceğe dönük çok önemli oyuncular, yönetmenler çıkabilir diye ummaktayım. Türkiye’nin bir ucundayız. Belki bir çok noktaya uzağız ama Kafkaslara açılan pencerede de ilk Artvin var. Kültürel zenginliğimizi biz değişik platformlarda dile getiriyoruz. Bu kültürel zenginliğimizin sinema diline dönüştürülerek sinema sektöründe de yer almasını gönülden temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Son bölümde ise Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Valisi Kemal Cirit’e Altın Boğa Doğa film Festivalleri Anısına plaket takdim etti. Programın son bölümünde ise 1. Uluslararası Altın Boğa Doğa Film Festivalinin açılış filmi “Belle ve Debastian 104” isimli film Artvin halkının beğenisine sunuldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.10.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin’de Film Şöleni Sona Erdi...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Artvin Turizmine Bir Destek Daha...
 » Artvin’lilerden İstanbul’da Anlamlı...
 » Artvin’de ‘biyokaçakçılıkla Mücadel...
 » Kafkasör Festivali Başlıyor...
 » Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi, Tören...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Kadir Topbaş, Artvin Valisi Kemal C...
 » Açü'de 2014-2015 Akademik Yılı Başl...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » 35. Kafkasör Kültür Ve Sanat Festiv...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin Büyük Bir Organizasyona Ev S...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Artvin Valiliği “Artvin Tanıtım Gün...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Altın Kaz Gezici Film Festivali Kar...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzi...