İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı Esti

17/04/2015 11:37

İstanbul’da Düzenlenen 2. Artvin Günleri Etkinliği Feshane’de Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği, Artvin Belediyesi, İstanbul Artvinliler Vakfı, İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu ile İstanbul’da faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakıf koordinesinde bu yıl “Hayde Artvin’e” sloganı ile düzenlenen ''2. Artvin Tanıtım Günleri '' renkli görüntülerle başladı.

Feshane’de 16 Nisan tarihinde başlayıp 19 Nisan 2015 tarihinde sona erecek olan Artvin Tanıtım Günleri, dün düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Düzenlenen açılışa Artvin Valisi Kemal Cirit ile eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı, Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Artvinli işadamları Ali Nihat Gökyiğit ve İsmet Acar, Artvinli ses sanatçısı Cengiz Kurdoğlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İstanbul Artvinliler Vakfı Başkanı Hakan Bekar, İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar, Ankara Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sabriye Tuncay, İstanbul’da faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakıf başkanları, Dünya Altın Burun Şampiyonu Mehmet Özyürek ile davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekâr yaptı.

Bütün katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Bekâr; “Bu çalışmanın şüphesiz ki Artvin’in tanıtımına çok katkısı olacak ama bu yetmez. Her Artvinlinin yılda en az bir kez memleketini ziyaret etmesi ve yanında da Artvinli olmayan bir misafiri getirmesi gerekiyor. Böylece herkesin cennet Artvin’imizi görmesini sağlamamız gerekiyor. Artvin’imizin tanıtımını en iyi şekilde yapmaya çalışırken doğal güzellikleriyle, yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle atalarımızın bize teslim ettiği Artvin’imizi bizlerde gelecek nesillere bırakmak arzusu ve inancıyla çalışmalarımızı devam ettireceğimizi söylüyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise yılda 35 önemli festivale ev sahipliği yapan Artvin’in Türkiye’nin cennet bir köşesi olduğunu ve 35 etkinliğin Artvin’e gelmek için iyi bir neden olduğunu söyledi.

Başkan Kocatape; “Artvinlilere cennetin çocukları diyoruz. İstanbul’da yaşayan Artvinli kardeşlerim o cennet her gün artan bir aşk ve şevkle sizleri bekliyor. Biz bu beklenti içerisinde sizlere her gün gelip mutlu olabileceğiniz bir Artvin sunmanın gayreti içerisindeyiz.

Geçen hafta Ankara’da bu hafta İstanbul’da, Türkiye’nin belki de tek bozulmamış, ilk günkü güzelliğiyle duran, alternatif ve doğa turizminin başkenti Artvin’i sizin aracılığınızla Türkiye’ye, medya aracılığıyla dünyaya tanıtmak için bugün buradayız. Artvin’le ilgili iki şey söylenir. Artvin eğitim ve turizm kenti. Eğitim kenti olma noktasında rektör hocamızın yüksek öğretim noktasında yapmış olduğu çalışmalarıyla, son zamanlarda Türkiye’nin birçok yerinde düşünülen ama Artvin merkezde uygulamaya geçen ilk ve ortaöğretim okullarının aynı kampüste toplanmasıyla ilgili çalışmaları için Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla’ya çok teşekkür ediyoruz. Eğitim alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmış bir Artvin var. Şimdi turizm alt yapısını birlikte yapıyoruz. 35 tane festivalimiz var, her ilçede festivalimiz var. Yusufeli’nde geçen hafta yılın ilk festivali yapıldı. Önümüzdeki hafta Artvin, Derekapı boğa güreşleri festivali için sizleri bekliyor. Yazın Artvin’e gelebilmeniz için 35 ayrı bahaneniz var. Hemen söyleyeyim sizleri 23 Nisan’da Atatepe’ye bekliyoruz. Çocuklarınızla birlikte televizyonlardan izleyin, dünyanın en büyük Atatürk heykeli biliyorsunuz Artvin’de. Onun ön tarafındaki muhteşem alanda 23 Nisan Artvinliler tarafından nasıl kutlanır tüm dünya görecek. Bizde tanıtım etkinlikleri bitmiyor. 10 Haziran 2015 tarihinde seçimden 3 gün sonra var mısınız, 50 bin kişiyle Kafkasör’de olalım mı? Geçen sene boğalarımızla caddelerde yürüdük. Bu sene onun iki katı kalabalık olmak zorundayız. Kafkasör yolunu da artık tamamen yeniliyoruz bitiriyoruz. Turizm alanı da ilan edildi. Şu anda konaklama sorunumuz da yok. Şunu söyleyeyim; Artvin, spor, sağlık ve doğa turizmi konusunda markalaşma yolunda dev adımlarla ilerliyor. Spor turizmini çözdük. Şu kadarını söyleyeyim her ay Artvin’de bir Türkiye şampiyonası yapılıyor. Binlerle ifade edilen sporcular geliyor Artvin’e. Orada yaşayan kardeşlerimiz size iletiyordur. İki gün önce halk oyunları Türkiye şampiyonası yapıldı. 1250 sporcu geldi. Spor turizmi tamam ama doğa turizmi, sağlık turizmi işte sizlerin etkisiyle olacak. Biz cennet Artvin’imizi turizme açarken şunu söylüyoruz, o güzel yerleri görmek, yaşamak en çok sizin hakkınız çünkü sizin hatıralarınız, sizin dede ve nineleriniz orada yaşıyor, yaşadı. Cennete önce cennetin sahiplerini, sizleri Artvin’e bekliyoruz” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise; “Bugün burada olmamızı sağlayan, bu özgürlüğün ve tutkunun kenti Artvin’in sevincini yaşamamıza neden olan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını minnetle yad ediyorum. İyi ki varlar, onların sayesinde bugün buradayız, önce onu ifade etmek istiyorum. Bizim Artvin sevdamız şiirlerle kelimelerle ifade edilmez. Şimdi gelirken kapıda arabaların plakalarına baktım, sonuna 08’i kondurmuşlar. Trafik dairelerine gitmiş kuyruğa girmiş ve 08 alabilmek için günlerce beklemişler. Telefon numaralarının sonunda mutlaka bir 08 vardır. Geçen buradaki konuşmamda da söyledim. Bizim Artvin sevdamızı şöyle tarif ediyorum, yetkililerin sözlerine inanırız, onlara güveniriz. Kanser oluruz bizi buralara getirirler, Cerrahpaşa’da Hacettepe’de yatıyorken son nefesimizde deriz ki; beni buralarda bırakma, beni Artvin’e götür deriz. Artvin toprağıyla buluştur deriz. Bu Türkiye’nin neresinde vardır değerli hemşerilerim. İşte Artvin böyle bir sevdadır. O nedenle biz bu kenti çok seviyoruz. Bu kentin coğrafyası kırık, arazilerimiz kırık, ama bu kent bize onurlu olmayı, dik olmayı, doğru olmayı öğretti değerli Artvinliler. Yeri geldiğinde kırılacağız ama asla eğilmeyeceğiz çünkü biz Artvinliyiz. Artvin bir turizm kentidir, Artvin bir eğitim kentidir, her zaman diyorum, Artvin’in değerli Valilerinden Cengiz Aydoğdu’nun bir sözü var; ‘ Türkiye’de bütün şehirler birbirine benzer, Artvin sadece kendine benzer’ diye. Ben 10 yıl önce İsviçre’yi gördüm. Onu görmeden önce bir şehir efsanesi vardı, derlerdi ki, Artvin İsviçre’ye benziyor diye. Ben İsviçre’yi görünce bunu değiştirdim, İsviçre Artvin’e benziyor. O anlamda bu kentin güzelliklerini sonsuza kadar yaşatacağız. Bu etkinliğin düzenlenmesinde büyük katkıları olan başta Sayın Valime, değerli milletvekilime, bütün belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, binlerce kilometre uzaktan gelerek bugün İstanbul’da Artvin’i yaşatan Artvin dostlarına içten şükranlarımı sunuyorum. İstanbul’da bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olan, vakıflara, federasyonlara derneklere teşekkür ediyorum. Biz yıllardır parlamento da yeterince konuştuk. Değerli arkadaşlar uzun yıllar sonra Artvin’de iki önemli partinin iki milletvekili, ikinci dönemde de birinci sıraya geldi. Ben milletvekilimi de kutluyorum buradan. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde Artvin adı olduğunda parlamentoda iktidar muhalefet demeden, o büyük partinin altında birleşeceğiz. O Artvin sözü bizim kutsalımız olacaktır” diye konuştu.

Tanıtım işinin gittikçe daha profesyonel yapıldığına dikkat çeken AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise şöyle devam etti: “Ankara’daki Artvin günleri etkinliği de çok güzel oldu. Birazdan gezip göreceğiz adeta Artvin’i İstanbul’a taşıdınız. Adeta Artvin’i Ankara’ya taşıdınız. Bütün stantları geziyoruz, oradaki ürünleriyle, dizaynıyla gerçekten çok zengin bir malzemeyi buraya taşımışsınız. Artvin’i İstanbul’un, Ankara’nın ayağına getirmişsiniz. Ben burada Sayın Valim başta olmak üzere bütün kamu kurum yetkililerine ve bütün belediye başkanlarına emek ve gayretlerinden dolayı gönülden teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun. Çünkü Artvin’in buna ihtiyacı var. Artvin’in en fazla tanıtıma ihtiyacı var. Artvin’in bir çıkış yolu var o da turizm. Turizmde belki de bir cennet köşemiz var. Türkiye’nin cennetten bir köşesi var Artvin’de. Fakat bunu Türkiye ve dünyaya tanıtma noktasında yetersizliğimiz var. En büyük eksikliğimiz Artvin’i tanıtmada ki yetersizliğimiz. İşte bu etkinliklerle, televizyonlar vasıtasıyla Artvin’i tanıtmış olacağız. Ben inanıyorum ki doğa turizmi açısından, yayla turizmi açısından Artvin gerçekten bir huzur kenti, bir yaşam kenti ve bir turizm kenti. Bu noktada alt yapı yatırımlarıyla sorunları gittikçe çözüyoruz. Konaklama tesislerimizi çözüyoruz. Artvin’e ulaşımda ki sıkıntıyı çözüyoruz. İnşallah Hopa Dağı Tüneli’nin bu yıl açılmasıyla Artvin’deki ciddi bir problem ortadan kalkmış olacak. Diğer taraftan sahilde yapılacak olan havaalanı 2 yıl içerisinde biterse ki bu sene temelinin atılması hedefleniyor, Artvin’den havaalanına ulaşımdaki mesafe yüzde 50 kısalacak. Bu da 1 saat 20 dakikaya inmesi demektir. Bir havaalanına bir saatlik bir mesafe sıkıntılı bir yol değildir turizm açısından. O bakımdan hava ulaşımındaki o sıkıntıyı da çözersek gerçekten Artvin’in geleceği parlak. Şu anda turizm yatırımı yapmak isteyen kardeşlerimizin 5. bölgenin 6. bölgenin teşviklerinden istifade etmesi mümkün. Kafkasör’de 670 hektar alan turizm gelişim bölgesi ilan edildi. İmar planları yapılıyor. Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Hatila Vadisi, kanyonlar, yaylalar ve ev pansiyonculuğu sizleri bekliyor. Turizme yatırım yapmanızı bekliyoruz. Artvin’e sahip çıkacak olanlar Artvinlilerdir. Bir Diyarbakırlı, bir Mardinli, bir Erzurumlu gelip Artvin’de yatırım yapmaz. O bakımdan bu tip turizm yatırımları gerçekten yarında işletmecilik açısından sizlere kar getirecek yatırımlardır. Artvin’in geleceği turizmdedir. İstanbul’da şu an şuradaki herkesin bir turizm elçisi olarak hem Artvin’i tanıtma da, hem Artvin’e yatırımda vazife yapmanızı bir Artvin milletvekili olarak gönülden istiyorum. İnşallah sağlıkta ve eğitimde problemleri çözmüş olan bir kenti göreceksiniz. İçme suyu ve yol sorunu olan köyümüz kalmayacak. Yolları yapmak kolay değil, 4500 kilometre köy yolu ağımız var. Artvin artık göç veren değil geriye dönüşü başlatan bir il haline geldi. Nüfusun en düşük olduğu 2010 yılında 164 bin nüfusumuz vardı şu anda 169 bine çıktı. Son 4 yılda 5 bin nüfus artışımız oldu. Bu da Artvin’in iyiye gidişinin bir işaretidir. O bakımdan hepinizi memlekete geri dönmeye davet ediyorum” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, Artvin’in sadece kendisine benzeyen otantik ve bozulmamış kültürüyle ve zengin yöresel folkloruyla komşularından ayrılırken alternatif turizmin de başşehri olmasını istediklerini söyledi.

Vali Cirit; “Artvin’i İstanbul’da yaşamak, hemşerileri bir araya getirmek ve tabi ki her yönüyle bir dünya şehri olan İstanbul’da Lale Festivali zamanında ve turizm haftasını kutladığımız böylesi bir günde bir araya gelerek sizlerle Artvin’i İstanbul’da yaşamayı arzu ettik. Güzel bir İstanbul gününde siz Artvinliler ve Artvin’i seven dostlarımızla birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayız.

Artvin için hayallerimiz var. Artvin gelecekte özgün yapısıyla butik bir kent olsun istiyoruz. Turizmde ve eğitimde dışa açılmayı başarmış bir şehir olsun istiyoruz. Sadece kendisine benzeyen otantik ve bozulmamış kültürüyle ve zengin yöresel folkloruyla komşularından ayrılırken alternatif turizmin başşehri olsun istiyoruz. Artvin geleceğini turizmden kazansın. Ayrıca Kafkaslardan yüzlerce binlerce öğrenciye ev sahipliği yapsın. Gelişmesini planlı ve programlı bir şekilde tamamlasın. Hem ülke turizminde, hem de ekonomisinde bende varım diyebilsin. Her ilçe farklı renk ve dokusuyla küçük butik kentler görünümüyle kimlik kazanarak yoluna devam etsin. Nasıl bugün dünyada ülkelerdense şehirler öne çıktıysa; örneğin bir İstanbul, New York, Tokyo gibi, biz de deniz turizminin dışında alternatif turizmde Artvin olarak öne çıkmanın hesaplarını yapmaktayız.

Biz Artvinliler hayallerimizin peşinden koşmaktayız. İstiyoruz ki ülkemizin en kuzeyinde bir sınır kenti olan Artvin, hem her yönüyle tanınsın, hem fiziken ayrı ancak gönül dünyasında hep birlikte olduğu milyona aşkın hemşerileriyle bu güzellikleri paylaşsın ve onların desteğiyle turizm ve eğitim üzerine kurgulanan yoluyla para kazanabilsin ve hem de Türk ekonomisini turizmini sırtlayan girişimcilerin yatırım yaptığı bir yer haline gelsin.

Bugün Artvin, Çoruh ile stratejik bir il haline gelmiştir. Tam bir barajlar şehridir. Ülkemizin en yüksek barajı Deriner Artvin’dedir. Yılda 500 milyon lira ile ülke ekonomisine katkı sunmaktadır. Muratlı, Borçka, Ağustos ayında su tutmaya başlayacağımız Artvin Barajı ve 2018’de açılacak Yusufeli Barajı’yla ciddi anlamda ülke ekonomisine katkı sunan bir Artvin olarak ülkemizin karşısında olacağız. Hopa Dağı Cankurtaran tüneli bu senenin sonunda hizmete girecek ve sahile daha çok yakınlaşan bir Artvin olacak.

Macahel Havzası ve 3 milli parkımız ile Türk arıcılığının, turizminin, tarımının önemli merkezi Artvin olacak. Ülkemizde en çok bitki çeşitliliğinin olduğu il Artvin olması hasebiyle de sadece Artvin’e değil ülkemize katkı sunacak. Sarp Sınır Kapısı yeniden modernize edilerek hem ülkemizin hem Artvinlinin hizmetine sunulacak. Artvin küresel turizmde ilk 100 il arasına girmenin haklı gururuyla, bunu sadece biz demiyoruz dünya turizm örgütü belirtiyor, ülkemizden 5 il girmiştir ve onlardan birisi de Artvin’dir. Biz Artvin’i nitelikli hale getirebilecek bir çalışmanın peşinden gitmekteyiz. Artvin emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Coğrafyasının getirdiği zorlukları avantaja çevirmenin zamanının geldiğini düşünmekteyiz. Kanyonlarıyla, gölleriyle, bitki zenginliğiyle bozulmamış kültürüyle Artvin hazır. İşadamlarımızdan Artvin için turizm yatırımları beklemekteyiz. Aramızda Artvinli bir işadamımız var ve 5 yıldızlı bir otel yapma sözünü bize verdi. İsmet Acar Bey’e buradan teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Politikacılarımızdan isteğimiz şudur: İlimizin yatırım yapılabilir iller arasında 6. sınıfa alınması konusunda ciddi anlamda bir destek talebimiz var. Bütün bunları Artvin 5 yıl içerisinde başarmış olacak ve 5 yıl sonra çok farklı bir Artvin ile karşı karşıya kalacağız.

Bugün İstanbul’u yöneten bir Artvinli. Türk ekonomisini yönlendiren girişimcilerimizin çoğu Artvinli. Türk basınında önemli sayıda Artvinliler var. Türk politikasında önemli sayıda Artvinliler bulunuyor. Öyle olunca biz özgüvenimiz yüksek bir şekilde, hep zirvelerde gezmenin peşinde olacağız. Hem Artvin’in hedefleri, hem de ülkemizin 2023 vizyonu doğrultusunda gayretli olacağımızın sözünü veriyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, federasyonlarımıza, vakıflarımıza ve derneklerimize, yönetim kurulu üyelerine ve Artvin’i buraya taşıyan mesai arkadaşlarıma, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız ve bu işe gönül veren A’dan Z’ye tüm arkadaşlarımıza, turizm gönüllülerine ve siz kıymetli Artvinlilere, bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi Vali Kemal Cirit, eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İstanbul Artvinliler Vakfı Başkanı Hakan Bekar, İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar tarafından kesildi.

- Macahel Çok Sesli Yaşlılar Korosu ekibinin gösterisi büyük ilgi gördü

Murgul halkoyunları ekibi ile Borçka Macahel Çok Sesli Yaşlılar Korosu’nun gösterileri renkli görüntülere sahne oldu.

Özellikle Macahel Çok Sesli Yaşlılar Korosu ekibinin gösterisi ziyaretçilerden bol bol alkış aldı.

Ardından Vali Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili Kışla ve Artvin Belediye Başkanı Kocatepe, yöreye özgü ürünlerin tanıtıldığı stantları tek tek ziyaret etti.

-Akşam konserle devam etti

Tanıtım günlerinin akşam bölümünde ise ünlü sanatçı Funda Arar konser verdi.

4 gün sürecek tanıtım günleri 19 Nisan Pazar günü sona erecek.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İstanbul Feshane Artvin Günleri Dev...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » 2. Artvin Tanıtım Günleri Renkli Gö...
 » Artvin Tanıtım Günleri İz Bıraktı...
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Artvin’de Söylentilerden Rahatsız O...
 » Artvin Valiliği “Artvin Tanıtım Gün...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Artvin Turizmine Bir Destek Daha...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Tarımcılar Artvin Tanıtım Günlerine...
 » Artvin’de Bayram Mesajları...
 » Tema Bölgesel Gönüllü Toplantısı, A...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » 35. Kafkasör Kültür Ve Sanat Festiv...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...