Artvin Turizmi, Turizmcilerle Masaya Yatırıldı

13/01/2015 10:57

Vali Cirit, 2015 Yılında Düzenlenecek Olan Turizm Etkinlikleri Öncesi Turizm İşletmeleri Ve Acente Sahipleriyle Bir Araya Geldi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Kemal Cirit Başkanlığında Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali Yardımcıları Hasan Ongu, Önder Coşğun ve Recep Höl, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Artvin ve ilçelerinde turizm sektöründe faaliyet gösteren işletme ve acente sahipleri katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda yıl içerisinde düzenlenecek Fuar ve Artvin Tanıtım Günlerinde kentin daha iyi şekilde tanıtılması ve Artvin’in turizmden arzuladığı payı alabilmesi amacıyla yapılması gereken hususlar görüşülerek fikir ve öneriler alındı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, 2015 yılında düzenlenecek fuar ve Artvin tanıtım günleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Ardından bir konuşma yapan Vali Cirit, Artvin turizminin gelişimi için arayış toplantılarına devam ettiklerini, bu yüzdende turizm sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleriyle bir araya gelerek öngörülerini dinlememek ve işi en iyi yapmak için bu toplantıları gerçekleştirdiklerini söyledi.

-Eksikliğimiz Nitelikli Turist-

Vali Cirit, yaptığı konuşmada; “Önümüzdeki ilk etkinlik EMİTT Fuarı. Biz burada herhangi bir organizasyonun reklamını yapmak için toplanmış değiliz. Biz turizm sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarımızın bu tarz etkinliklerden yararlanması için bu toplantıları yapıyoruz. Çeşitli kurumlarımız değişik uygulamalarda bulunuyor. Yerel yöneticilerimiz kendi konseptleri çerçevesinde turizme yönelik faaliyetler yapıyor. Biz artık konuşulanları hayata geçirmek istiyoruz. Bunu da sizlerle birlikte yapmak arzumuz. Artvin’de bir milyonluk turisti yakaladığımızı düşünmekteyim. Bu ciddi bir artıştır. Eksiğimiz ise bu bir milyon turistin nitelikli hale dönüşerek para bırakması. Burada biraz eksiklerimiz var. Dünya nüfusunun yüzde 5’i turizm organizasyonu içinde yer değiştirmekte. Buda ciddi bir gelir demek. Ülkemiz açısından olaylara baktığımızda Türkiye dünyada en popüler turizm destinasyonundan birisi. 2012 yılında 29 milyon, 2013 yılında 32 milyon turist ağırlayıp turizmden kazandığımız para bakımından 12’nci sıradayız. Dünya turizm gelirinden yüzde 8’lik bir pay alıyoruz. 2023 vizyon hedefi doğrultusunda hedefimiz ilk beşe girmek. ” diye konuştu.

2012 verilerine göre Artvin’e yıllık gelen bir milyon turistin ilimizde kalma süresinin bir buçuk gün olduğunu belirten Vali Cirit, doluluk oranlarının mevsimsel olarak bazen yüzde yüz seviyelerine çıktığını, fakat genel doluluk oranın ise yüzde 22’ler civarında olduğunu söyledi.

Bu veriler doğrultusunda Artvin’de turizmin geleceğini görmeye çalıştıkları belirten Vali Cirit, “İlimizde iki üç ay içinde Turizm Çalıştayı yapmak istiyoruz. Bu turizm Çalıştayında sizlerde aktif olarak görev alacaksınız. EMİTT fuarında Artvin’de ki otellerimizi, tur operatörlerimizi görmek istiyoruz” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Kocatepe ise Artvin’in gelişim noktasında turizmin mecburi istikamet olduğunu ancak şu ana kadar turizm noktasında ciddi bir plan yapılmadığını dile getirerek, şimdiden sonra önceden hazırlanılan, ayakları yere basın bir turizm evresine girildiğini söyledi.

Artvin’in turizm yatırımları için cazip bir il haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Kocatepe, Artvin’i turizm yatırımcıları için cazip hale getirirseniz yatırımcı gelir. Bundan dolayı da gücümüzün yettiği kurumlar üzerinde baskı kurduk. Bunlar başta spor organizasyonlarıydı. Biz görevde olduğumuz her aya bir spor organizasyonu sığdırdık. Buraya organizasyon veren federasyonlarımızın birçoğu maddi olarak güçlü olmayan federasyonlardı. Dolayısı ile biz onlara burada katkı verdik. Ama artık bizde tecrübelendik. Artık daha seçici olmaya çalışıyoruz. Bir yıl zarar etme pahasına kaliteli otellerle bu işi yaparsak Artvin turizmi patlama yapacak diye düşünüyorum. Artvin’de turizmi düşünürken tüm ili bir paket program halinde düşünmeliyiz. Aksi takdirde adam gelir Karagöl’ü Kafkasör’ü görür gezer geri döner. Artvin Turizm Birliği adı altında toplanırsak nitelikli, para bırakan turisti Artvin’e getirebiliriz. Artvin olarak en büyük avantajımız, otantik bir şehre sahip olmamız. Doğasının bakir ve doğa turistlerini cezbedecek vahşilikte olması. Türkiye’de nereyi gezerseniz gezin bir Hatila Vadisini, Kafkasör’ü, Cehennem Kanyonunu bulamazsınız. Tarihi yapılarımızda restore ediliyor. Tüm bunlar bizi gelecekle ilgili heyecanlandırıyor. Artvin’den daha kolay iç turizmin canlandırılabileceği bir il daha yoktur. Buradan giden çocuklarımızın yüzde 10’u gelse Artvin’e sığamazlar. ” diye konuştu.

Vali Cirit, konuşmaların ardından toplantıya katılan işletme ve acente sahiplerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyerek Artvin’de turizmin daha ileriye taşınması noktasında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

Vali Cirit ayrıca, 22-25 Ocak tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan EMİİTT Fuarına ilde faaliyet gösteren turizm işletmecileri ile acente sahiplerinin katılım sağlamalarını istedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.01.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » İstanbul’da Düzenlenen 19. Emitt Fu...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » 35. Kafkasör Kültür Ve Sanat Festiv...
 » Artvin 2015 Turizm Etkinlikleri Top...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin Valiliği Emitt Uluslararası...
 » Artvin’de “Turizm Değerlendirme Top...
 » Artvin Valiliği “Artvin Tanıtım Gün...
 » Artvin’de Yaşam Alanlarımızı Savuna...
 » Kafkasör Festivali Başlıyor...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » İstanbul’da Artvin Turizmi Masaya Y...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...