Borçka’da Aday Futbol Hakemliği Yetiştirme Kursu Verildi

21/01/2015 09:02

Aday Futbol Hakemliği Yetiştirme Kursuna Katılan 4’ü Bayan 29 Erkek Müsabakalarda Düdük Çalacak.


Haber: Hayati AkbaşBorçka Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Borçka Futbol Sahasında yapılan Aday Futbol Hakemliği Yetiştirme Kursunda 6. Bölge Eğitim Sorumlusu Şeref Keskin, Artvin İl Hakem Kurulu Başkanı İlimdar Atabay tarafından verildi.

Borçka ilçesinde 3 gün süren kursta 6. Bölge Eğitim Sorumlusu Şeref Keskin tarafından, “Hakemlerde bulunması gereken özellikler, görevleri, sahada uymaları gereken kurallar, sporculara uygulanacak kurallar, puanlama sistemi, hatalı ve yasak vuruşlar” konuları üzerinde bilgilendirmelerde bulundu.

Kursun sonunda 6. Bölge Eğitim Sorumlusu Şeref Keskin ve Artvin İl Hakem Kurulu Başkanı İlimdar Atabay tarafından verilen bilgilendirmede; “Artvin bölgemizde Aday Futbol Hakemliği Yetiştirme Kursuna 91 kişi müracaat etti. Bu müracaatlarda 46 kişi kursumuza kayıt yaptırmıştır. 3 günlük kursumuzun sonunda 33 kişi devamlılık arz eden katılım olmuştur. Bunların içerisinde 4’ü bayan 29’u ise erkek yapılan sınav sonrasında Aday Futbol Hakemliği Yetiştirme Kursu sertifikası almaya hak kazanmıştır” diye ifade ettiler.

Artvin İl Hakem Kurulu Başkanı İlimdar Atabay ise; “Artvin ilimiz genelinde katılımın oldukça sevindirici düzeyde olduğunu, ülkemizdeki futbol geleceği açısından gelecek vaat ettiğini, hakemliğin çok önemli bir merci olduğunu, sporun gelişmesinde hakemlere adil olmak koşuluyla Artvin İl Hakem Kurulunca bay ve bayanlara yönelik futbol hakemlik kursu verdik, bu kapsamda Borçka ilçesinde bay ve bayanlara yönelik açılan futbol hakemliği kursuna başvuruları yoğun ilgi gördü. Ayrıca Artvin futbol hakemliğiyle ilgilenen ve yeteneğine güvenenleri kursa başvuranlara, dünyanın en popüler spor dalı olan futbol hakemi olmak isteyen 16 ile 26 yaş arasındaki bay ve bayanlara yönelik kurslar devam edeceğini vurgu yaparak, kursları başarıyla bitiren hakem adaylarına, performanslarına göre amatör ve profesyonel liglerde görev alma şansına sahip olabileceği gibi, FIFA hakemliğine kadar yükselebilirler” açıklamasında bulundu.

Atabay; “Borçka İlçemizde açtığımız 3 günlük Aday Futbol Hakemliği Yetiştirme Kursuna 91 kişi müracaat etti. Fakat bu müracaatların özellikle yoğunluk olarak Artvin Çoruh Üniversitesinden olduğundan dolayı malumunuz üzere yarıyıl sömestri tatiline denk geldiğinden dolayı çoğu kişi katılım sağlayamadı. Müracaatlar sonunda Artvin genelimizde toplamda 71 Hakem ve Gözlemci sayısına ulaşmış bulunmaktayız. 2013 yılına kadar Artvin ilimizde Futbol hakemlerimizin olmamasından dolayı Rize Bölgesi hakemlerimizin müsabakaları yönetmekte idiler. 8. 4. 2013 tarihinde Amatör Futbol Disiplin Kurulu (AFDK) tarafından haklı kararı ile Artvin’deki hakem ve gözlemcilere ceza verilmesi ile ilimizdeki Futbol müsabakalarımız Nisan 2015 tarihine kadar Rize bölgesindeki Hakem ve Gözlemcilerimiz müsabakaları yöneteceklerini” ifade etti.

Kursun sonunda Aday Futbol Hakemliğini hak kazanan 4 bayan ise; Artvin şartlarında bayanlarında biz de bu spor dalına varız diyerek, adaletli kararlar ile sahalarda düdük çalmaya hazır olduklarını dile getirerek, bu kursun açılmasına vesile olanlara teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.01.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Artvin Hem Yılsonu Sergisi Açıldı...
 » Hopa Belediyesi Kazım Koyuncu Sanat...
 » Artvin Girişimci İş Kadınları Derne...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Hopa'da Rusça Dil Kursu Başladı...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam S...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...
 » Arhavi'de Artud Fotoğrafçılık Kursu...
 » Artvin’e Gelen 1 Liralık Desteğin B...
 » Kafkasör Festivali Başlıyor...
 » Artvin’de Ana Arı Üretimi Sertifika...
 » İşaret Dili Kursunu Tamamlayanlara...
 » Artvin Sydv'ndan Örnek Alınacak Bir...
 » Alan Kılavuzluğu Eğitim Kursu İlanı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Arhavi Hem'de Ana-kız Okuldayız Kur...
 » Hopa Gençlik Hizmetleri Jimnastik K...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...En Çok Okunan Spor Haberleri
 » Osman Kastan Iğdır Arasspor'da...
 » Hopaspor 2’nci Devreye 3 Yeni Trans...
 » Hopa'da Karate Kursu Açıldı...
 » 2018 Yılı A. Hopaspor’un 3. Lige Çı...
 » Artvin’de Kar Voleybolu Türkiye Şam...
 » Hopaspor Ardahan Deplasmanından Mut...
 » Futbol Şenliği’nin 4. Etabı Gerçekl...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Taraft...
 » Yün Yumaktan Şampiyonluğa...
 » Trabzonspor Futbol Okulu Borçka’da...