7. Geleneksel Mençuna Şelalesi Yürüyüşü Gerçekleştirildi

28/05/2013 11:10

Bu Yılki Etkinlik İlyas Can Anısına Gerçekleştirildi.


Haber: Necmettin NumanoğluArhavi’de bu yıl 7. incisi yapılan Mençuna Şelalesi Doğa Yürüyüşü, birbirinden güzel anlara sahne oldu. Cumhuriyet meydanında toplanan doğaseverler araçlarla Çifteköprüye hareket ederek, buradan kamilet vadisinin kalbine, mençuna şelalesine yaya olarak yürüyüşü gerçekleştirdiler. Etkinliğin bu yıl bambaşka bir anlamı vardı. Etkinlik geçtiğimiz yıl hayatını talihsiz bir kaza sonucu kaybeden İlyas Can anısına yapıldı. Şelale bölgesinde yapılan Köprünün açılışı yapılarak, köprünün adı “İlyas Can Köprüsü” olarak Kaymakam, belediye başkanı ve halkın katılımı ile törenle tescil edilmiş oldu. Arhavi Belediyesi organizasyonunda ve sivil toplum örgütlerinin destekleri ile gerçekleşen 7. Mençuna Şelalesi Doğa Yürüyüşü, adına ve anlamına yakışır bir organizasyonla yapıldı. Başkan Hekimoğlu tüm kurum kuruluş ve STK’lara gönülden teşekkür etti.

Geleneksel hale getirilen ve bu yıl yine yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinliğe, Arhavi kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Ak Parti ilçe başkanı Ufuk Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü C. Erdal Kahya, Gençlik Hizmetleri Spor ilçe müdürü Erol Tosun, Orman İşletme Müdürü Metin Kaya, birçok sivil toplum örgütleri (Arhavi Turizm Derneği, İstanbul Arhavililer Derneği, Laz Kültür Sanat ve Turizm derneği, Arhavi Doğa Sporları Kulübü, Arhavi Off-Road Derneği, Arhavi Postası Gazetesi, Genç Bank, Arhavi Bld. Gsk. , Gola Derneği, Ajans 53, arhavim. net ve arhavizyon yayın gurubu üyeleri ) olmak üzere gencinden yaşlısına çok sayıda doğasever katıldı.

Günler öncesinden yürüyüşün yapılacağı güzergâhın hazır hale getirilmesi için yoğun çaba sarf eden tüm kurum ve kuruluşlar ile STK’lar gezinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması için azami gayret gösterdi. Çevreye duyarlılığın özellikle vurgulandığı ve bu konuda gerekli tedbirlerin alındığı gezide, Mençuna şelalesi ve güzergâh boyunca yol bakım ve onarımı, çevre temizliği hakkında uyarı levhaları yerleştirildi.

Yürüyüşün başladığı çifte köprü mevkiinden şelale bölgesine kadar olan etapta vatandaşların coşkusu görülmeye değerdi. Tulum eşliğinde doğa içerisindeki yürüyüşe başlamadan önce tarihi köprü’de tüm katılımcılar hatıra fotoğraf çektirdi. Buradan toplu bir şekilde başlayan yürüyüş Mençuna Restaurant’ta Merhum İlyas Can Anısına düzenlenen programla devam etti. Slayt gösterisi ile İlyas can’ın hayatından kesitler alınarak yapılan sunumda duygu dolu anlar yaşandı. Can ailesi gözyaşlarını tutamadılar. Mençuna ile özdeşleşen bu çok değerli insanın vakitsiz bir zamanda ayrılışı belli ki herkesi derinden sarsmıştı.

Programın ardından yürüyüşe kaldığı yerden devam eden halk şelale bölgesine intikal etti. Eşsiz doğası ve güzelliğini sunan Mençuna kendisine gelenlere adeta “Hoş geldiniz” dercesine şelalesini bırakıyordu. Coşkunun ve eğlencenin hakim olduğu organizasyonda hizmete yeni giren Köprü’nün açılışı yapıldı. Kaymakam Bülent Bayraktar ve Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu konuşmalarında “büyük emek sarf eden, gece gündüz demeden köprünün yapımında yoğun çaba harcayan merhum İlyas Can’ın adının yaşatılması adına köprünün adını kendi ismini koyduk. Kendisini sevgi ve saygıyla yâd ediyoruz. ” dedikten sonra törenle levhanın açılışı yapıldı.

Geleneksel hale getirilen Mençuna Şelalesi Doğa Yürüyüşünün 7. sini güzel bir organizasyonla ve katılımla gerçekleştirdiklerini belirten başkan Hekimoğlu “ İlçemizin doğal zenginliklerini ortaya çıkarmak, korumak ve yaşatmak adına yaptığımız bu etkinliğimiz, halkımızın, kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin katkı ve destekleriyle amacına ulaştırılmıştır. Etkinliğe destek olan, emek veren, katılan herkese teşekkür ediyorum. İlçemizin değerlerini ortaya çıkartmak adına gösterilen bu hassasiyetimizi gören tüm doğasever katılımcıların ve halkımızın, bundan sonra yapılacak çalışmalara destek vermelerini ve katkı sunmalarını bekliyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.05.2013 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Doğaseverler Mençuna Şelalesi’ne Yü...
 » 8. Mençuna Şelalesi Doğa Yürüyüşü Y...
 » Arhavi’de Doğaseverler Mençuna Şela...
 » Arhavi’de Doğaseverler Mençuna’ya D...
 » Kamilet Vadisi Saklı Cennet Gibi...
 » 4. Hamsili Ekmek Ve Laz Böreği Şenl...
 » Hopa Bedensel Engelliler Derneği Ge...
 » Pilarget Köyü Omatğore Düzü Şenliği...
 » Kars Kongre Merkezi Olmaya Doğru Gi...
 » İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı D...
 » Mençuna Doğa Yürüyüşünün 6'ncısı Ya...
 » Turizm Haftası Kutlamalarının Adres...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Güneşli Köyü Balıklı Şelalesine Gen...
 » Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl'e Fo...
 » Hopa’da 6 Ay Sürecek Bir Proje Başl...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Lojistik Danışmanı Hopa Myo Öğrenci...
 » Güngören Köyündeki Şenlik Muhteşemd...
 » Hopa’da Doğa Yürüyüşü...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...