Afiyet Olsun, İsraf Olmasın Projesine

10/11/2017 09:04

Artvin Valiliği’nden “Afiyet Olsun, İsraf Olmasın” Projesine Destek.


Haber: Hayati AkbaşTürkiye genelinde artan gıda israfını önlemeye yönelik olarak “Afiyet Olsun, İsraf Olmasın” sloganıyla hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesine Artvin Valiliği’nden destek geldi.

‘Afiyet Olsun, İsraf Olmasın” projesinin gönüllü Artvin Koordinatörleri Şakir Kara ile Gamze Gümüşdağ, Vali Doğanay’ı ziyaret ederek, proje hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, fikir alış-verişinde bulundu.

Koordinatör Şakir Kara, “Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı” projesi kapsamında günlük hayatta yapılan gıda israfını önlemeye yönelik olarak başta çocuklar, öğrenciler olmak üzere toplumun her kesimini bilinçlendirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kara, projeye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TURSAB, TÜROFED, TUREB ve TAFED gibi kurumlarla özellikle turizm işletmelerinin yoğunlukta bulunduğu illerdeki valilik, belediye ve üniversitelerin projeye destek verdiğini ifade etti.

“Afiyet Olsun, İsraf Olmasın” sloganıyla öne çıkan projeyle hayatın her alanında gıda israfına farkındalık ve kamuoyu oluşturmak adına çeşitli etkinlik ve tanıtım çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Günümüzde dünya genelinde herkese yetecek kadar yiyecek üretilmesine rağmen, her gün açlık ve bağlantılı sebeplerle yaklaşık 25 bin kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Kara, “Dünya üzerinde her 7 kişiden biri açlıkla savaşırken, gün geçtikçe bir çığ gibi büyüyen gıda israfını önlemek ülke gündemlerinin ilk sıralarına yerleşmektedir. Gıda israfını önlemeye yönelik projeler hızla hayata geçirilmektedir”

Türkiye’nin yeryüzünde besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeten yedi ülkeden birisi olduğunu belirten Kara, ” Ancak büyük kentlerimizde yapılan bir araştırmaya göre besin maddelerinin onda biri çöplüğe atılmaktadır. Bu oran turizm işletmelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde katlanarak artmaktadır. Bir turizm ülkesi olan ülkemizde turizm işletmeleri sayısı düşünüldüğünde, gıda israfı miktarı hesaplanamayacak boyutlara ulaşmaktadır” diye konuştu.

-Artvin Valiliğinden projeye destek

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay ise, gıda israfının dünyada ve Türkiye'de ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, Artvin Valiliğince bu anlamlı projeye destek vereceklerini söyledi.

Ziyaretin sonunda Koordinatörler Kara ile Gümüşdağ, üzerinde “Afiyet Olsun, İsraf Olmasın” yazılı dövizleri Vali Doğanay’a takdim etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.11.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Geleceğimizi İsraf Etmeyelim...
 » Artvin Valisinden Ekmek İsrafını Ön...
 » 1,5 Milyar Tl’yi Çöpe Atıyoruz...
 » Hopa’da Hayat Boyu Öğrenme Komisyon...
 » "Bayat Ekmekle Taze Lezzetler" Yeme...
 » Add Arhavi Şubesi "Atatürk Ve Yöre...
 » Hopa Ve Arhavi Özel Lisesine Kavuşt...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » Artvin Chp İl Örgütünden Birlik Ve...
 » Artvin’e Doğalgaz Müjdesi...
 » Artvin’de Engeller Gözyaşı Olmasın...
 » Altay, “Yürüyüş Kararı Kolay Alınma...
 » Hopa Tso’dan Van Tso’ya Ziyaret...
 » Tekerlekler ''kanserle Mücadeleye D...
 » Chp Artvin Milletvekili Cerattepe'y...
 » Tema Vakfı: Torba Yasa Teklifi Doğa...
 » Borçlar Kanunu 86 Yıl Sonra Yenilen...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Vali Doğanay’dan “Yedi İklim Şiir Ş...
 » Torun’dan Hükümetin Suriye Politika...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...