Altay, “Yürüyüş Kararı Kolay Alınmadı”

20/06/2017 08:49

Bu Kararının Kolay Alınmadığını, Enis Berberoğlu’nun Durumunun Bardağı Taşıran Son Damla Olduğunu Belirtti.


Haber: Hayati AkbaşCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın annesinin cenazesi için Artvin’e gelen CHP Başkan Vekili Engin Altay, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan’ın annesinin vefatı nedeniyle Artvin’e geldiğini ifade ederek, “Bundan dolayı bir grup arkadaşımızla birlikte yürüyüşe ve adalet nöbetine ara verdik. Buradan dönüşte arkadaşlarımız yürüyüşe bizde Maçka Parkı’ndaki adalet nöbetine devam edeceğiz” dedi.

Altay, Adalet Yürüyüşü ile ilgili; “Sayın Cumhurbaşkanı adalet yollarda aranmaz diyor. Eğer siz adaleti yerle yeksan ederseniz. Adaleti yerlerde süründürür hale getirirsiniz biz o adaleti yerlerden toplayıp hak ettiği saygın konuma yükseltmek için yollarda da yürürüz. Parklarda da yatarız. Bunu yapacağız. Bıçağın kemiğe dayandığı yerdeyiz. Elbette demokrasinin bir tepki ve protesto rejimi olduğu unutulmamalı. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsel olabilseydi, sembolik meclis haline dönüşmeseydi, yargı siyasetin sopası haline gelmeseydi, hâkimler verecekleri her kararda nasıl karar verirsem Recep Tayyip Erdoğan’ı hoşnut ederim diye düşünmeselerdi, bu tür hukuk garabetleri yaşanmasaydı, kimsede yolda yürümeye parkta yatmaya kalkmazdı” diye konuştu.

Bu kararının kolay alınmadığını, Enis Berberoğlu’nun durumunun bardağı taşıran son damla olduğunu belirten Altay şöyle davam etti. “Biz Perşembe Günü Maltepe Cezaevi’ne Enis Berberoğlu’nu değil Türk Demokrasisini, adaleti, vicdanı, ahlakı, namusu, bağımsız Türkiye’yi koyduk. Bu değerleri ceza evinde tutmamız mümkün değildir.

Enis Berberoğlu kararıyla Türkiye’de uyuyan dev uyandırılmıştır. Bundan sonra Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Diktatör arzu ediyor diye Türkiye’de toplum dizayn edilmeyecek, insanların yaşam tarzı değişmeyecek, insanlar etnik inanç olarak ayrıştırılmayacak. Herkes için adalet herkes için güçlü demokrasi. 80 milyonun huzuru. Başka bir derdimiz yok. Genel Başkanımızın 15 Haziran’da başlattığı Enis Berberoğlu için değildir. 80 Milyon içindir. Tutuklu gazeteciler içindir. 2O Temmuz mağdurları içindir. Akademisyenler, öğretmenler içindir. Hiçbir düşünce ve siyasi parti ayrımı yapmaksızın herkes için yürüyor Kılıçdaroğlu. Bu adalet terazisini dengeleyemezsek bir gün Tayyip Erdoğan’da dengesiz bir adalette yargılanacak. Biz bunu da kabul etmiyoruz. Adalet, Tayyip Erdoğan’a da lazım. İlerde Tayyip Erdoğan’a da lazım olacak adaletin, adil olması, yüce Türk Milleti adına bağımsız karar verebilmesi için uğraşıyoruz. Bu uğraşımızın adalet tesis edilene kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

Yürüyüşe verilen destekten dolayı 80 Milyona teşekkür eden Altay, “Her konuşanın ceza evine atılacağı, adaletin, cumhuriyetin olmadığı bir Türkiye bize lazım değil. Cumhuriyeti bizim için anlamlı kılan onun laik niteliği onun hukuk devleti olma özelliğidir. Devletin hukuk devleti olma özelliği ortadan kalkmışa cumhuriyetin bizim için bir kıymeti yoktur” ifadelerine yer verdi.

Altay, Bir gazetecinin Kadir Topbaş’ın damadının yeniden tutuklanmasına yönelik sorusu üzerinde “Çok özel istisnalar dışında herkesin tutuksuz yargılanması esastır. Suç sabitleşip hüküm kesinleşinceye kadar hukuk tutuksuz yargılamayı emreder” diye cevap verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.06.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Chp Artvin İl Örgütü Adalet İçin Yü...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Hasan Ekinci’den Çarpıcı Açıklamala...
 » Artvin Belediye Başkanı Kocatepe Ma...
 » Bayraktutan’ın Temposuna Yetişmek Z...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...
 » Bayraktutan, Ardanuç’a Hizmet Etme...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin Chp İl Örgütü Olağanüstü Kur...
 » Bayraktutan Hopa Ve Arhavi’de...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...