Köydes’ten Artvin’e 12 Yılda 253 Milyon Tl’yi Aşkın Yatırım

11/10/2017 08:53


Koydes’den Artvin’e 12 Yilda 253 Milyon Tl’lik Yatirim Yapil

Haber: Hayati AkbaşKÖYDES güldürmeye devam ediyor. Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği internet sitesinde yayımlanan verilere göre Artvin iline kurulduğu 2005 yılından bu yana KÖYDES kapsamında 253 Milyon 691 Bin 549 TL’lik ödenek geldiği ve sadece 2017 yılında gelen ödenek miktarının ise 28 Milyon 383 Bin 455 TL olduğu öğrenildi. İl genelinde 320 köy, Bin 754 ünite olmak üzere toplam 2 Bin 74 ünite de hizmet verilirken, 313 köy, Bin 256 ünite sulu, 7 köy 498 ünite suyu yetersiz iken, susuz köy ve ünite bulunmadığı belirtildi. Suyu yetersiz ünitelerin büyük bir bölümü kışla, yayla ve mezralar olduğu ifade edildi.

2017 yılında rekor KÖYDES ödeneği

Kurulduğu tarihi itibariyle ülke genelindeki köylerin yerelden hizmet almalarını sağlayan KÖYDES uygulaması ile Artvin iline de önemli miktarlarda ödenekler geldiği öğrenildi. 2006 yılında 32 Milyon TL, 2007 yılında 38 Milyon TL’yi aşkın rakamlarla ödenek ayrılan ilimize son yılların en büyük ödenek miktarlarından biri ayrılırken son on yılın rekoru kırılmış oldu. 2016 yılında 14 Milyon TL’yi aşkın bir ödenek miktarı ayrılan ilimize 2017 yılında iki katı bir ödenek ayrılırken, bu yıl ilimize ayrılan KÖYDES ödeneğinin 28 Milyon 383 Bin 455 TL olduğu öğrenildi.

2 Bin 602 Projeye İmza Atıldı

KÖYDES kapsamında ayrılan ödeneklerle 2005 yılından itibaren ilimizde 2 Bin 602 projenin başarıyla uygulandığı gözlendi. İl genelinde 2005 yılından itibaren köy yolu olarak Bin 999, içme suyu olarak 562, sulama 34, alt yapı 4, atık su 3 olmak üzere toplam 2 Bin 602 projeye imza atıldı.

2017 Yılında 82 Proje Uygulanıyor

KÖYDES kapsamında Artvin genelinde 2017 yılında toplam 82 proje uygulanıyor. Bu projelerden 10 içme suyu projesi devam ederken 3 proje de başlama aşamasında olduğu öğrenildi. Yine bu yıl içerisinde 35 yol projesinin devam ettiği öğrenilirken 1 projenin ihale aşamasında, 29 projesinin ise ön hazırlıklarının gerçekleştiği belirlendi. 4 Sulama projesi de devam ederken, KÖYDES ilimizde yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, tarafından titizlikle takip edilen KÖYDES yatırımları köylünün yüzünü güldürürken, 2005 yılında genel idareden yerel idareye yetkinin verilmesinin ne derece etkili olduğu bu rakamlardan görülüyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Doka Yönetim Kurulu Toplantısı...
 » Artvin’de Yapımı Tamamlanan Tesisle...
 » Hopa’da, Girişimcilik Sertifika Tör...
 » Artvin’de Köydes Projesi Tahsisat K...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Senoz'da Yine Hes Toplantısı...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Demokrat Parti “Artvin’e Talibiz” D...
 » Dsi Son 90 Günde 3, 7 Milyar Tl’lik...
 » Artvin İl Genel Meclisi Haziran Ayı...
 » Şahin, “Artvin Belediyesini Adım Ad...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Trabzon’da Ekonominin Yıldızları Öd...
 » Trabzonda Vergi Rekortmenleri Plake...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » İstanbul Feshane Artvin Günleri Dev...
 » Engelli Dönüşüm Yasası Bir Yıl Daha...
 » Bakan Eroğlu’ndan Vali Doganay’a Zi...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...