Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı Dördüncü Dönem Toplantısı

19/10/2017 11:06

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı Dördüncü Dönem Toplantısı Yapıldı


Haber: Hayati AkbaşArtvin İl Koordinasyon Kurulu, Vali Ömer Doğanay başkanlığında toplandı. Doğanay, toplantıda yaptığı konuşmada, 2017 yılının dördüncü dönemi itibarıyla ilde 266 projenin uygulandığını söyledi.

Bu projelerin toplam bedelinin 8, 2 milyar lira olduğunu, tahsis edilen toplam yıl ödeneğinin 1, 1 milyar, gerçekleşen harcamanın ise 551 milyon lira olduğunu belirten Doğanay, şunları kaydetti: " Dönem itibariyle ilimize tahsis edilmiş ve yaklaşık % 53’ü harcanmış olan 1, 1 Milyar TL'lik ödeneğin sektörlere göre oransal dağılımına bakıldığında, % 37, 9'u baraj ve HES, % 17, 2’si İl ve devlet karayolu, % 12, 3'ü il özel idaresi, % 6, 3’ü tarım ve hayvancılık, % 6, 1’i milli eğitim, % 5, 8’i enerji nakil hatları, % 2, 7’si ormancılık ve milli parklar, % 2, 5’i yükseköğretim, % 2, 2’si gençlik hizmetleri ve spor, % 7'sinin de geri kalan diğer alanlarda uygulanan projeler için tahsis edildiğini görmekteyiz. ”

Uygulanan 266 adet projenin dönem itibariyle 47 adedinin tamamlandığı belirten Doğanay, “ 181’inin çalışmalarına devam edildiği, 33 adet projenin ihale aşamasında olduğu ve 5 adet projeye de henüz başlanmadığı görülmektedir. ” dedi.

- KÖYDES ödeneği iki kat arttı

Doğanay, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında 2005-2017 döneminde Artvin'e 253 milyon 691 bin 549 lira ödenek tahsis edildiğini ve bu dönemde uygulamaya alınan 2 bin 619 projenin tamamlandığını bildirdi.

KÖYDES kapsamında önceki yıllara göre ödeneğin iki kat artırılarak Artvin'e tahsis edildiğini belirten Doğanay, şunları söyledi: “KÖYDES Projesi’nin uygulamaya alındığı 2005 yılından toplantı dönemine kadar olan dönemde (2005-2017) köylerimizin başta yol ve içme suyu olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 2 bin 619 adet proje uygulamaya alınarak tamamlanmıştır. Bu projelerin 2 bin 11’i köy yolları, 566’sı içme suyu, 35’i sulama, 4’ü altyapı ve 3’ü de atık su alanında uygulanmıştır. Önceki yıla göre iki kat artırılmış olan 2017 yılı ödeneği ile köylerimizin ihtiyacı olan hizmetlerin ifasına yönelik çalışmalar kapsamında, dönem itibariyle, 183’ü köy yolu, 23’ü içme suyu ve 5’i de sulama suyu olmak üzere toplam 211 adet proje uygulamaktadır. Bu projelerin; 144’ü tamamlanmış (129’u köy yolu, 14’ü içme suyu, 1’i sulama suyu), 40’ının yapım işine devam ediliyor, 25’ine başlanmamış, 2’si ise ihale aşamasında bulunmaktadır” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri, yürütülen projeler hakkında bilgi verdi.

Valilik Çoruh Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, kaymakam ve belediye başkanları ile DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu ve diğer yatırımcı kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’de Köydes Projesi Tahsisat K...
 » Artvin Ormanları "Ballanıyor"...
 » Köydes’ten Artvin’e 12 Yılda 253 Mi...
 » Artvin’in İlk Ve Tek Ruhsatlı Hayva...
 » Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Ye...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Bakan Eroğlu’ndan Vali Doganay’a Zi...
 » Hopa - Kemalpaşa - Sarp Karayolu Çö...
 » “Artvin İnsanı İçin Orman Ve Ekonom...
 » Vali Doğanay’dan Bölge Müdürü Tokal...
 » Artvin’de 15 Temmuz Şehitleri İçin...
 » Artvin Referandum'da Hayır Dedi...
 » Vali Doğanay, İl Genel Meclis Üyele...
 » Artvin’de Genç Çiftçi Projesi...
 » Arhavi İçin Afet Ödeneği Geldi...
 » Yusufeli Barajı Masaya Yatırıldı...
 » Doka Y.k. Trabzon’da Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...