Hopa’da Festival Heyecanı Başladı

04/08/2017 20:13

15. Hopa Kültür Sanat Ve Deniz Festivali Başladı.


Haber: Hayati Akbaş2014 yılında gerçekleşen 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciası, 2015 yılında festivalin gerçekleştiği Hopa ilçesinde meydana gelen 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi ve geçtiğimiz yıl Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe girişimi nedeniyle gerçekleşemeyen festival bu yıl kaldığı yerden devam etti.

Hopa Belediye parkında bulunan Atatürk anıtına çelenk konup saygı duruşunda bulunulmasıardından İstiklal Marşınınokunması ile başlayan açılış törenine Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkan Ergül Akçiçek, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Hopa HEM Müdürü Harun Yüce, Hopa Belediyesi Başkan yardımcısı Ahmet İskender ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış programının ardından, Rize Gençlik Merkezi Halk Oyunları Kulübü Tulum eşliğinde bir gösteri yaptı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar daha sonra festival kapsamında Hopa Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan sergilerin açılışını gerçekleştirdiler. Kaymakam ve Belediye Başkanları ve vatandaşlar açılan stantları gezdiler.

Festivalin bir başka etkinliği de Masa tenisi turnuvası düzenlendi. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez ve Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan ile karşılılıkli Masa tenisi oynayarak turnuvanınaçılışını gerçekleştirdiler. Turnuva daha sonra Festival alanında devam etti.

İlk gün gündüz etkinlikleri ardından birdeğerlendirme yapan Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan “Hopa'nın tanıtımı için festivalin büyük önem taşıdığını dile getirerek "Yaşadığımız Soma faciası, 24 Ağustos'ta yaşadığımız sel felaketi ve geçen yılda lanet olası 15 Temmuz hain darbe girişiminden dolayı biz 3 yıldır bu festivali yapamadık. Bu sene nasip oldu. Hopa kültürünü yaşatmak için belediye ve Halk Eğitim merkezinin katkılarıyla el sanatları kursları açtık. Bu kurslarda 4 bin 400 kursiyerimiz var. Hopa bebeklerini, Hopa giysilerini, Hopa'nın yemeklerini açtığımız stantlarda tanıtıyoruz. Buna ek olarak Hopalı gençlerin eğlenmeleri için yöresel sanatçılarımız konserler verecek. Bu festivalimiz bundan sonrada inşallah devam edecek. İnşallah geçmiş yıllarda yaşadığımız nahoş olaylar olmaz ve festivalimiz her sene aralıksız devam eder" dedi.

İlk gün akşamı da Uluslararası Tulum festivaline katılanların kortej yürüyüşü ile başladı. Daha sonra Tulum Festivaline katılan gruplar Festival alanı Kazım Koyuncu sahnesinde gösterilerini sunacaklar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.08.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’da, Girişimcilik Sertifika Tör...
 » Hopa’da 15 Temmuz Şehitlerini Anma...
 » Hopa’da Festival Heyecanı Başlıyor...
 » 14 Mart Hopa’nın Kurtuluş Günü Töre...
 » Hopa'da Felaketin Boyutu Sular Çeki...
 » Hopa Sto’lerden Darbe Girişimine Ka...
 » Faruk Çelik, Gürcistan’da Forumda K...
 » Hopa’da Kaçakçılıkla Mücadele Devam...
 » Hopa Jandarmasından Kaçakçılara Dar...
 » Görükmez, Velilerle Bir Araya Geldi...
 » Hopa’da Kaçakçılıkla Mücadele Devam...
 » Tmoob Artvin Temsilcisi Yavuz’dan A...
 » Tmmob Heyeti Hopa’da...
 » Artvin Tmmob İş Cinayetlerine Ve İş...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Soma’yı Unutmayacağız, Unutulmasına...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Artvin Tmmob Soma Maden Faciası Rap...