Uluslararası Kafkasya-orta Asya Dış Ticaret Ve Lojistik Kong

21/10/2016 16:43

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de Kongreye Katılarak 2 Sunum Yaptı.


Haber: Hayati AkbaşUluslararası Kafkasya-Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi Atatürk Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nün düzenlediği, II. Uluslararası Kafkasya – Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi açılışı, Nenehatun Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Nenehatun Kültür Merkezi’ndeki açılış törenin ardından başlayan kongreye Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Cavit Uğur, Kırgızistan Manas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cusup Pirimbayev, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Yatkın, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Özer, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fehim Bakırcı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Yıldız, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan Ozan Gündüz ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de panelist olarak katıldı.

“Yeni ekonomik yapı içerisinde ekonomi yönetimlerinin, üretim maliyetlerini düşürme ve büyük tüketici kitlelerine ürün ulaştırabilme çabaları, lojistiğin ön plana çıkmasına katkıda bulunmuştur. Bu doğrultuda lojistik Dünyada ve ülkemizde hızla büyüyen sektörlerden biri haline gelmiştir” sözleriyle konuşmasına başlayan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Yatkın, ülkemizin avantajlı konumu sayesinde birçok otorite tarafından lojistik üs olarak görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de lojistik sektörünün toplam büyüklüğünün 260 milyar TL olarak öngörüldüğünü belirten Yatkın, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizin dünya üzerindeki konumu ve stratejik önemi ne ise bölgemiz ve şehrimiz de Türkiye için aynı konuma ve öneme sahiptir. Bu alanda bölgesel kamu teşvik uygulamalarının hayata geçirilmiş olması, özel ve kamu kuruluşlarının bölgeye yapacakları yatırımların artması, bölgemizde olduğu kadar ülkemizde de lojistik alanında hem hizmet sağlayıcılar hem de hizmet kullanıcıları için geniş yelpazede fırsatlar ve gelişmeye açık önemli alanlar oluşturacaktır. Sektörün tüm dinamikleriyle ve altyapısıyla değişen koşullara ve beklentilere cevap verebilir hale gelmesi, ülkemizi bu alanda bölgesel liderliğin en önemli adayı haline getirmesi söz konusu olacağı gibi, bölgemizi de ciddi bir gelişme potansiyeline ulaştıracaktır.

Bu anlamda, ana teması ‘Karadeniz, Kafkasya-Orta Asya Hattında Kombine Taşımacılık, Ticaret ve Enerji Hatları: Bölgesel Farkındalık’ olarak belirlenmiş olan bu kongrenin bu hedefe hizmet edebileceğini ve beklenen farkındalığı oluşturabilmesini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Özer konuşmasında, kurulma aşamasında olan lojistik köyün Erzurum’da bulunması ve kongrenin Atatürk Üniversitesi’nde gerçekleşecek olmasından memnuniyet duyduğunu söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı ve aynı zamanda kongrenin dönem başkanı olan Prof. Dr. Fehim Bakırcı ise konuşmasına 15 Temmuz şehitlerimizi yâd ederek başladı.

Bakırcı, endüstrileşme, üretim, kalite ve performansın yanı sıra, dış ticaret ve lojistiğin de küresel rekabet gücünün önemli unsurları arasında her geçen gün daha fazla yer almaya başladığını belirterek, Türkiye’nin özel coğrafi konumuyla, dünya ticaretinin en önemli lojistik aktörlerinden birisi olabilme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Bakırcı: “Kafkasya, Orta Asya ve hatta Çin ürün ve enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden batı ve güney yönlerinde aktarılması için geliştirilen uluslararası projeler, kombine taşımacılığa yönelik altyapı yatırımları, ülkemiz ve bölgemizin gelişiminde çok büyük bir öneme sahiptir. Yapılan bütün bu yatırımlar, teşvik uygulamaları vb. ekonomik, sosyal ve siyasal kararlar, bölgenin bir cazibe merkezi haline getirilmesi çabalarına katkı sağlayacaktır. Bütün bu gelişmeler ışığında; akademik araştırma, bilimsel bakış ve objektif yaklaşım tarzıyla olayların ve konuların değerlendirilerek, kamu ve özel sektörün gücünü birleştirmek, bölgesel ekonomik kalkınma hızına katkı sağlamak, bölgesel potansiyeli ortaya çıkararak bir farkındalık oluşturmak maksadıyla geliştirilen Uluslararası Kafkasya Orta Asya Kongresi’nin İkincisini 60 yıllık bir mazisi olan Atatürk Üniversitesi bünyesinde gerçekleştiriyor olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından kongrede oturumlara geçildi. Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu’nun moderatörü olduğu, ‘Geçmişten Geleceğe Karadeniz – Orta Asya Ticaret, Lojistik ve Enerji Hatları Merkezi: Erzurum’ isimli oturuma, Prof. Dr. Rıfat Yıldız, Prof. Dr. Cusup Pirimbayev, Cavit Uğur, Ozan Gündüz ve Fatih Şener ise konuşmacılar olarak katıldılar.

HOPAPORT GENEL MÜDÜRÜ MERİÇ BURÇİN ÖZER’DE SUNUM YAPTI

Ülkemizin her geçen yıl gerek yaptığı yatırımlar ve gerekse kendi bünyesinde yenilikler ile gözde limanları arasında gösterilen Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de kongreye katılarak iki sunum gerçekleştirdi.

Özer ilk sunumunu 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Esmer’le birlikte “İran’ın Dış Ticaretinde Hopa Limanının Stratejik Önemi” konusunda yaptı.

Hopaport Genel Müdürü Özer’in ikinci sunumunun konusu da “Kafkasya-Orta Asya hattında kombine taşımacılık faaliyetleri ve Hopa Limanının rolü” oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.10.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Kars Kongre Merkezi Olmaya Doğru Gi...
 » Kars Önemli Bir Kongreye Ev Sahipli...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Limanlar Ve Denizcilik Fuarı İstanb...
 » 2. Nci Ulusal Liman Kongresi Sona E...
 » Hopaport’un Önemli Bir Misafiri Var...
 » Batum Önemli Bir Kongreye Ev Sahipl...
 » Hopa Tso’nun Bu Defaki Ziyaretçisi...
 » Liman Ve Lojistik Sektörü 23-24 Eki...
 » Liman Yönetimi Ve Lojistik Zirvesi...
 » Hopaport Kan Verdi...
 » Hopaport Logitrans Fuarında İlgi Od...
 » Logitrans Fuarı Başladı...
 » Hopa Tso Yönetimi Hopaport’u Ziyare...
 » Uluslararası Sosyal Araştırmalar Ko...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Hopaport Tanap Projesinde Lojistik...
 » Hopa Tso’dan Hopa-batum Demiryolu P...
 » Hopaport Entegre Yönetim Sistemleri...
 » Başkan Nedim Cihan’a Ziyaretler Dev...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...