Hopaport’un Önemli Bir Misafiri Vardı

20/06/2013 09:46

Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze Hopa Limanını Ziyaret Ederek, Liman Hakkında Bilgi Aldı.


Haber: Hayati AkbaşSon aylarda ciddi bir tanıtım atağına geçen Hopa Limanı, her geçen gün işlem hacmini artırmasıyla da gözlerin çevrildiği ülkemizin önemli limanları arasında yerini almaya başladı.

HOPAPORT bünyesinde devam eden bu hareketliliğe paralel limanı ziyaret eden konuklar arasına bu defa da Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze eklendi. Beraberinde Konsolos yardımcısı Giorgi Qushıtashvılı olduğu halde HOPAPORT’u ziyaret eden Başkonsolos Paata Kalandadze’yi HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Satın alma müdürü Volkan Bıyıklı ve Hopaport Lojistik Uzmanı Nino Çepoğlu ve Hopa Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Sinan Altunsoy karşıladı.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer tarafından oldukça sıcak ve samimi bir ortamda karşılanan Başkonsolos Paata Kalandadze gördüğü sıcak karşılamadan dolayı da teşekkür etti. Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze ve Konsolos yardımcısı Giorgi Qushıtashvılı’yi HOPAPORT’ta görmekten dolayı çok sevindiklerini ifade eden Genel Müdür Özer “Bizlerin iş potansiyeli içinde Gürcistan’ın çok önemli bir yeri vardır. Gerek Batum’da, gerekse Poti’de ciddi işler yaptık. Halende Poti’de faaliyet gösteren Denmar Logistics/Poti ofisi şirketimiz çalışmalarına devam etmektedir ve burada çalışanlarımızın tamamına yakını da Gürcistan vatandaşıdır. . Denmar Logistics/Poti ofisimiz Liman hizmetleri, Gemi tahmil-tahliye, Terminal hizmetleri, Depolama, Vagon yükleme ve Demiryolu hizmetleri, Lajing, İç ve Dış Nakliye, Gümrükleme gibi bir dizi hizmetler vermektedir. Biz HOPAPORT olarak gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışı hizmetlerimizde yaptığımız her işin en iyisini, en doğrusunu yapma prensibi doğrultusunda faaliyetlerimize devam ediyoruz. ” dedi.

Uzun zamandır Hopa Limanını ziyaret etmek istediklerini ama programlarının ancak bugüne denk geldiğini ifade eden Başkonsolos Paata Kalandadze “Ülkemiz Gürcistan’da biliyorsunuz sürekli kendini geliştirme gayreti içinde olan bir Hükümetimiz var. Komşularımızla hep iyi ilişkiler içinde olalım istiyoruz. Türkiye’de önemli bir dost komşumuz. Ülkemiz ve ülkenizin bu dostane kardeşlik ilişkileri ticari anlamda da üst düzeyde devam ediyor. Türk İşadamları ülkemizde ciddi yatırımlar yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Bu kapsamda Hopa’da gerek limanı ve gerekse Sarp sınır kapısı nedeniyle ülkemiz açısından önemlidir. Hopa limanını ziyaret amacımız da Limanınız hakkında gerekli bilgileri edinmek, buralardan sorumlu bir Başkonsolos olarak neler yapabilirizi, talepleriniz nelerdir bunları öğrenmek için bu ziyareti gerçekleştirdik” dedi.

Bu konuşmanın ardından Genel Müdür Özer yaptığı sunumda Hopa limanının bugünkü potansiyeli, iş makinesi kapasitesi, açık ve kapalı alanları ve verilen hizmetleri hakkında Başkonsolos ve yardımcısına bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sırasında Başkonsolos Paata Kalandadze’de sorduğu sorular ile liman hakkında ayrıntılı bilgi sahibi oldu.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer Türkiye’nin ilk özelleşen limanları arasında yer alan Hopa Limanının 30 yıllık işletme haklarının kendilerinde olduğunu ve 2027 yılına kadar burada olduklarını ifade ederek öncelikli taleplerinin Hopa-Batum Demiryolu projesinin hayata geçirilmesi konusunda destek istedi. Özer “önümüzdeki günlerde Pamuk taşımacılığının tekrar gündeme gelebileceğini” ifade ederek Batum Limanı yakınında, limandan bağımsız bir alanın bu taşımacılığa uygun olarak HOPAPORT’a tahsisi taleplerinin gündeme gelebileceğini ifade ederek “Buna paralel Gürcistan’da iş dünyasına HOPAPORT’u anlatmak ve tanıtmak istiyoruz. Biz gerek Batum olsun, gerek Poti olsun bu limanları kendimize rakip görmüyoruz, ortak yaratılacak projelerle limanların karşılıklı çıkarlar temelinde bölgesel iş potansiyelinin artırılması temel hedeflerimiz arasındadır” dedi. .

Başkonsolos Paata Kalandadze’de taleplerin özellikle Hopa-Batum demiryolu talebinin ciddi bir talep olduğunu bunun görüşülmesi gereken yerin Gürcistan-Türkiye Karma Ekonomik İlişkiler toplantısı olduğunu ifade etti. Başkonsolos ülkelerinin ekonomik olarak ciddi yatırımlara ihtiyacı olduğunu, şu anki durumda yapılacak yatırım ve işlerde Gürcistan’ın ekonomik menfaatinin ön planda olduğunu, demiryolu projesinin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini ve üzerinde ciddi anlamda her iki ülke yetkililerinin çalışmasının önemine değindi. Başkonsolos Paata Kalandadze diğer talepler konusunda yardımcı olacaklarını ifade etti.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer karşılıklı iyi ilişkiler temelinde, dostane ziyaretlerin ve bilgi alışverişlerinin devam etmesinin önemine değinerek “Bizler bu ziyaret için tarafınıza tekrar teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bizlerde sizlerle neleri yapabiliriz konusunda bilgi alışverişinde bulunacağız. Ümit ediyorum ki bu ziyaret yeni bir sayfa açılmasında önemli yer tutar. Biz Gürcistan’la ilişkilerimize her zaman önem verdik ve vermeye devam ediyoruz, edeceğizde. Tekrar sizleri limanımızda gördüğümüz için mutlu olduğumuzu ifade ediyorum” dedi.

Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze beraberinde getirdiği hediyeyi Genel Müdür Özer’e verirken, Özer’de HOPAORT’un tanıtımın içeren belgelerin bulunduğu bir çantayı Başkonsolosa ve yardımcısına hediye etti.

Ziyaret HOPAPORT kapısında çekilen hatıra fotoğrafı ile dostane bir şekilde sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.06.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Tso’dan Trabzon’da Anlamlı Ziy...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » Hopa Tso Yaptıkları Çalışmaları Değ...
 » Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu İ...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu K...
 » Artvin’de Vergi Rekortmenleri Ödüll...
 » Batum Önemli Bir Kongreye Ev Sahipl...
 » Karadeniz Kruvaziyer Platormu Kurul...
 » Karadeniz Kruvaziyer Platformu Kuru...
 » Artvin Uluslararası Turnuvaya Ev Sa...
 » Hopa Tso Yönetimi Hopaport’u Ziyare...
 » Gürcistan’ın Bağımsızlık Günü Trabz...
 » Hopaport Hedeflerine Emin Adımlarla...
 » Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı K...
 » Hopa’nın Iğdır’dan Misafirleri Vard...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Arhavi Myo Öğrencileri Hopaport’ta...
 » Hopa’nın İzmir Menemen’den Misafirl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...