Artvin Uluslararası Turnuvaya Ev Sahipliği Yaptı

24/03/2014 12:43

Artvin Uluslararası Turnuvaya Ev Sahipliği Yaptı.


Haber: Hayati Akbaş2013 – 2014 Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü faaliyet programında yer alan Uluslararası Birinci Artvin Kafkasör Turnuvası güreş müsabakaları Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan ve Türkiye’den 50 sporcunun katılımı ile Artvin Merkez Spor Salonunda yapıldı.

Müsabakaları izlemeye Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze, İl İdare Kurulu Müdürü Orhan Keskin, 23. Dönem Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Ak Parti Artvin İl Başkan Yardımcısı Fatih Tahtalı, Borçka Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Nuri Peker, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe, Artvin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tolga Gül, Artvin Güreş İl Temsilcisi Ahmet Karabıyık, 4 ülkenin sporcu ve antrenörlerinin yanı sıra güreş severler salonda yerlerini aldılar.

Açılış seronomisi ardından saygı duruşu ve istiklal marşına geçildi. İstiklal marşı okunduktan sonra açılış konuşması için kürsüye çıkan Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, “neyleyim köşkü neyleyim sarayı içinde yar olmayınca” şarkı sözüyle konuşmasına başlayarak şunları söyledi;” Bir türkü sözü vardır bilirsiniz neyleyim köşkü neyleyim sarayı içinde yar olmayınca, bizde diyoruz ki ne yapalım spor salonunu, stadı, antrenman salonlarını içinde spor yapan, burayı kullanan olmayınca. Onun için eski bir salon olmasına rağmen yeni onardığımız bu salonu uluslararası turnuva vesilesiyle sporcuları doldurmaktan biz gurur ve heyecan yaşıyoruz. Buna yardımcı olan davetimizi kırmayan buraya kadar gelen Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan temsilcilerine sporcularına öncelikle teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz şeref verdiniz. 1 Mart’tan bu güne kadar düzenlediğimiz sekizinci organizasyon. Her organizasyon Artvin’de 300-400 kişinin gelmesi konaklaması böyle bir organizasyona katılması ve ayrılması demektir. Nüfus itibariyle Türkiye nüfusunun yüzde 0, 21 ini oluşturuyoruz. İl olarak da sizde biliyorsunuz 76’ıncı 77’inci sıralardayız. Diğer illerle karşılaştığımız zaman çok ciddi bir hareket. Bu organizasyonları kısa sürede yapabilen çalışma arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

İlkini düzenlediğimiz bu organizasyonun Allah nasip ederse, ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsünü düzenleyeceğiz. Artvin’i uluslararası organizasyonlarda bu bölgenin merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Türkiye nüfusunun yüzde birini bile oluşturmayan ilimiz de spor yatırımlarının proje bedelleri bazında söylüyorum 32 milyon, birçok ille kıyaslandığımda çok şanslı olduğumuzu sizde göreceksiniz. Üstelik buna sözlü olarak onay aldığımız yaklaşık 8 trilyonluk bir yatırımda var. Bu yatırımlarda en büyük pay sahibi Sayın Kocatepe, Mehmet ağabeyimiz, burada biraz önce bahsettiğim rakamların neredeyse buraya gelmesinde buraya harcanmasında çok ciddi bir emeği var kendisine teşekkür ediyorum.

Hedefimiz her ilçede stat her ilçede salon her ilçede en az üç, dört branşın bir arada aynı anda antrenman yapabileceği antrenman salonu her ilçeye tenis kordu. Sonra doğa sporlarıyla ilgili yatırımlar projeler yapılması. 2003 -2004 yılında yaklaşık 10 spor tesisi varmış şimdi 23 spor tesisi var. Biz elimizden geleni yapıyoruz burada spor yapmak salonları doldurmak bunu yapmak sadece Gençlik Hizmetleri görevi değil herkesin görevi bunun için Artvin halkından destek bekliyoruz. ” Yetim, müsabakalardaki sporculara başarılar dileyerek sözleri tamamladı.

Ardından kürsüye Gürcistan Trabzon Baş Konsolosu Paata Kalandadze çıktı. Kalandadze, tercümanı aracılığıyla yaptığı konuşmasında, Artvin’de olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek; ” Benim için çok önemli bu güzel organizasyona katılmak özellikle Artvin’de bulunmaktan da mutlu olduğumu ifade edeyim. Beni burada ağırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum ve tüm sporculara başarılar diliyorum. Aynı şekilde de Gürcistan komşusu olan Azerbaycan takımını da tebrik ediyorum başarılar diliyorum. Bulgaristan sporcularını selamlıyorum başarılar diliyorum.

Birlikte güzel müsabakalar izleyeceğimize inanıyorum. Bu bir müsabaka değil gençliğin kendi aralarında dostluğun temel atması demektir. Tekrar sporculara başarılar diliyorum buradan bir söz vermek istiyorum bu tür organizasyonlara elimden geldiğince katılmaya çalışacağım” dedi.

Konuşmaların ardından Uluslararası Artvin Kafkasör Turnuvası serbest dalda minikler güreş müsabakalarına geçildi. 4 ülkeden 50 sporcunun kıyasıya mücadele ettiği turnuvada gün sonunda ise dereceye giren isimler belli oldu.

Bu sonuçlara göre;

Uluslar Arası Artvin Kafkasör Güreş Müsabakaları Sonuçları

26 Kilogram; 1. Kerim Demir Türkiye, 2. Tahsin Öztürk, Türkiye

29 Kilogram; 1. David Goganashvili, Gürcistan, 2. Kürşat Demir, Türkiye, 3. Rafeal Mahiroğlu, Azerbaycan, 4. Yasin Öztürk, Türkiye

32 Kilogram; 1. Kürşat Toramanoğlu, Türkiye, 2. Furkan Gökçe, Türkiye, 3. Nugzar Mamaşivili, Gürcistan, 4. Okan Gönen, Türkiye

35 Kilogram; 1. Giorgi Gelasvili, Gürcistan, 2. Nikolan Neokov, Bulgaristan, 3. Doğanay Gürsoy, Türkiye

38 Kilogram; 1. Giorgi Samkhadze, Gürcistan, 2. Hiristiyan İvanov, Bulgaristan, 3. Ramazan Sulu, Türkiye, 4. Bacho Gogolaidze, Gürcistan

42 Kilogram; 1. Can Gülçay, Türkiye, 2. Zuru Khaladze, Gürcistan, 3. Danitze Mindev, Bulgaristan, 4. Cem Gülçay, Türkiye

47 Kilogram; 1. Ferid Cabbaron, Azerbaycan, 2. Martin Stedensu, Bulgaristan, 3. Raduston Daneev, Bulgaristan, 4. Mürteza Yavuztürk, Türkiye

53 Kilogram; 1. Kolyo Dimitrov, Bulgaristan, 2. Beglari Gogolodze, Gürcistan, 3. A. Sezer Yılmaz, Türkiye, 4. Cemil Atasoy, Türkiye

58 Kilogram; 1. Eynel Tahmasip, Azerbaycan, 2. A. Samet Gaz, Türkiye, 3. Murat Şahin, Türkiye

63 Kilogram; 1. Rıdvan Bostan, Türkiye

69 Kilogram; 1. Y. Emre Yazar, Türkiye

76 Kilogram; 1. Özguç Yıldırım, Türkiye, 2. Barış Yüce, Türkiye, dereceye giren sporculara madalyaları protokol tarafından verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.03.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » Hopa Tso Yaptıkları Çalışmaları Değ...
 » Karadeniz Kruvaziyer Platformu Kuru...
 » Hopaport’un Önemli Bir Misafiri Var...
 » Karadeniz Kruvaziyer Platormu Kurul...
 » Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu K...
 » Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu İ...
 » Hopa Tso’dan Trabzon’da Anlamlı Ziy...
 » Borçka’lı Güreşçiler Gürcistan’da A...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Artvin Hopaspor Ziraat Türkiye Kupa...
 » Artvin Valisi 1 Gün İçinde 2 Defa D...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Atso Olağan Meclis Toplantısı Yapıl...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğ...
 » İmkansız Olanı Başarmak...
 » Borçka'da Bisiklet Yarışı Yapıldı...
 » Gürcistan'a Kimlikle Geçiş Başlıyor...En Çok Okunan Spor Haberleri
 » Hopaspor Çatıksu’ya Gol Oldu Yağdı....
 » Arhavi'ye Efeler Ligi'nden Takviye...
 » Hopaspor'un Şampiyonluk Yürüyüşü De...
 » Hopaspor Taraftar Grubundan Nano’ya...
 » İstanbul'da Artvin Hopaspor Rüzgârı...
 » Hopaspor’da Bilal Çebi Tribünleri C...
 » 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Karat...
 » Artvin Spor- Artvin Çoruh Spor Derb...
 » Hayde Artvin, Kar Voleyboluna...
 » U-14 Liginde Şampiyon Artvin Hopasp...