Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü Masaya Yatırdı

19/02/2014 19:09

Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin “Lojistikte Gelecekte Neler Olacak?”


Haber: Hayati AkbaşBölgede her geçen gün yaptığı faaliyetler ile adından sıkça konuşturulmayı başaran Hopa TSO bu defa da Lojistiğin geleceği konulu bir panel düzenledi.

Hopa Paluri Otel Restaurant salonunda düzenlenen panelin konuşmacıları HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin idi. Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu’nun da katıldığı panele oda üyeleri ve Nakliye sektörü yoğun ilgi gösterdi.

Panelin sunuculuğunu Alişan Topaloğlu yaparken, konuklara ve panele katılan oda üyelerine ve misafirlere de “Hoş geldiniz” dedi. Panelin açılış konuşmasını yapan Oda Y. K. Başkanı Osman Akyürek uzun süredir yapmak istedikleri panelin şartlarının ancak bugün oluşabildiğini ifade ederek “Sayın Atilla Yıldıztekin’in bilgi birikimi ve deneyimini oda üyeleri ile paylaşmasından büyük memnuniyet duyacaklarını” söyledi.

Akyürek “Biz Hopa TSO olarak göreve başladığımızdan bu tarafa ilçemizin her açıdan en aktif şekilde önce Artvin’de, bölgede, TOBB bünyesinde, ülkemiz genelinde ve nihai olarak da uluslararası alanda tanıtımı için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bugüne kadar çok çeşitli etkinlikler ve ziyaretler yaptık. Hepsinden de olumlu izlenimlerle ayrıldığımızı ve bunun sonucunu da bundan sonra herkes görecektir. Biz Hopa Limanı’na önem veriyoruz. Sayın Genel Müdürümüzle koordineli çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İran’la uluslararası alanda ilişkilerin gelişimine paralel Hopa Limanı’nın yeniden İran transit taşımacılığında aktif rol almasını ve bugünden yarına bunun hazırlığının yapılmasının önemini biliyoruz. Bundan dolayıdır ki önümüzdeki ay HOPAPORT ile birlikte bir İran gezisini organize etme hazırlıklarımız devam ediyor. Ben panelimizin ülkemize, bölgemize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyor, Atilla hocamızı ve Sayın HOPAPORT Genel Müdürü Meriç beyi de panelimizde aramızda olmalarından dolayı teşekkür ediyor, tekrar Hoş geldiniz diyorum” dedi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de panelde yaptığı konuşmada katılımcılara Hopa Limanını anlatarak Hopa İş dünyasının Hopa Limanını yakından takip etmesini istedi. Hopa Limanının geleneksel Liman yöneticiliği anlayışından hızla uzaklaştığını, profesyonel bir yönetim ve ekip çalışması temelinde hedeflerine ulaşmaya başladığını ifade eden Özer göreve geldiklerinde 575 bin ton olan işlem hacmini 875 bin tona çıkardıklarını, bu yılki hedeflerinin 1 milyon ton ve belki de bunun üstünde bir işlem hacmini yakalamak olduğunu ifade ederek “Artık HOPAPORT küçük ölçekli bir liman olmaktan çıkıp orta ölçekli ve Karadeniz’in İlk 3 limanından biri olmaya doğru gitmektedir” dedi.

Hopa Limanının artık ağırlıklı olarak kömür elleçlenen bir liman olmaktan çıkmaya başladığını göreve geldiklerinde daha önce Limanda işlenen yükün %70’ini kömür oluştururken, bu gün bu rakam %40’lara kadar düştüğünü ama işlem hacminin arttığını ifade eden Özer “Biz limanımızda ürün çeşitliliğimizi artırdık ve artırmaya devam ediyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız yeni yeni yatırımlarla HOPAPORT’un artık küresel ekonomi içinde bölgesel bir liman olarak sadece doğuya değil, uluslararası alanda bölge ülkeleri ile yoğun iş ilişkileri geliştiren bir liman haline geleceğini herkes görecektir.

Sayın Atilla beyle üzerinde çalıştığımız ve odamızın da destek verdiği Hopa-Batum demiryolu projesinin hayata geçirilmesi ile işlem hacmimizi 3-4 milyon tonlara neden çıkartmayalım ki. Bundan kim karlı çıkacaktır. Elbette öncelikle Hopa. Hopa Nakliye sektörü büyüyecek, iş ilişkileri gelişecek ve dolayısı ile ilçemizinde büyümesi bu gelişmeye paralel hızlanacaktır. Sizlerden ricam, işinizi severek yapın, geleneksel bakışı bırakarak kurumsal kimliğe dönün. Yanınızda yeni yeni gençleri profesyonelliğe doğru yönelmede istihdam edin. Hopa Limanı sizler için bir cevherdir. Sizinde mutlaka bizimle birlikte yapacağınız iş vardır. Bizi takip edin. Gelin görüşelim. Karşılıklı bilgi alışverişlerimizi hızlandıralım. Biz ilçemiz iş dünyası ile el ele verdiğimiz zaman üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yoktur. Tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak Hopaport Lojistik danışmanı ve Lojistik Yönetim Uzmanı Atilla Yıldıztekin kürsüye gelerek konuşmasını yaptı. 3 yıla yakındır ayda bir ve bazende ayda 2 defa Hopa’ya geldiğini, Hopa’yı çok sevdiğini ve kendi yoğun temposunun yorgunluğunu Hopa ziyareti sırasında attığını ifade eden Yıldıztekin, İlçenin her açıdan yolunun açık olduğunu ifade ederek, Hopa Limanını ilçenin artık daha profesyonel şekilde değerlendirmesinin de zamanının geldiğini ifade etti.

Lojistik sektöründe gelecekte neler olacak konusuna giren Yıldıztekin, Hükümetin 2023 hedefleri kapsamında önüne koyduğu rakamları tek tek açıklayarak, bu rakamların gösterdiği şeyin Lojistik ve taşımacılık sektörünün var olandan belki de 8-10 kat büyüyeceğini, dev Lojistik filolarının kurulacağını, bunlarla rekabet şansının çok zor olacağını, geleneksel nakliyecilik yapan sektörün de oluşturacağı birlikteliklerle ancak ayakta durabileceğini ifade etti.

Avrupa ve Amerika’da bugün 20-30 binlerle ifade edilecek Lojistik filolarının kurulduğunu anlatan Yıldıztekin, ülkemizde de Borusan-Ekol-Netlog gibi onlarca büyük firmanın artık araç siparişi verirken yüzlerle ifade edilen toplu araçlarla araç filoları oluşturduklarını Hopa Nakliye sektörünün yakından takip etmesinin zamanının geldiğinin de altını çizdi.

Yıldıztekin Lojistik potansiyelinin 4-5 milyar dolardan 21 milyar dolar hedefine yöneldiğini ifade ederek Taşıma-depolama- stok ve yükleme ayaklarının artık iyi oluşturulmasını, küreselleşmenin sektörü tüm dünyada geliştirip büyüttüğünü, Dünyada ticaretin serbestleşmesine paralel araçların artık sınır kapılarından durmadan geçmesinin yolunun açıldığını, Dünya nüfusunun artmasına paralel tüketiminde artmaya devam ettiğini, kredi kartları ile yapılan alışverişin de ticari potansiyelin artmasında önemli bir etken olduğunun altını çizen Yıldıztekin çok tüketimin, çok ticaret ve çok taşımacılık anlamına da geldiğini söyledi.

Yıldıztekin 2023 hedefleri kapsamında Türk ekonomisinin Dünyanın 16’ncı büyük ekonomisinden 10’uncu büyük ekonomisi haline geleceğini, milli gelirin 800 milyar dolardan 2 trilyon dolara yükseleceğini, 11 bin km. olan demiryolunun 22 bin km. olacağını, 15 bin km. olan bölünmüş yolun 31 bin km. olacağını, 550 milyar dolar ihracat, 650 milyar dolar ithalat yapılacağını, Dış Ticaret hacminin 1, 1 trilyon dolara yükseleceğini, Ulaştırma sektörüne alt yapı olarak yapılacak ilave yatırımın tutarının 350 milyar dolar olacağını, Dünyanın en büyük 10. uncu limanın Çandarlı da yapılacağını panele katılanlarla paylaşarak, herkesin bu rakamları kafalarında iyi değerlendirmesi gerektiğini, buna denk düşen hedefleri önüne koymalarını, aksi takdirde yok olacaklarını sözlerine ekledi.

Hopa Limanına da değinen Yıldıztekin Meriç beyin detaylı bilgiler verdiğini, çalışmalarının temelinde limana yeni yeni yatırımların kaçınılmaz olduğunu ve bunun için çalışıldığını, 2023 hedefleri doğrultusunda Hopa Limanının işlem hacminin 5 milyon tona çıkması için bugünden altyapı yatırımları dâhil birçok konuyu masaya yatırarak değerlendirdiklerini, özellikle Hopa-Batum demiryolu projesinin 2023 hedefinde var olduğunu ama bunun erkene çekilmesi noktasında çaba gösterildiğini, İlçede arka planda bir organize sanayi bölgesi kurulması arayışının başlatılmasının sevindirici gelişme olduğunu da sözlerine ekledi.

Panel sorulan soruların Yıldıztekin tarafından cevaplandırılması ile sona erdi.

HOPA TSO YEMEĞİNE İLGİ FAZLAYDI.

Hopa TSO tarafından organize edilen Panelin ardından verilen akşam yemeğine katılımda beklenenin üzerinde gerçekleşti. Vali Yardımcısı Sarp Mülki İdare amiri Mehmet Ali Öztürk, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, Hopa İlçe Emniyet Müdürü Ergin Duru, Artvin İşadamları Derneği Başkanı Seçim Altunkaya, HOSİAD Başkanı Sinan Altunsoy, STÖ’leri başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile kurum müdürleri ve HOPAPORT Genel müdür Meriç Burçin Özer’inde katıldığı yemeğe oda üyeleri de yoğun ilgi gösterdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.02.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Lojistik Danışmanı Hopa Myo Öğrenci...
 » Hopa Tso Yönetimi Hopaport’u Ziyare...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...
 » Hopa Tso’nun Bu Defaki Ziyaretçisi...
 » Hopa - Batum Demiryolu Projesi Bölg...
 » Hopaport Personeli Yeni Yıl Davetin...
 » Hopa’da Kruvazör Turizmi Masaya Yat...
 » Hopaport Yeni Yıla Erken Girdi...
 » Hopa Meslek Yüksek Okulu Seminerler...
 » Doğu Karadeniz Lojistiği İçin Yeni...
 » Hopaport’un Kars’tan Öğrenci Konukl...
 » Hopa Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı...
 » Hopaport Logitrans Fuarında İlgi Od...
 » Logitrans Fuarı Başladı...
 » Hopa Kaymakamlığına Atanan Özkan Gö...
 » Hopa Nuri Vatan Anadolu Lisesi Kari...
 » Başkonsolos Nohasi’den Hopa’ya Ziya...
 » Arhavi Myo Öğrencileri Hopaport’ta...
 » Hopaport’ta Haraketlilik Devam Ediy...
 » Chp Milletvekili Bayraktutan Hopa L...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...