Hopa’ya Dsi Yatırımları Durmak Bilmiyor

27/09/2016 11:04

Dsi Son Beş Yılda Hopa’da 60 Milyon Tl Lik Yatırım Yaptı.


Haber: Hayati AkbaşDSİ Hopa'da 25 Ağustos 2015 tarihinde yaşanan sel felaketinden sonra ihtiyaç duyulan yerlerde dere ıslah çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yapılan ve yapımına devam edilen projeleri Ak parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven DSİ 26. Bölge Müdürlüğündeki toplantı sonrasında basın mensupları ile paylaştı.

Akparti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçen yıl yaşadığımız sel felaketinden sonra Milletvekilimiz İsrafil Kışla ve DSİ Artvin 26. Bölge Müdürlüğü ekipleri ile yaptığımız incelemeler sonrasında aşağıda isimleri yazılı bölgelerde de dere ıslah çalışmalarına başlanmış, bir bölümü tamamlanan işlerin kalan kısımlarının tamamlanmasına hız kesmeden devam edilmektedir” dedi.

“Yapılan bu yeni projelerle beraber son beş yılda DSİ 26. Bölge Müdürlüğünün ilçeye yapmış olduğu yatırımlar toplamı, ihale aşamasındaki Esen kıyı köyü dere ıslah çalışması hariç olmak üzere yaklaşık 60. 000. 000 TL’dir” diyen Güven, yapılan ve yapımı devam eden projeleri şu şekilde sıraladı.

1- Yoldere, Koyuncular köyleri ve Yukarı Sundura Deresi, Yoldere ve Koyuncular Deresi Taşkın Kontrolü Tesisi İnşaatı. Bu proje ile 3 köy, 16 hektar tarım arazisi taşkın hasarlarından korunması hedeflendi.

İşin muhtevası 5000 metre taşkın koruma duvarı ve korkuluk, 110 adet brit, 5 adet yaya köprüsü ’dür. İhaleyi Kut-Kon İnşaat almış olup, ihalenin malzeme dâhil maliyeti: 6. 450. 000, TL’dir. İşin %95’lik kısmı tamamlanmıştır.

2-KemalpaşaBeldesinde Helvaşi deresi taşkın koruma tesislerine korkuluk yapılması işi,

İşin amacı, Kemalpaşa Beldesinde daha önceden yapımı tamamlanmış dere ıslahı çalışmalarında inşa edilen istinat duvarları üzerinde korkuluk yaparak hem vatandaşların hem de canlıların can ve mal güvenliğini korumak.

İşin mahiyeti Halvaşi deresi üzerinde toplam 2517 metre, köprücü deresinde 963 metre ve Yeşilce deresinde 1899 metre korkuluk yapılmıştır. İhaleyi Cihat Ayan almış olup, ihalenin malzeme dahil maliyeti 1. 322. 000 TL’dir. İşin %95’lik kısmı tamamlanmıştır.

 3- Yeşil Köy Köyü Yerleşim Yerleri Ve Tarım Arazilerinin Güvenirlik Ve Çaylık Derelerinin Taşkınlarından Korunması İle Çamlı Köyü Çamlı Deresi

İşin amacı bu proje ile 1 köy, 2 mahalle taşkın hasarlarından korunacaktır.

İşin muhtevası 4000 metre beton taşkın koruma duvarı, 3 adet kontur seki, 6 adet menfez, 150 metre betonarme kanal 4300 metre korkuluk, 2 adet yaya köprüsü, 2 adet araç köprüsü yapılacaktır. Şimdiye kadar iş kapsamında Zennat deresinde yaklaşık 80 metre kanal 2 adet plak köprü yapılmıştır. Çamlı köyünde Çamlı deresinde yaklaşık 400 metre taşkın koruma duvarı yapılmıştır. İhaleyi Kut-Kon İnşaat almış olup, ihalenin malzeme dâhil maliyeti 3. 950. 000 TL’dir. İşin % 25 lik kısmı tamamlanmıştır

4- Sundura Mahallesi Berzerat Deresi, Subaşı Köyü Yerleşim Yerleri ve tarım arazilerinin korunması

İşin amacı bu proje ile 1 ilçe, 1 köy, 1 mahalle taşkın hasarlarından korunacaktır.

İşin muhtevası 2350 metre beton duvar, 650 metre beton kanal, 2 adet geçirimli tersip bendi, 1 adet menfez, 3650 metre korkuluk, 187 adet brit, 5 adet araç, 1 adet yaya köprüsü yapılacaktır. İş kapsamında Berzerat deresinde yaklaşık 1400 metre taşkın koruma duvarı 3 adet plak köprü ve 1 adet geçirimli tersip bendi yapılmıştır.

İhaleyi Es-Kur İnşaat almış olup, malzeme dâhil maliyeti: 3. 500, 000 TL’dir. İşin % 45 lik kısmı tamamlanmıştır.

5- Kemalpaşa Beldesi Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Çamdere (Halvaşi) Deresi ve Yeşilce Deresi Taşkınlarından Korunması

İşin amacı, bu proje ile 1 belde, 2 köy taşkın hasarlarından korunacaktır.

İşin muhtevası İş kapsamında Halvaşi Deresi üzerinde 1950 metre beton, Köprücü Deresi üzerinde 1934 metre kargir taşkın koruma duvarı, 3884 metre korkuluk ve 2 adet araç köprüsü yapılacaktır.

İhale 8. 500. 000 TL olarak tamamlanmış olup, ön mali kontrol aşamasındadır.

6-Esenkıyı Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Esenkıyı Deresi ve Yan Kollarının Taşkın Zararlarından Korunması

İşin amacı, Proje ile 1 köy taşkın hasarlarından korunacaktır.

İşin muhtevası İş kapsamında 3000 metre taşkın koruma duvarı, 1 adet araç, 1 adet yaya köprüsü ve 172 adet brit yapılacaktır. Proje ile alakalı ihale hazırlıkları devam etmektedir.

“Böylelikle son beş yıl içerisinde ihalesi yapım aşamasında olan Esenkıyı köyü dere ıslah çalışması hariç DSİ Hopa da 60. 000. 000 TL’lik yatırım yapmış bulunmaktadır” diyen Ak parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven sözlerinin sonunda “projelerin gerçekleştirilme aşamasında ciddi katkıları olan Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla ’ya, DSİ Artvin 26. Bölge Müdürü Sayın Dinçer Aydoğan’a ve Bölge Müdür yardımcılarına ayrıca tüm mühendis ve teknik ekibine ve tüm yüklenici firma çalışanlarına minnet ve şükran duygularımı sunuyor, kazasız, belasız hayırlı çalışmalar diliyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.09.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Dsi Hopa’ya Yatırım Seferberliği Ba...
 » Hopa’ya 17,8 Milyon’luk Yatırım Yap...
 » Dsi, Taşkın Koruma Çalışmalarına Hı...
 » Dsi Derelerde Taşkınlara Karşı Önle...
 » Dsi’den Hopa Ve Arhavi’de İki Büyük...
 » Dsi, Hopa Berzarat Deresi’ni Taşkın...
 » Artvin-erzurum Karayolu Yapım Çalış...
 » Bakan Eroğlu 12 Tesisin Temelini At...
 » Hopa’da Taşkın Koruma İnşaatı İhale...
 » Artvin’de Taşkın Riski Azaltma Çalı...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyada Artv...
 » Ardanuç Yolları Asfaltlanıyor...
 » Dekap’dan Çağrı...
 » Hopa Kuledibi Mahallesi Sakinleri K...
 » Artvin’de Şehir Yeni Giriş Yolunun...
 » Ardanuç Kaymakamı Gündüz, Köy Ziyar...
 » Borçka Şantiye Sahasına Döndü...
 » Artvin Kafkasör’e Hazırlanıyor...
 » Artvin'in Borçka İlçesinde İlginç M...
 » Artvin’de Garip Bir Tır Kazası...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...