Dsi Hopa’ya Yatırım Seferberliği Başlattı

29/01/2016 15:40

Hopa’ya Son Dört Yılda Dsi Tarafından 37 Milyon Tl’lik Yatırım Yapıldı.


Haber: Hayati Akbaş24 Ağustos 2015 tarihinde Hopa, Borçka ve Arhavi ilçelerinde meydana gelen taşkınlar sonucunda DSİ Artvin 26. Bölge Müdürlüğü, başta Hopa olmak üzere Arhavi ve Borçka’da çok ciddi çalışmaları olmuş, bu çalışmalar ilçe sakinleri tarafından takdirle karşılanmıştı.

DSİ Artvin Bölge Müdürlüğünün gerek afetten hemen sonraki süreç ve gerekse de önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalar ile ilgili Ak parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven açıklamalarda bulundu.

Ak parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven yaptığı açıklamada; “Sel felaketini yaşadığımız 24 Ağustos 2015 gününün ertesi sabahında Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu, Milletvekilimiz Sn. İsrafil Kışla ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere ilçemize teşrif etmişlerdir.

Sn. Bakanımızın buradaki tespitlerinden sonra başta Artvin olmak üzere Trabzon, Samsun, Kars, Erzurum, Diyarbakır, Van, Ankara, Elazığ, Sivas, Bursa ve Adana Bölge Müdürlüklerinden iş makineleri, kamyon ve personel takviyesi yapılması talimatını vermişlerdir. Bu doğrultuda adı geçen DSİ Bölge müdürlüklerinden 20 adet ekskavatör, 4 adet dozer, 4 adet yükleyici, 35 adet kamyon, 2 adet akaryakıt tankeri ve 1 adet seyyar tamir aracının ilçemize nakilleri sağlanmıştır. Başta Yoldere, Sugören, Çamlıköy, Yeşilköy, Başoba, Eşmakaya, Esenkıyı, Başköy ve Karaosmaniye köyleri dereleri ile Sundura, Ortahopa, Yukarı Kuledibi ve Sundura mahallesi-Naşeni mevkii derelerinin dere yataklarındaki rüsubi malzemeler ve heyelanlar temizlenmiş, heyelanlardan dolayı kapalı olan köy ve mahalle yolları açılmıştır. Heyelanlar sonucu yıkılan binaların molozları kaldırılmıştır. Ben bu vesile ile hayatlarını kaybeden 11 vatandaşımıza Allahtan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun İnşallah. Yakınlarına tekrardan sabırlar diliyorum.

Nihayetinde, yapılan yaklaşık bu üç aylık çalışmalardan sonra, köy ve mahallelerimizde yerleşim yerleri ve tarım arazilerinin taşkın zararlarından korunmaları ve dere ıslahı ve köprüleri için ilçe olarak taleplerimiz olmuş, bu talepler çok kısa sürede karşılanmış ve ihale süreçleri tamamlanmıştır.

Bu kapsamda, Yoldere köyü deresinde 7. 476 metre taşkın koruma duvarı ve korkuluk 134 adet brit ve 1 adet yaya köprüsü yapımı işine başlandı çalışmalar devam ediyor.

Sugören köyünde sel felaketinden hemen sonra ilk etapta 450 metre uzunluğunda 4 metre yükseklikten başlayarak ihtiyaca göre çeşitli yüksekliklerde taşkın koruma ve yükseltme duvarları yapılmıştır.

Çamlıköy çamlı deresinde 697 metre taşkın koruma duvarı ile 1 adet menfez, Yeşilköy deresinde 1. 123 metre taşkın koruma duvarı ile 1 adet yaya köprüsü, Zennat deresinde 354 metre taşkın koruma duvarı ile 3 adet menfezin ihaleleri DSİ tarafından yapılmış, çok yakın zamanda çalışmalar başlayacaktır.

Yine Sundura Mahallesi berzerat deresi ve Subaşı köyü yerleşim yerleri ile tarım arazilerinin ve subaşı deresi yan kollarının taşkınlarından korunması inşaatı işinde kazı işleri, beton işleri, duvar işleri ve demir işleri yapılacaktır. 2. 350 metre koruma duvarı subaşı köyü deresine, 1. 300 metre berzarat deresine koruma duvarı planlanmıştır.

Bu kapsamda acil ihtiyaç olarak tespit edilen yerlerde kullanılmak üzere 20. 493 m3 beton, 14. 900 m3 kazı, 2. 750 m3 taş duvar, 175 ton demir, 32 ton profil ve 3. 000 m3 taş dolgu işi yapım ihalesi tamamlanmıştır.

Tüm bu imalatlar için DSİ Artvin 26. Bölge Müdürlüğünce yüklenici firmalardan bir buçuk ila iki yıl içerisinde iş bitirme taahhütleri alınmış olup, çalışmalara başlanmıştır.

2015 Ağustos ayında yaşadığımız sel felaketinden sonraki bu kısa dönem içerisinde, DSİ 26. Bölge Müdürlüğünce Katma Değer Vergisi dâhil 19, 2 milyon TL lik ilave ihale yapılmış, böylece daha önce yapılan 17, 8 milyon TL lik yatırımla beraber son dört yılda ilçemizde 37 milyon TL lik dere ıslahı ve taşkın koruma işi yapılmış olacaktır.

Sel felaketinin yaşandığı tarihten itibaren her daim yanımızda olan ve desteklerini bizlerden esirgemeyen Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu’na, başından beri büyük bir hassasiyet ile çalışmaların ve yatırımların takipçisi olan milletvekilimiz Sn. İsrafil Kışla’ ya, mesai mefhumu gözetmeksizin her daim çalışmaları yakından takip eden ve sonuçlanmasında katkıları olan DSİ 26. Bölge Müdürü Sn. Dinçer Aydoğan’ a, Bölge Müdür Yardımcılarına, mühendislerine, tüm teknik ekibe, makine operatörlerine ve kamyon şoförlerine Hopa halkı adına minnet ve şükran duygularımı sunuyorum. Rabbim ülkemize ve milletimize böyle felaketleri bir daha yaşatmasın”, diyen Güven, ” yapılacak yatırımlar Hopa’mıza hayırlı olmasının temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.01.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Başbakanlıktan Hopa’ya 26.728.012 T...
 » Hopa’ya Dsi Yatırımları Durmak Bilm...
 » Hopa’ya 17,8 Milyon’luk Yatırım Yap...
 » Artvin’de Taşkın Riski Azaltma Çalı...
 » Hopa Halkından Dsi’ye De Teşekkür...
 » Dsi Derelerde Taşkınlara Karşı Önle...
 » Hopa’da Taşkın Koruma İnşaatı İhale...
 » Artvin Merkez Ve Yusufeli’li Afetze...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Dsi, Taşkın Koruma Çalışmalarına Hı...
 » Dsi, Hopa Berzarat Deresi’ni Taşkın...
 » Artvin’den Bir Genel Müdür Geçti...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Halkevleri Yöneticileri Hopa’da...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...