Artvin Barajı Ve Hes Projesinde Su Tutulmaya Başlandı

09/10/2015 11:31

Çoruh Nehrine Bir Altın Gerdanlık Daha Takıldı.


Haber: Hayati AkbaşÇoruh Nehri üzerinde bulunan 10 Baraj ve HES projelerinden biri olan Artvin Barajı su tutmaya başladı. Doğuş İnşaat tarafından Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılan Artvin Barajı ve HES inşaatında elektrik üretiminden önceki son aşamaya geçilmiş oldu. Toplam göl hacmi 167 milyon metre küp olan Artvin Barajı ve HES Projesi planlanan inşaat süresinde su tutmaya başlaması ile ülkemizin yüz akı projelerinden biri oldu. Baraj inşaatı sırasında da vatandaşlar istimlak noktasında mağdur edilmeyerek bu alanda ülkemizin örnek projelerinden biri olmayı başardı.

Gerdanlıklardan Biri Daha Su Tutuyor

Türkiye’nin kuzeydoğu bölgesinde Çoruh Nehri üzerinde, Orta Çoruh Havzası’nda bulunan Artvin Barajı ve HES projesi tamamlandı. Çoruh Nehri Projeleri kapsamında yer alan Artvin Barajı ve HES Projesine Doğuş Enerji Üretim ve Ticaret A. Ş. tarafından 01 Ocak 2011 tarihinde inşaat faaliyetlerine başlanmış ve inşaat çalışmalarının tamamlanması ile rezervuarda su tutma işlemine başarıyla tamamlandı.

Talvegden ( Dere yatağından) 135 metre, temelden ise 180 metre yüksekliğe sahip olan beton ağırlık tipindeki baraj 2 üniteden oluşmakta olup, 332 MW (2x166 Megavat) kurulu gücü ile yıllık ortalama 1 milyar 26 bin kilowatt saat enerji üretimi yapılması planlanmakta.

Vatandaş istimlak mağduru olmadı

Artvin Barajı Çoruh nehri üzerinde bulunan 10 barajdan bir tanesi olurken, Artvin il sınırları içersin de ise tamamlanan dördüncü Baraj ve HES projesi oldu. Artvin Barajı’nın elektrik üretmeye başlaması ile birlikte ilimiz sınırları içerisinde Çoruh Nehri üzerinde 4. cü baraj ve hidroelektrik santralinde elektrik üretimine başlanacak. Yükseltisi bakımında ilimiz sınırları içerisinde en yüksek üçüncü baraj ve HES projesi olan Artvin Barajı, Narlık Köyü ile Zeytincik Köyü sınırları arasında inşa edilirken, bu güzergâhında kalan Demirkent Köyü’nün bir mahallesi, Esenyaka Köyü’nün ve Tarakçılar Köyü’nün arazileri, Sebzeciler Köyü’nün mahalleleri, İnanlı Köyü tamamen su altında kalırken, Çağlayan köyü de şalt sahası olarak kullanıldı. Ayrıca Havuzlu köyünün bir kısmı su altında kalırken, bu köyde de heyelan riski nedeniyle bir kısmı daha istimlak edilmekte. Artvin Barajı ve HES inşaatı nedeniyle istimlak edilmesi gereken bölgelerdeki hak sahibi vatandaşların yüzde 93’ü ile rıza en anlaşma sağlanarak istimlak işlemleri gerçekleştirilirken, istimlak edilen bölgelerdeki vatandaşlar mağdur edilmeyerek enkazlarını almaları ve nakliyeleri de müteahhit firma tarafından ödenerek sağlanmıştır. Kalan yüzde 7’lik vatandaşların Yusufeli Tapu Müdürlüğü’nde tapu satışı veremedikleri için (İntikal işlemleri, vasi kararları ve kayıplar vs) kamulaştırma yöntemi ile satın alındı. Satın alınan yerler hazineye devredilirken ve intibak hakkı korundu.

2016’ Da Elektrik Üretiminin Başlaması Bekleniyor

Artvin Barajı ve HES, Kemer ağırlık biçiminde planlanan baraj, temel kayasından itibaren 180 metre yüksekliğe sahip oldu. Kret uzunluğu 277, 9 metre, beton gövde hacmi ise 950 bin metreküp olarak iki üniteli inşa edildi. Doğuş İnşaat, projenin tamamlanıp işletilebilir hale gelebilmesi için gerekli tüm yapılar, tesisler ve muhtelif işlerin yapılmasında rol oynayacak ana inşaat kalemlerinin yaklaşık miktarını da belirledi. Buna göre, projenin en iyi şekilde işleyebilmesi için yaklaşık olarak 8 milyon metreküp harfiyat, 1 milyon 600 bin metreküp çeşitli sınıf beton, 480 bin ton çimento, 21 bin ton betonarme demir işleri yapıldı. Püskürtme beton, cebri boru, iksa, kalıp ve iskeleler, santral gezer vinci, ızgara, yol kaplamaları, demir kapak ve kapak kaldırma tertibatları inşaat süresince uygulanan diğer işlemlerden birkaçı.

15 Aralık 2010'da variant ve derivasyon tünelleri yapımına başlanan, bin kişinin görev aldığı bu büyük projenin 60 ay gibi kısa sürede tamamlanması ve Ekim 2015’te su tutmaya hazır hale getirilmesi büyük bir başarı iken, böylesine kısa bir sürede baraj inşaatının tamamlanarak su tutmaya başlanması da ülkemizde inşaat sektörünün geldiği noktayı gözler önüne serdi. Artvin Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin, 1 Ocak 2016'dan itibaren iki ünitesiyle birlikte elektrik üretimine geçmesi öngörülüyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.10.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Deriner Barajı Elektrik Üretimi Yüz...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Artvin’de Deriner Doldukça Köyleri...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin Dp İl Genel Meclis Adayların...
 » Arhavi, Borçka, Hopa İlçeleri Afeti...
 » Yusufeli Barajı Masaya Yatırıldı...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Artvin’de Kablo Hırsızlığı...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Defterdarlık Artvin’deki Kamu Yatır...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Karçalların Zirvesi Dibdibo’ya Yolc...
 » Hopa’da Esenkıyı Köylüleri Bungalov...
 » Artvin’de Köylüler Ağaç Kestirmedi...
 » Şavşat’ta Sercan Yazar Seyir Tepesi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...