Yusufeli Barajı Masaya Yatırıldı

29/09/2016 08:58

Yusufeli Barajı Ve Hes İle Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri Kurumlar Arası Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de yapımı devam eden ve tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES projesi ile Yusufeli yeni yerleşim yerinde devam eden çalışmaların ele alındığı kurumlar arası koordinasyon kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında Yusufeli Limak şantiyesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Genel Müdür Murat Acu, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu, Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ, Karayolları ve TOKİ yetkilileri katıldı.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ve yaklaşık üç saat sürdü.

Toplantının ardından Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaptığı açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ile Yusufeli Yeni Yerleşim yerinde çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Vali Doğanay, yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında temelden 270 metre yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında bugüne kadar yaklaşık 450 milyon lira harcanarak yüzde 58’lik fiziki gerçekleşme sağlandığını belirtti.

Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim yeri çalışmalarının da devam ettiğini belirten Vali Doğanay, ” Projeden 1 ilçe, 19 köy arazisi ve yerleşim yeri etkilenmekte olup Yusufeli ilçesi ve 6 köyün yerleşim yeri tamamen su altında kalmaktadır. Yusufeli ilçe merkezi yeni yerleşim yeri çalışmalarında % 60 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. ” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise, kurumunun teknik ekibiyle birlikte iki gündür Yusufeli’nde baraj ve yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulunduğunu belirterek, ” Ekibimiz ile birlikte Artvin’in 70 km güney batısında Çoruh Nehri üzerinde yapmakta olduğumuz Yusufeli Barajı ve HES inşaat alanları ve yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunarak yaptığımız koordinasyon toplantıları ile çalışmalarda gelinen seviyelerin istişare ve değerlendirmesini yaptık. Yusufeli Barajımız çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde olup 270 metre yüksekliği ile kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. barajıdır. Tesisin kurulu gücü 558 MW olup yıllık elektrik üretimi 1. 888 GWh’dır. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır. Baraj inşaatındaderivasyon tüneli inşaatı tamamlanarak nehir derivasyonu işlemi gerçekleştirilmiş, gövde çalışmalarında baraj yeri jeolojik araştırmalar tamamlanmış olup, elde edilen veriler değerlendirilmek üzere baraj gövdesi tasarım çalışmalarına başlanılmıştır. Menba ve mansap batardoları tamamlanan barajımızın gövde kretüstü sağ ve sol sahillerde kazı ve destekleme çalışmaları tamamlanmış olup, sol sahilden başlanan gövde sıyırma kazılarının 2016 yılı sonunda tamamlanmasını müteakip gövde betonu imalatına başlanması planlanmaktadır. Sol Sahilde ise 505 m. kotunda, Sağ Sahilde ise 495 m. kotunda kret altı kazı ve destekleme çalışmaları devam etmektedir. ” dedi.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi yapım sahası içinde kalan ve Yusufeli Barajı karayolu relokasyonları tamamlanana kadar karayolu trafiğini sağlaması amacıyla 2011 yılında yapımına başlanarak 2014 yılında yapımı tamamlanan ve karayolu trafiğine açılan geçici bağlantı yolu 5, 9 km uzunluğunda olup, güzergâhta toplam uzunluğu 231 m olan 3 adet Köprü ve toplam uzunluğu 3890 m olan 5 adet tünel bulunduğunu ifade eden Acu, şunları söyledi :”Diğer taraftan Şantiye içi ulaşım yolları kazı ve destekleme çalışmaları tamamlanmış olup, ulaşım tünelleri kaplama betonu imalatlarında ise % 99 gerçekleşme sağlanmıştır. Şalt Sahası kazı ve destekleme çalışmaları tamamlanmış olup, platformun nihai sınırlarının oluşturulması amacıyla yapılan istinat duvarı imalatları da tamamlanmıştır.

Enerji yapılarında ise ulaşım, kablo, havalandırma ve acil kaçış amaçlı tünellerde kazı, destekleme çalışmaları tamamlanmış, beton kaplama imalatları ise devam etmektedir.

Su Alma Yapısı Kapak Şaftında kazı ve destekleme çalışmaları tamamlanmıştır. Enerji Tüneli Şaftında kılavuz ve pilot delgileri tamamlanmış olup nihai kesite genişletme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Santral binası ve transformatör salonu kemer betonu imalatları ile santral binası kazı ve destekleme çalışmaları tamamlanmış olup Transformatör salonunda alt kotlara doğru kazı ve destekleme çalışmaları devam etmektedir. ” diye konuştu.

Baraj inşaatında fiziki olarak % 58 seviyesine ulaşıldığını kaydeden Acu, ” Baraj inşaatında çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Proje ile ülke ekonomisine yıllık 450 milyon katkı sağlanacağını ve Tesisin Kurulu gücü 558 MW, toplam üretilecek enerji 1 milyar 888 milyon kWh / yıl’dır. ”

Genel Müdür Acu, proje genelinde 33 km2 göl alanında 14. 698 adet parsel, 9430 da taşınmazın kamulaştırılacağını toplam kamulaştırma maliyetinin 2 milyar lira olduğunu ve 2016 yılı fiyatlarıyla 412. 874. 325 TL kamulaştırma ödeneğinin harcandığını belirtti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.09.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Yusufeli Barajında Önemli Bir Yol K...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Vali Doğanay’dan Bölge Müdürü Tokal...
 » Vali Cirit, Yusufeli Ve Hes İnşaatı...
 » Deriner Barajı Elektrik Üretimi Yüz...
 » Dsi Genel Müdür Yardımcısı Yusufeli...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Yusufeli Baraj İnşaatında Öndemli B...
 » Artvin'de Artvin-yusufeli-erzurum Y...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Kazım Karabekir Lisesi Ve Spor Komp...
 » Köydes Projesi 2017 Yılı Değerlendi...
 » Defterdarlık Artvin’deki Kamu Yatır...
 » Cankurtaran Tünelinde Yine Sıkıntı...
 » Türkiye’nin En Büyük Barajı Olacak...
 » Doka Y.k. Trabzon’da Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...