Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İptal Edildi

21/11/2014 09:13

Mahmut Kaçmaz, İl Başkanı Av. Erkan Balta’nın Kendi Siyasi Geleceğini Hazırlama Gayesi Nedeniyle İptal Edildiğini İleri Sürdü.


Haber: Hayati AkbaşMahmut Kaçmaz, İl Başkanı Av. Erkan Balta’nın kendi siyasi geleceğini hazırlama gayesi nedeniyle iptal edildiğini ileri sürdü.

İl Genel Meclis eski Başkanından sert eleştiriler

“Sayın il başkanı geçmişi çok çabuk unuttu ama biz unutmadık”

Artvin ve Ak Parti siyasetinin önemli isimlerinden ve bir dönem Artvin İl Genel Meclis Üyeliği ve meclis başkanlığı görevinde de bulunmuş olan Mahmut Kaçmaz ile yaşadığı ilçe Yusufeli, Artvin ve Türkiye siyaseti üzerine konuştuk. Siyasetin dışında da Yusufeli ilçesinin sorunları, yeni Yusufeli yerleşkesi konusunda yapılması gerekenleri ve Yusufeli Barajı’nı Mahmut Kaçmaz’a sorduk. Yusufeli ilçesinde Ak Parti’nin gerçekleştireceği kongrenin Ak Parti il başkanının anlaşılmaz tutumları nedeniyle kongre öncesinde iptal edildiğini ve genel merkeze de hava muhalefeti nedeniyle ertelendiği bilgisinin verildiğini anlatan Mahmut Kaçmaz, İl Başkanı Av. Erkan Balta’nın kendi siyasi geleceğini hazırlama gayesi nedeniyle iptal edildiğini ileri sürdü. Ak Parti’de istişare kültürünün bulunduğunun altını çizen Mahmut Kaçmaz, Ak Parti il başkanı Erkan Balta’nın geçmişini çok çabuk unuttuğunu ve il başkanı olmadan önceki verdiği sözleri hatırlamadığını ifade etti. Yusufeli’nde her gün göç yaşandığını ve ilçede istimlak parasını alanın soluğu Bursa’da aldığını vurgulayan Kaçmaz, buna rağmen Yusufeli’nin geleceğinin kimsenin umurunda olmadığına inandığını açıkladı. Yusufeli’nin kişisel siyasi gelecek ve kaygılara kurban edildiğini iddia eden Kaçmaz, herkes sussa da kendisinin doğup büyüdüğü topraklara karşı sorumlu olduğunu ve sessiz çoğunluğun sesine tercüman olacağını sözlerine ekledi. Mahmut Kaçmaz’ın zaman zaman sert eleştirilerde bulunduğu röportajımız çok ses getirecek ve gündem yaratacak. İşte o röportajımız:

Öncelikle kabul edip görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Bize zaman ayırıp, görüşlerimize ve fikirlerimize yer ayıracağınız için ben teşekkür ediyorum.

Yusufeli ilçe kongresi İl Başkanı Sayın Balta’nın anlaşılmaz tutumu nedeniyle iptal oldu

Biraz sıcak bir gündem olduğu için buradan devam etmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Yusufeli ilçesinde Ak Parti ilçe kongresi gerçekleştirilecekti; fakat gerçekleştirilemedi? Neden gerçekleştirilemedi?

Doğrudur ilçe kongremizin gerçekleştirilemedi ve yapılacağı günün bir gün öncesinde iptal edildi. İl başkanı Sayın Erkan Balta’nın anlaşılmaz tutumu nedeniyle iptal edildi. Ak Partiyi anlayamamış özümseyememiş fikirlerini anlayışını kabullenememiş bir tutum. İstişareyi bilmeyen ben yaptım oldu, diye yutturmaya çalışan bir düşünce, yapılamayan ve ertelenen Yusufeli ilçe kongresi Yusufeli’nde Ak Parti’ye oy vermiş gönül vermiş insanlara yapılmış en büyük ayıptır.

Yusufeli’nde ikinci bir aday çıktı, çekilmekte ikna edemeyince kongreyi iptal ettiler

İlçe kongresi öncesinde Yusufeli’nde Ak Parti’de mevcut başkanın yanı sıra bir başkan adayı daha çıktığı ve bu nedenden dolayı kongrenin ertelendiği söyleniyor. İkinci adayın ikna edilemediği ve kongrenin de bu nedenden dolayı ertelendiği bilgisi doğru mu?

Evet, doğrudur. İkinci bir aday vardı. Bu ciddi bir kamuoyu baskısı sonucu oluştu. İl başkanı gerekli istişareyi yapsa idi bunu görecekti; fakat aday olarak çıkan arkadaşı çekilmeye zorladılar. İkna edemeyince; “ O gece ben kongreyi iptal ettim” diyerek gidiyor, genel merkeze de “hava muhalefeti nedeniyle kongreyi iptal ettik. ” diye bilgi veriliyor. Bu gelişme hepimizi ciddi boyutta üzmüştür.

Sayın İl Başkanı geçmişi çok çabuk unuttu

Bu davranışlar milletvekili yarışı öncesinde İl Başkanının kendi adaylığına yönelik hamle olarak mı değerlendiriyorsunuz?

Sayın İl Başkanı Erkan Balta geçmişi çok kolay unuttu; ama o dönemde kendisine destek veren bizler çok iyi hatırlıyoruz. Geçmişten ders çıkaramamış bir arkadaşımız. Bu davranış kendisine hiçbir şey kazandırmayacak.

Geçmişte partimizde görev yapan İl Başkanlarının bu derece susmalarını doğru bulmuyorum

İl Başkanının ilçe kongreleri öncesinde böylesi bir davranışta bulunması doğru mu? Bu parti içerisinde ileride sorun oluşturmaz mı?

Tabii ki doğru bir davranış değil; ama özellikle bir şeyi söylemek istiyorum. Artvin’de görev yapmış eski il başkanları başta olmak üzere Ak Partiye bu kadar zarar verilirken susmalarını doğru bulmuyorum.

İstişare sonucu alınmış bir tek aday kararı doğru bir karar oludu; ama yapılmadı

Yusufeli ilçesinden olduğu gibi diğer ilçe kongrelerinde sürekli tek adaylı bir kongre talebi var. Edindiğimiz bilgiye göre partide tüm ilçe başkanları ile devam kararı verildiğini öğrendik. Böyle bir karar verilmiş ise bunu doğru buluyor musunuz? Çok adaylı bir ilçe başkanlığı seçimi sizce partiye zarar verir miydi?

İlde ve ilçelerde gerekli çalışmayı yaparak böyle bir karar verirseniz tek adayla seçime girmek daha akılcıdır; ama istişare sonucu geniş katılımlı arkasında yeterli desteği almış adaylar için konuşuyorum. Yusufeli’ni ele alacak olursak; mevcut ilçe başkanı delege listesini kafasına göre değiştirmiş, onlarca arkadaşı hiçbir gerekçe göstermeden listeden çıkarmış. Ben partimde il meclis üyeliği ve meclis başkanlığı yaptım. Hiçbir gerekçe olmadan beni delegelikten çıkarıyorsun. 400 delegeyi istediğin gibi oluşturuyorsun yinede rakip çıktı diye seçime giremiyorsun. bu nasıl tek adaylık?

Sayın Davutoğlu Ak Parti’nin istişare kültürünün bir meyvesidir.

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı oldu ve ardından Ahmet Davutoğlu, Genel başkan ve Başbakan oldu. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Ahmet Davutoğlu’ndan toplumun beklentileri nelerdir?

Sayın Davutoğlu Ak Parti’nin istişare kültürünün bir meyvesidir. Dönemin başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin bütün organlarını çalıştırarak bu kanıya ve sonuca ulaşmıştır. Milletvekillerinin, il başkanlarını, il kadın kolları ve gençlik kolları başkanlarının, diğer yetkili kurulların onayıyla genel başkan ve başbakan olan Sayın Davutoğlu’ndan beklentilerde haliyle çok yüksek. İnşallah Mevlam muvaffak eder. .

Yusufeli birilerinin siyasi hesaplarına feda ediliyor

Sayın Kaçmaz, Yusufeli ilçesinde ve Artvin’de siyasetin önemli isimlerinden birisiniz. Son yerel seçimlerde de Yusufeli ilçesinden Ak Parti’nin belediye başkan aday adayı idiniz. Siz aday yapılmadınız ve mevcut başkan ile yola devam edildi ve yeniden seçim kazanıldı. Çok kısa bir yerel seçim değerlendirmenizi alalım.

Yerel seçimlerden sonra belediye başkanının tek bir işi olmalıydı kamulaştırmalar ve yeniden yerleşim yerinin inşaası fakat kültürel etkinlikler yapmaktan henüz Yusufeli gerçeğine sırayı getiremediler. Yusufeli birilerinin siyasi hesaplarına feda ediliyor Yusufeli’nin yok edilişini canlı canlı izliyoruz.

Siyasi düşüncemizden taviz vermeden devam edeceğiz

Yerel seçimlerden sonra sizin siyasi düşüncenizde yada bulunduğunuz durumda bir değişiklik oldu mu? Siyaseten kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Seçimlerden sonra size yaklaşım nasıl?

Bizim siyasi duruşumuzda ve düşüncemizde hiçbir değişiklik yok. Biz siyaseti ülkemize bölgemize ve insanımıza hizmet için yapıyoruz bu yolda taviz vermeden devam edeceğiz.

Yerel seçimlerdeki başarıda son on yılda görev yapan teşkilatların emekleri var

Artvin genelinde Ak Parti’nin belediyeler kazanma anlamında çok ciddi bir başarı elde edildi. 8 ilçenin 7’si kazanıldı. Bu başarı sizce nasıl elde edildi?

Ak Parti Artvin’de ciddi bir başarı elde etti. Yerel seçimlerde elde edilen bu başarıyı iyi okumak gerek. Son 10 yılda emeklerini koyan milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları ve bütün görev yapan yönetim kadrolarının hakkını teslim etmek gerek. Bu başarı iki aylık seçim çalışması ile elde edilmiş bir başarı değildir.

Yerel hizmetler için henüz yolun başındayız

Bu başarının ardından tabiî ki tüm Artvin genelinde yüksek bir beklenti oluştu. Sizce başta Yusufeli olmak üzere diğer ilçelerde de halkın beklentilerine Ak Parti cevap verilebildi mi?

Tabii ki insanımız Ak Partiye oy verirken hizmet beklentisiyle oy verdi. Arkadaşlarımız bu beklentiye cevap verebilmek için çalışıyorlar. Henüz yolun başındayız. Böyle bir değerlendirme için erken olduğunu düşünüyorum.

Yusufeli çok da fazla kimsenin umurunda değil

Ak Parti’yi bir kenara bırakacak olursak Yusufeli’ye dönmek istiyorum. Yusufeli ilçesinde baraj inşaatı hızlı bir şekilde sürüyor. Barajın zamanında tamamlanması 2019’da su toplaması anlamına geliyor. Zaman daralıyor; fakat henüz ilçe merkezinin taşınması konusunda inşaat çalışmaları başlamadı. Bu çalışmalar şuan hangi aşamada?

Geçen zamanda anladık ki; Yusufeli çok da fazla kimsenin umurunda değil. Baraj inşaatı hızlı bir şekilde ilerliyor; ama ilçe yeriyle alakalı hiçbir gelişme yok. Beklemeye devam. . Bunu anlamış değilim.

İlçe Belediye Başkanı ile Sayın Kadir Topbaş’ın “ilçe yeri tartışması”yeniden yerleşim yeri konusunun gecikmesini sağladı

Yeni ilçe merkezinin yerleştirilmesi için 2008 yılında yasa çıkmıştı. Sizce bir gecikme yaşanmadı mı? Bu gecikme neden yaşandı?

Evet 2008 de yasa çıktı. Yıl 2014 olmuş hiçbir şey yapılmamışsa burada ciddi bir sorun var. Son beş yıldır ilçe belediye başkanıyla İstanbul büyükşehir belediye başkanı Sayın Kadir Topbaş arasındaki “ilçe yeri neresi olsun tartışması işi bu kadar geciktirdi. Narlık, Çağlayan, Zeytincik, İnanlı, Sebzeciler, Yeniköy köyleri yok oldu. Şimdi Tekkale, Irmakyanı, İşhan, Kınalıçam köyleri de yok oluyor. Yetkililer bu yok oluşlardan daha sonra ilçe çalışmasına başlayacaklar, herhalde.

İnsanlar belirsizlik yüzünden cenazelerini dahi il dışına götürüyorlar

Bu gecikme sosyal hayata nasıl yansıyor? Vatandaşlar bu konuda neler düşünüyorlar?

Parasını aldıktan sonra burada kimsenin kalacağına inanmıyorum. İnsanımız yoruldu. Bir an önce verin paramızı diyenler çoğunlukta. Sosyal hayata yansıması vatandaşı çok fazla üzüyor. Bir örnek veriyim birkaç gün önce bir kardeşimizin oğlu hakkın rahmetine kavuştu ve o cenaze defin için İspir’e götürüldü ve bu üzücü durumu bizler yıllardır yaşıyoruz. Tekkale köyü su altında kalan köylerden bir tanesi insanlar cenazelerini su altına kalacak mezarlığa defnediyorlar. Yusufeli ilçe merkezinde aynı bu işin başında olan kişiler, başta DSİ bölge müdürü olmak üzere hiç mi bizim yerimize kendilerini koymazlar. Burada sosyal bir sorun yaşanıyor. Halk geleceğini arıyor ve maalesef halkın bu arayışına kimse yardımcı olmuyor.

Yusufeli’nde insan kalmadıktan sonra ne yapılırsa yapılsın bir kıymeti kalmayacak

Belki bir gecikme olsa da sonuçta yetiştirilmesi gerekiyor. Bundan böyle neler yapılmalı?

Bizler söylemekten ve anlatmaktan bıktık, muhataplarımız anlamaktan acizler. Sözler hep aynı. En iyisini yapacağız, sizi mağdur etmeyeceğiz. Yusufeli’nde insan kalmadıktan sonra ne yapılırsa yapılsın bir kıymeti kalmayacak. .

Yusufeli Belediye Başkanı gerekli mücadeleyi yapmadı

Bu konuda mevcut seçilen Belediye Başkanına ne gibi görevler düşüyor? Yeni ilçe merkezinde belediyenin yapması gereken çalışmalar nelerdir?

Belediye başkanı Yusufeli’ndeki bütün siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini yanına alarak ciddi bir mücadelenin başı olmalıydı ama; bu güne kadar böyle bir mücadele olmadı yapamadı.

Kamulaştırma parasını elini alan soluğu Bursa’da alıyor. Böyle göçü nasıl önleyeceksiniz?

Yusufeli ilçesi ilimiz için önemli bir ilçe. Yusufeli ilçesinde yaşanabilecek göç, ilimiz adına da önemli sorun oluşturabilir. Bu açıdan hassas olunmalı. Yusufeli’nde göç nasıl durdurulabilir? Yusufeli halkının tedirginlikleri nasıl durdurulabilir?

Bizler, “ Önce ilçe yeri yapılsın sonra kamulaştırmalar yapılsın. ” İstiyorduk; ama olmadı. Bizler, “Önce yeni ilçe kurulsun, barajın temeli daha sonra atılsın. ” istiyorduk ama kapalı kapılar ardında toplantı yapan yetkililer çıktılar “ Vatan sağ olsun. ”dediler. Kamulaştırma parasını eline alan soluğu Bursa’da alıyor. Böyle bir ortamda göçü önlemek ne mümkün.

Herkes sussa da bu topraklara borcu olan biz susmayacağız. Bir beklentim yok, sorumluluğumu yerine getiriyorum

Bu röportajı okuyanlar önemli eleştirilerde bulunduğunuzu göreceklerdir. Tabi ki bir beklentiniz olduğu için bu eleştirileri yaptığınız eleştirisinde bulunacaklardır. Geleceğe dayalı olarak Mahmut Kaçmaz’ın beklentileri var mı? Bu eleştirilerde bulunma nedenleriniz neydi?

İnsanın doğduğu ve doyduğu topraklara karşı zekat borcu vardır diye düşünüyorum. Bunu ödemelisiniz. Bazen malınızla, bazen sözünüzle, bazen de kaleminizle. Haksızlık karşısında susan dilin şeytan dili olduğunu da dinimizden öğrendik. Yapılan her şey bir beklenti için yapılmaz. Herkes sussa da biz konuşmaya, doğru konuşmaya devam edeceğiz. Benim herhangi bir beklentim yok. Bu topraklarda doğmuş, büyümüş bir insan olarak görevimi ve sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Konuşamayan, dertlerini dile getiremeyen sessiz çoğunluğun sesine tercüman olmaya çalışıyorum.

Sizinle geniş bir röportaj yaptık. Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Ben teşekkür ediyorum. Düşüncelerimi halkımla buluşturduğunuz için. Özellikle de Yusufeli halkı adına ayrıca teşekkür ediyorum. İlçemiz unutuluyor. Veda vakti yaklaşıyor. Halkımız tedirgin. Biz sizin sayenizde onların sesine tercüman olduk.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’de Akparti Temayül Yoklaması...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin Akparti 5. Olağan Kongresi Y...
 » Hasan Ekinci’den Çarpıcı Açıklamala...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Artvin’in 2 Eski Vekili, Yeni Mille...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Yusufeli Barajına İtiraz Ediliyor...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Akparti Artvin İl Danışma Toplantıs...
 » Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri Yine Gü...
 » Yeni Yusufeli’nin Temelini Bakan Er...
 » Yusufeli’nde Emekli Öğretmenden Her...
 » Artvinli Bürokratlar İstifa Kuyruğu...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...