Tema Vakfı 22 Yaşında

15/09/2014 08:50

112 Üniversitede Bulunan Genç Tema Topluluğu İle Yılında Kurulan Tema Vakfı, 22. Yılını Geride Bırakıyor.


Haber: Hayati AkbaşErozyonla mücadele etmek ve doğal varlıklarımızı korumak amacıyla 1992 Bugün, ülke genelinde 500 bini aşan gönüllüsü, 80 İl Temsilcisi, 272 İlçe Gönüllü Sorumlusu ve 112 üniversitede bulunan Genç TEMA topluluğu ile yılında kurulan TEMA Vakfı, 22. yılını geride bırakıyor.

Bugün, ülke genelinde 500 bini aşan gönüllüsü, 80 İl Temsilcisi, 272 İlçe Gönüllü Sorumlusu ve 112 üniversitede bulunan Genç TEMA topluluğu ile doğal varlıklarımızı koruma çalışmalarını sürdürüyor.

Hayrettin Karaca ve A. Nihat Gökyiğit önderliğinde 11 Eylül 1992 tarihinde kurulan TEMA Vakfı, her yanından hayat ve bereket fışkıran Anadolu topraklarını korumak için ülke çapında gönüllüleri ve destekçileri ile bütün gücüyle çalışıyor.

22. yılda yarım milyonu aşkın gönüllüye ulaşıldı

TEMA Vakfı, 2014 yılında faaliyetlerini 80 il, 272 ilçe ve 112 üniversitede gönüllü temsilcileri aracılığıyla sürdürmeye devam etti. Gönüllü ağı her geçen gün yaygınlaşarak büyüyen Vakfın kayıtlı gönüllü sayısı Mayıs ayında 500. 000 oldu. 22. Yaşını kutladığı 11 Eylül itibariyle 513. 000 gönüllüye ulaştı. 2014 yılında Kocaeli, Amasya, Diyarbakır, Konya ve Artvin’de “Yaşanabilir Bir Gelecek İçin Gönüllüyüz” temasıyla gerçekleştirilen 5 Bölgesel Gönüllü Toplantısında 59 ilden 910 gönüllü ile bir araya geldi.

Minik TEMA ve Yavru TEMA programları ülke çapında yürütüldü

Minik ve Yavru TEMA Programları ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında 81 ilde, 1500 okulda, 70 bin ilkokul ve ortaokul öğrencisiyle buluştu.

Ağaçlandırma çalışmaları devam etti

Yeni ormanlar kurarak orman varlığımızı artırmak, çocukları toprakla buluşturarak, diktikleri fidanlarla birlikte onlarda orman sevgisini güçlendirmek ve ülkemizin her bir noktasını yemyeşil görmek arzusuyla tüm illerde ve yavru vatan KKTC'de uygulamaya konulan ağaçlandırma çalışmalarına devam edildi. 2014 yılı içerisinde 355. 688 adet fidan bağışı alındı.

Kırsal kalkınma ve koruma projelerinde olumlu sonuçlar alındı

2011 yılında Gaziantep ve Şanlıurfa’da başlattığımız , Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği artırmayı amaçlayan Fıstığımız Bol Olsun projesinin birinci etabı başarıyla sonuçlandı. Komşu bahçelere göre verim artışı ortalama yüzde 123 olarak gerçekleşti.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa Güney ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık, Karacaören ve Çobanözü Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi’nin uygulama faaliyetleri tamamlandı. Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz Projesi başarıyla sürdürüldü. Klon parkında 517 adet birey üretilerek dikimler gerçekleştirildi. Uluslararası alanda çalışmalar devam etti

TEMA Vakfı Avrupa ve Akdeniz’in en geniş çevre örgütleri koalisyonları olan EEB (Avrupa Çevre Bürosu) ve MIO-ECSDE (Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma için Akdeniz Bilgi Ofisi) Yönetim Kurullarındaki görevini sürdürdü.

TEMA Vakfı’nın ortağı olduğu ENV. net projesi yıl içinde etkinliklerle devam etti.

2014 yılı itibarıyla TEMA Vakfı’nın koordinasyonunu yürüttüğü, 14 ülkede kurak alanlarda çalışan STK’ların oluşturduğu Drynet ağı çalışmalarına devam etti.

Sürdürülebilir yaşam için savunuculuk çalışmaları gerçekleştirildi

Konya Karapınar Kapalı Havzası Termik Santral Etkileri Uzman Raporu ışığında bölgede bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. Saha çalışmalarında, bölgeye inşa edilecek termik santralin; tarım arazileri, yeraltı suları, ekosistem, insan sağlığı ve bölge ekonomisi üzerinde yaratacağı olası etkiler aktarıldı.

İstanbul’un geleceğini etkileyecek üç proje olan 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul’un hayata geçirilmesi halinde meydana gelebilecek etkiler TEMA Vakfı önderliğinde bilimsel bir raporda bir araya getirildi. On altı bilim insanının katkısıyla yedi aylık bir çalışma sonucunda oluşturulan raporda projelerin; İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan kuzey ormanları, su havzaları, tarım ve mera alanları, yeraltı suları ile biyolojik çeşitlilik üzerinde oluşturacağı tehditler paylaşıldı.

İklim Ağı çatısı altında, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin İklim değişikliğinin etkileri ve uyum raporu değerlendirildi.

Doğal varlıklarımız üzerinde tehdit oluşturacak faaliyetlerin iptaline yönelik savunuculuk çalışmaları, hukuki süreçleri de içerek şekilde devam etti. TEMA Vakfı, sadece 2014 yılında 7 adet dava açarken, bugüne kadar açtığı ve müdahil olduğu 199 davanın 88’ini kazandı, 67 dava devam ediyor

Dünyaca ünlü tenor Bocelli, TEMA Vakfı yararına konser verdi

Dünyanın en sevilen tenorunu müzikseverler ile buluşturan konserde, Andrea Bocelli’ye, şef Marcello Rota'nın yönetimindeki 102 kişilik Tekfen Filarmoni Orkestrası ile 60 kişilik İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korosu eşlik etti. Konserde Yiğit Özşener'in oyunculuğunu üstlendiği, Ozan Açıktan’ın yönetmenliğini yaptığı, gönüllüğe çağrı yapan filmin ilk gösterimi TEMA Vakfı, 22. Yaşını kutladığı bugün, doğal varlıkları koruma amacıyla yürütülen çalışmalara destek olan tüm gönüllü, kamu ve özel sektörden destekçilerine teşekkür etti ve herkesi TEMA gönüllüsü olmaya davet etti.

Türkiye Çöl Olmasın TEMA Vakf”ı

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » Açü’lü Genç Tema’lar Dünyayı Kurtar...
 » Tema Bölgesel Gönüllü Toplantısı, A...
 » İstanbul’da Artvinliler Coştu...
 » Torun, “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuri...
 » Dekap’dan Su Günü Açıklaması Geldi...
 » Maçahel'de Hes Kamu Yararına Uygun...
 » Kütüphane Kurmak İçin Artvin'deler...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin Sevdasından Vazgeçmeyen Bir...
 » Tema Vakfından Yeşil Yol Açıklaması...
 » Halkbank Gyo’nun Başında Bir Artvin...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Yeşil Artvin Derneği Dünya Çevre Gü...
 » Tema'dan Siyasilere Çağrı Geldi...
 » İstanbul Feshane Artvin Günleri Dev...
 » Çarşı Grubu Cerattepe’ye Destek İçi...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...