Artvin Cerattepe’de 1.5 Kilometrelik İnsan Zinciri

21/07/2014 17:42

Cerattepe’de İnsan Zinciri Oluşturan Artvinliler Madene Hayır Sloganları İle Keşif Heyetini Karşıladı.


Haber: Hayati AkbaşKafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş, bakır ve siyanürle altın aranacak maden sahasını kapsayan alandaki bakır madeni için verilen “ÇED olumlu” raporunun iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde açılan “yürütmeyi durdurma ve iptal” davası kapsamında bölgede bilirkişi heyeti keşif incelemesi yaptı. Bölgede toplanan ve 3 kilometre uzunluğunda tek sıra insan zinciri oluşturan yaklaşık bin 500 kişi heyeti maden karşıtı sloganlarla karşıladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2012 yılında Artvin’de Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için izin verdi. İhale sürecinin ardından bölgedeki maden sahasını kapsayan alandaki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırladı. 2007 yılında maden sahaları için verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, geçen yıl yeniden hukuk mücadelesi başlattı, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dava kapsamında Rize İdare Mahkemesi heyeti bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Heyeti 3 Kilometre Uzunluğunda İnsan Zinciri Karşıladı

Rize İdare Mahkemesi keşif heyeti öncesi otobüslerle Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’ne çıkan yaklaşık bin 500 Artvinli ellerinde maden karşıtı pankartlarla tek sıra halinde 3 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturdu. Bölge halkı “Genya dağı ve Cerattepe Artvin’in kalbidir, dokunma yanarsın” yazılı dev pankart açtı “madene hayır“ sloganları attı. Mahkeme heyetini bekleyen vatandaşlar hep bir ağızdan “Madenciler geliyor, kovacağız onları” dizeleri ile türküler söyledi. Bölgeye gelen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, CHP Artvin eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’da vatandaşlara destek verdi. Bilirkişi heyetini alkışlar ve sloganlarla karşılayan vatandaşlar keşif incelemesini uzaktan izledi. Keşfin yapılacağı alana giden yol polis tarafından kesildi, aralarında Jandarma Komando Taburu’ndan gelen askerlerinde bulunduğu yaklaşık 500 kişilik jandarma ekibi çevrede güvenlik önlem aldı.

Geniş Katılımlı Bilirkişi Heyeti

Rize İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Altar Gökçimen’in başkanlığında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Turan Karadeniz, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bahtiyar Köse, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden İnşaat Yüksek Mühendisi Hidroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selim Serkan Naz, Harita Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Kemal Çelik, Jeoloji Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Enver Akaryalı, Maden Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. İbrahim Çavuşoğlu, Trabzon KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ayaz’dan oluşan heyet bölgede inceleme yaptı. Keşif heyetinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri ve maden şirketi avukatları da yer aldı.

“ÇED Raporu Mahkemeyi Aldatmaya Yönelik”

Burada söz alan Artvinlilerin avukatı Bedrettin Kalın, Genya ve Cerattepe Mevkileri için 4106 hektar alanda maden arama ruhsat izni verildiğini hatırlattı, bakır madeni için hazırlanan ÇED raporundaki proje dosyasında 31, 8 hektar olarak gösterilen proje alanının gerçekte 38 hektar olduğunu söyledi. Proje uygulama alanının ÇED raporunda belirtilen alanı aştığını ifade eden Kalın, savunmasında şunları belirtti: “Bu bölge Kafkasör Turizm Merkezi aynı zamanda Turizm Koruma ve Geliştirme alanı ilan edildi. Hemen yanında Hatila Vadisi Milli Parkı var. Bu bölgede 20 endemik bitki türü var. Flora ve fauna açsından çok zengin. Sadece Türkiye’de bulunan iki yırtıcı kuşun göç yolu. 21 memeli hayvanı barındırıyor. Artvin’in tüm içme suyu kaynakları bu bölgede. Maden ruhsat alanı yerleşim yeri sınırlarına dayanıyor. Atabarı Kayak Tesisleri yine bu bölgede. Çevre Düzeni Planı ÇED raporuna eklenmiş. Maden sahaları bu Çevre Düzeni Planı’nda yok. Ama bu dosyaya konarak sanki Çevre Düzeni Planı’nda bu sahalar varmış gibi gösterilmiş. Bu yalandır ve mahkemeyi aldatmaya yöneliktir. ” dedi. Heyet bölgedeki incelemelerinin ardından rapor hazırlayacak.

CHP’li Bayraktutan: Biz Mücadelemizden Dönmeyeceğiz

Bilirkişi heyetini alkışlarla uğurlayan vatandaşlara seslenen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin’in gerçek sahiplerinin kim olduğunu herkesin gördüğünü belirterek alınan yoğun güvenlik önlemlerine tepki gösterdi ve şunları söyledi: “Burası Artvin. Burası barışın, dostluğun ve kardeşliğin kenti. Ama yinede güvenlik güçlerine teşekkür ediyoruz. Dosta düşmana buradan sesleniyoruz. Cerattepe’ye uzanan eli kıracağız demiyorum ellerini çekip gitsinler buradan. Bu maden ihalesinin nasıl yapıldığını biliyorum. Bana adamlarını gönderiyorlar “bu işten vazgeç” diyorlar. Kim dönerse sönsün biz yolumuzdan dönmeyeceğiz. Bugün Artvin’in belediye başkanı da burada olmalıydı. Başka Artvin yok. Siyasi kimliklerimizi aşağıda bıraktık. Bu kent bize onurlu ve dürüst olmayı öğretti. Bu kentte doğdu, yaşadık ve öleceğiz. Kimse bizim Artvin sevdamızı test etmesin. ”

Vatandaşlar daha sonra dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.07.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Artvin Kafkasör'de Maden Çed İptal...
 » Sinop’tan Cerattepe’ye Destek...
 » Yeşil Artvin Derneği’nin Talebine D...
 » Keşif Heyeti 1.5 Km'lik İnsan Zinci...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin Kafkasör’de Madene Karşı Huk...
 » Cerattepe Davasında 18.000 Tl Keşif...
 » Artvin Cerattepe’de Skandallar Peşp...
 » Çed Olumlu Raporunun İptal Talebine...
 » Cerattepe Olayları Davası Başladı...
 » Chp Cerattepe Bilirkişilerinin Peşi...
 » Cerattepe’den Artvin’e “Altın Vuruş...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Tema Vakfından Cerattepe Ve Yeşil A...
 » Kafkasör’de Madencilik Su Kanuna Gö...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Rize Ambarlı Deresi Hes Bilmecesi...
 » Chp İstanbul Millletvekili Onur Cer...
 » Danıştay, Cerattepe İçin Verilen İl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...