Keşif Heyeti 1.5 Km'lik İnsan Zinciri İle Karşılandı

16/03/2016 08:21

Artvin, Cerattepe Keşif Heyeti 1.5 Kilometrelik İnsan Zinciri İle Karşılandı.


Haber: Hayati AkbaşCerattepe’de toplanan, ‘Madene hayır’ yazılı atkılarla yol boyunca karşılıklı dizilerek 1. 5 kilometrelik insan zinciri oluşturan yaklaşık 3 bin kişi, mahkeme heyetini karşıladı. Heyetin zırhlı araçların eşliğinde insan zincirinin ortasından geçişi sırasında vatandaşlar başlarını öne eğdi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ile 61 avukat, 8 Temmuz 2015 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’ne ‘ÇED Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. Mahkeme bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını kararlaştırdı.

3 BİN KİŞİ İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDU

Cerattepe’deki keşif için sabah erken saatlerde 7’den 77’ye yaklaşık 3 bin kişi Kafkasör Yaylasına çıktı. Yol boyunca, ‘Biz sadece davul çalarız, toprağımızı ve geleceğimizi çaldırmayız’, ‘Artvin’in ekonomik geleceği maden değildir’, ‘Artvin’in üstü altından daha değerlidir’ ve ‘3 kuruş için kıymaya değer mi?’ yazılı pankartlar asıldı. Kafkasör Yaylasında ellerindeki ‘Madene hayır’ yazılı atkılarla yol boyunca karşılıklı dizilen vatandaşlar yaklaşık 1. 5 kilometre boyunca insan zinciri oluşturdu, ‘Cengiz şaşırma, sabrımızı taşırma’ dövizleri açtı.

BAŞLARINI ÖNE EĞDİLER

Kafkasör Yaylası´na saat 12. 30 sıralarında gelen Rize İdare Mahkemesi bilirkişi heyetine ait konvoya, aralarında zırhlı araçların da bulunduğu jandarma timleri eşlik etti. Konvoyun insan zinciri arasından geçişi sırasında toplananlar başlarını öne eğdi, sessizce geçişin tamamlanmasını bekledi.

KEŞİF HEYETİNDE KORE GAZİSİ DE YER ALDI

Rize İdare Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim Özgün başkanlığında oluşturulan bilirkişi heyetinde Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) Orman Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Bedri Serdar, Harita Mühendisi Doç. Dr. Fevzi Karslı, İnşaat Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Adem Bayram, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Birol Elevli, Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Coşkun Gürsel, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Çevre Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nihal Bektaş ile Jeoloji Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Mehmet Salim Öncel yer aldı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın’ın yanı sıra Kafkasör’de bekleyen 89 yaşındaki Kore Gazisi Ahmet Sezgin ile 96 yaşındaki Hatice Yelkenci de keşif heyetine katılan isimler oldu. Kafkasör Yaylası girişinde yolu kapatan Jandarma, heyet dışındakilerin bölgeye girişine izin vermedi. Basın mensupları da keşif bölgesine alınmadı.

YAŞLILARDAN CERATTEPE EYLEMİNE DESTEK

Kafkasör Yaylası’na gelen ve ‘Madene hayır’ atkısı açan 92 yaşındaki Erzade Yalçıntaş, Cerattepe’ye dokunulmamasını istedi, "Burası ilelebet yeşil kalsın" dedi. Ömrünün Cerattepe’de geçtiğini anlatan 85 yaşındaki Hilmi Algın ise, "Bana Cerattepe’nin üstü lazım. Doğanın altından çıkan madenden hiçbir hastaya ilaç olmaz. Doğanın üstü ise bütün hastalara ilaçtır. Gücüm yettiği kadar mücadele edeceğim” diye konuştu. 66 yaşındaki Arif Soydan ise “Cerattepe’den maden çıkarsa ‘sıfır sekiz’ diye bir il kalmaz" diyerek madene karşı olduğunu dile getirdi.

KÖPEĞE ´MADENE HAYIR´ TİŞÖRTÜ GİYDİRDİ

‘Madene hayır’ yazılı giysi giydirdiği Pascal adlı köpeği ile yaylaya gelen Mürivet Aktaş da, Cerattepe için mücadele edeceklerini dile getirdi. Artvin Trabzonsporlular Derneği üyeleri de, ünlü şarkıcı Kazım Koyuncu’nun fotoğrafının yer aldığı, ‘Dağların ve denizlerin çocuklarını insanlıkta birleştiren şair ceketli çocuğun topraklarında maden istemiyoruz’ yazılı bordo mavili flama açtı.

BAYRAKTUTAN: ARTVİN’DEKİ GÜVENLİK GÜÇLERİNİ KIZILAY’A GÖNDERSİNLER

Kafkasör’de toplananlara destek veren CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da, yaşam alanlarını korumaya çalışan Artvin için tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, kentin bir işadamının ihtiraslarına kurban edilmemesini istedi. Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınayan Bayraktutan, şöyle dedi: "Ortada bir güvenlik zafiyeti var. 10 bin kilometre ötede Pentagon Ankara’da saldırı olacağını biliyor. Saldırının olduğu yere 1 kilometre mesafede MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü var. Kimse ne olduğunun farkında değil. Artvin’e gönderdikleri güvenlik güçlerini çeksinler. Burada devlete herhangi bir saldırı olmaz. Buradaki polis ve askeri güçleri Kızılay’a göndersinler. Artvin devletine ve Cumhuriyetin değerlerine bağlıdır. "

KAFKASÖR YAYLASI VE CERATTEPE

Cerattepe ve Genya Mevkii 1250 metre yükseklikte yer alıyor. Turizm Merkezi olan Kafkasör Yaylası, Karadeniz’in doğal yaşlı ormanlarını barındırıyor. 25’i endemik 2 bin çeşit bitki türü ile vaşak, karaca, boz ayı gibi yaban hayvanlarının yaşam alanı olan bölge, yırtıcı kuşların ülkemizden geçen 2 ana göç yolundan birisidir. Artvin’in içme suyu kaynaklarını da barındıran Kafkasör Yaylası görülmeye değer doğal güzelliklere sahip. Kafkasör Yaylası ve bitişiğindeki Hatila Milli Parkı madencilik faaliyetleri nedeniyle uzun süredir tehdit altında bulunuyor. Artvin’de son olarak sayıları 325’i bulan maden ruhsatı ile 176 baraj ve hidroelektrik santrali projelendirildi.

MAHKEME HEYETİ BAŞKANI 92 YAŞINDAKİ NİNEYİ DİNLEDİ

Cerattepe’de yapılan bilirkişi keşfi sırasında Rize İdare Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim Özgün Yeşil Artvin Derneği heyetinde yer alan 92 yaşındaki Erzade Yalçıntaş’ı dinledi. 92 yıldır Artvin’de yaşadığını anlatan Erzade nine “Artvin´de ben yeşil doğayla birlikte yaşadım. Torunlarımın da böyle yeşil doğada yaşamasını istiyorum. Onun için madene hayır, doğaya evet diyorum. ” dedi.

“YA ARTVİN YA MADEN”

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın keşif sırasında yaptığı savunmada Cerattepe’deki madencilik faaliyetiyle Artvin halkının yaşam alanlarına telafisi imkânsız zararlar verileceğini belirterek “Artvin’de bir tercihle karşı karşıya kalınmıştır. Ya Artvin’den vazgeçilecek ya da madencilik yapılması planlanan 4406 hektarlık alandan. Özetle Ya Artvin ya maden” ifadelerini kullandı.

KEŞİF SONRASI AÇIKLAMA

Keşif heyeti 5 saat süren incelemesinin ardından bölgeden ayrıldı. Cerattepe’de insan zinciri oluşturan Artvin halkı akşam saatlerinde Otopark meydanında toplandı. ‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ sloganlarının atıldığı meydanda kalabalığa seslenen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan hukuka ve adalete güvenmek istediklerini belirterek “İnanılmaz bir keşif yapıldı. Hem hocalarımız hem de avukatlarımız son derece etkin bir anlatımda bulundular. Bundan sonra farklı bir karar çıkarsa bu başka bir anlama gelir. ” dedi.

BEDRETTİN KALIN: OLUMSUZ VERİLECEK KARAR HAKSIZLIK VE ZULÜM OLUR

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın ise 20 yıllık mücadeleyi keşif heyetine anlatmaya çalıştığını belirterek “Esasen anlatılması gereken her şeyi anlattık. Bu anlatılanları anlamamak için başka bir şey olmak lazım. Cerattepe’de çok şey anlatmaya bile gerek yok. Dönüp doğaya bakmanız yeterli. Mahkemelerin görevi gerçekten adaletin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Maddi gerçekliği tespit etmektir. Adil olarak adalete, hak ve hukuka uygun karar vermektir. Artvin halkı mahkemelerden adil bir karar bekliyor. Daha önce verilmiş iptal kararları var. Önceden verilmiş mahkeme kararlarından sonra değişen bir şey yoktu. Mahkeme heyeti Artvin halkının bu tepkisi ve gerçekleri gördü ve buna göre bir karar verecek diye bekliyoruz. Adalet budur. Bunun dışında verilecek her karar haksızlık ve zulüm olur. Adalet eliyle bu halka zulüm etmek olur. Biz asla farklı bir kararı kabul etmeyiz. Çevre davalarında mahkemeler değil her zaman halk kazanır. İşin doğrusu Artvin halkı 25 yıldır mücadele ediyor. Bir gerçeği haykırıyor. Bu gerçeği adalet duymak isterse duyar, duymak istemiyorsa kendi bileceği iştir. Biz direnmeye devam edeceğiz. Adalet doğruyu ve gerçeği görecek diye tespit edecek diye bekliyoruz. Mahkemenin karar vereceği süreye kadar 2-3 aylık süre var. Bu süreyi çok iyi değerlendirerek çok iyi hazırlanmamız lazım. Aklımıza gelen her şeye hazırlanmamız lazım. ”

Kalabalık ‘Madene hayır’ atkılarını açtı, cep telefonlarının ışıklarını yakarak attıkları sloganlarla olaysız dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.03.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Cerattepe’de Skandallar Peşp...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporu Mahkemey...
 » Cerattepe’de Son Durum...
 » Artvin’in Huzurunu Kaçırdılar...
 » Cerattepe Davasında 18.000 Tl Keşif...
 » Cerattepe Olayları Davası Başladı...
 » Artvin’de Hod Köylülerinden Maden T...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Tema Vakfından Cerattepe Ve Yeşil A...
 » Artvin’de Ohal Bir Kez Daha Uzatıld...
 » Kafkasör’de Madencilik Su Kanuna Gö...
 » Artvin Kafkasör’de Madene Karşı Huk...
 » Sinop’tan Cerattepe’ye Destek...
 » Cerattepe Duruşmasından Karar Çıkma...
 » Cerattepe’nin Sesi Küba’da Duyuruld...
 » Cerattepe Ve Genya’da Madencilik Da...
 » Artvin’in, Artvin’i Koruma Mücadele...
 » Artvin’e Bir Destekte Ankara’dan Ge...
 » Artvin Halkı Madene Karşı Tek Yürek...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...