Artvin Ve Hopa’da Berkin İçin Oturma Eylemi Yapıldı

13/03/2014 07:32

Önceki Gün Yaşamını Yitiren Berkin Elvan İçin Çok Katlı Otopark Önünde Oturma Eylemi Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati Akbaş14 yaşında ekmek almak için evden çıktıktan sonra, gezi olaylarında polisin attığı biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandığı ifade edilen ve 269 gün sonra hayata veda eden Berkin Elvan için oturma eylemi düzenlendi.

Artvin Çok katlı otopark önünde gerçekleştirilen oturma eylemine Halkevleri, Eğitim Sen ve 78’liler Derneği katıldı. 14 yaşında ki Berkin Elvan’ın defnedilmesi süresince oturma eylemi gerçekleştiren grup aynı zamanda basın açıklamasında da bulundu. Artvin Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında; “Gezi direnişi sırasında Başbakan`ın "destan yazmakla" övdüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesini dün kaybetti. Berkin Elvan`ı bugün, faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı, Gezi direnişinde kaybettiğimiz Abdullah Cömert`in, Mehmet Ayvalıtaş`ın, Ali İsmail Korkmaz`ın, Ethem Sarısülük`ün, Medeni Yıldırım`ın, Ahmet Atakan`ın ve Hasan Ferit Gedik`in yanına uğurluyoruz.

Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, insani duygularını yitirmemiş herkesin, her ailenin, umutla iyi haberlerini beklediği Berkin Elvan`ın ölüm haberi tüm ülkeyi derin bir üzüntüye boğmuş, ölümü ülke çapında büyük bir öfkeye yol açmıştır. Türkiye`nin dört bir yanında gerçekleştirilen kitlesel protestolar, boykotlar ve eylemlerle birlikte vicdan sahibi olan bütün halklar Berkin`e sahip çıkmış, katillerinin ve arkasındaki güçlerin peşini bırakmayacaklarını ilan etmişlerdir.

Yıllardır başta toplumun örgütlü kesimleri olmak üzere, halkın en temel taleplerine kulaklarını tıkayan AKP hükümeti ve Başbakan, Gezi direnişi ile birlikte yıllardır sesi kısılan, yok sayılan toplum kesimlerinin sesine kulak vermek yerine onlara her fırsatta hakaret etmiştir. Başbakan, her fırsatta milyonları açıkça tehdit etmekten, birbirine karşı kışkırtmaktan çekinmemiş, güvenlik güçlerine doğrudan yetki vererek gençlerimizin birer birer katledilmesine neden olmuştur. Yıllardır ısrarla sürdürülen halkları birbirine karşı "kin ve düşmanlık duyguları üzerinden" tahrik ederek bölme girişimleri, son günlerde ülkenin dört bir yanında yaşanan faşist saldırılara, parti binalarının taşlanmasına ve linç girişimlerine kadar uzanmıştır.

Berkin Elvan`ın katili, sadece onu hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında "talimatı ben verdim", "kahraman polisimiz destan yazdı" sözleriyle zulme karşı direnenlere kin kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, parti binalarına saldıran faşist gruplara ve halkın üzerine hedef gözeterek ateş atan polislere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur. Eğitim Sen olarak, 15 yaşındaki oğullarını ekmek almaya gönderirken atılan gaz bombası ile yaralanıp 269 gün sonra cansız bedenini teslim alan Elvan ailesinin acısını paylaşıyoruz. Berkin’in katillerine talimat verdiğini kabul eden Başbakan dâhil, bütün sorumlular halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağımıza söz veriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasının ardından bir süre daha oturma eylemini devam ettiren kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı.

Hopa’da da ÖDP’li bir grup İş merkezi önünde oturma eylemi yaptı. Grup adına yapılan açıklamada Berkin’in katilinin AKP iktidarı ve polise vur emri verenler olduğunu ifade ederek vatandaşları eylemlerine destek vermeye davet ettiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.03.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Berkin Elvan Anıldı...
 » Hopa Ödp Belediye Başkan Adayında D...
 » Chp Tunceli Milletvekili Kamer Genç...
 » Artvin Adliyesi’nde Büyük Değişim...
 » Akparti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Hopa’da Aralık Ayı Katliamları Ve Y...
 » Artvin Chp Merkez İlçe Gençlik Koll...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Birleşik Haziran Hareketi Forumu Ho...
 » Demokrat Parti 11 Olağan Genel Kuru...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » İhd Rize - Hopa Ve Fındıklı Temsilc...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı...
 » Dereler Trabzon’a Aktı...
 » Yargı Hopa Olaylarını Gündemden Düş...
 » Artvin Halkevlerinin Yolsuzluk Tepk...
 » Şavşat’ta Balık Ölümleri Korkuttu...
 » Artvin'de De 1 Mayıs Kutlandı...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...