Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı

02/05/2014 11:30

Emeğin, Dayanışmanın, Mücadelenin Günü 1 Mayıs Kutlandı.


Haber: Hayati Akbaş1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı Artvin'de büyük coşkuyla kutlandı.

1 Mayıs İşçi Bayramı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Artvin’de birlik ve mücadelenin günü olarak kutlandı. Artvin’de bir araya gelen emekçiler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler Atapark önünde buluştular.

Saat 12. 30’da yürüyüşe geçen katılımcılar, Cumhuriyet Caddesi üzerinden davul zurna eşliğinde yürüyerek miting alanı olan çok katlı otopark önüne geldiler. Sloganlar atarak alkışlar ve ıslıklar eşliğinde yürüyen emekçiler bir ara yürüyüş sırasında ezan okunmasıyla davul zurnayı susturularak yürüyüşe ara verdiler. Ezan okunmasının ardından yürüyüşe tekrar devam ettiler.

Yürüyüş sırasında önde “yaşasın 1 Mayıs tertip komitesi” yazılı pankartla yürüdüler. Ardından Türk İş, Disk Genel İş, KESK, Eğitim Sen Artvin Şubesi, Eğitim Sen Borçka temsilciliği, Tarım ORKAN Sen Artvin Temsilciliği, Ardanuç Eğitim Sen Temsilciliği, Halk Evleri, Artvin Liseli Genç Umut, Borçka Liseli Genç Umut, 78’liler Girişimi, Öğrenci Dayanışması ve Artvin CHP Gençlik Kolları sırasıyla miting alanına girdi.

Miting alanında 1 Mayıs için kalıplaşmış şarkıların arasında yer alan Edip Akbayram şarkıları yer aldı. Bu yıl ki 1 Mayıs programında geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu yılda 1 Mayıs coşkusunun yanı sıra Ceratepe ve Genya mevkilerinde çıkartılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı söylemlerde yer aldı. Program bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından konuşmalara geçildi. Bu yılki 1 Mayıs’ın ilk konuşmacısı Türk-İş Temsilcisi Halit Özer oldu. Özer konuşmasında; “merhaba, Emekçiler, gençler, öğrenciler, işsizler, esnaflar, kadınlar, çocuklar emek dostları hepinize merhaba. Sizleri örgütüm TÜRK-İş adına selamlıyorum. Yine örgütüm TÜRK -İş adına Emek ve Demokrasi mücadelesinde yitirdiklerimizi ve iş kazalarında hayatlarını kaybeden şehitlerimizi saygı ile anıyorum. Bugün 1 Mayıs. Bu gün ekmeğimiz için, işimiz için, adalet için, barış için, çocuklarımız için derelerimize HES yapılmaması için, Cerattepe’de, Genya’da maden çıkmaması için alanlardayız. Bu gün iş kazalarının azalması için, bugün taşeron işçiliğin kaldırılması için, bugün sendikaların örgütlenmesindeki engellerin kaldırılması için, bugün kıdem tazminatımıza dokunulmaması için, bugün çocuklarımıza torunlarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak için alanlardayız. Biz parasız sağlık, parasız eğitim herkese adalet istiyoruz. Biz eşit işe eşit ücret verilsin istiyoruz. Asgari ücret insanca yaşam düzeyine çıkarılsın istiyoruz. Bütün çalışanların sendikalı olmasını istiyoruz. Sözlerimi bitirirken yaşasın 1 Mayıs yaşasın emeğin dayanışması diyor hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Programın ikinci ve son konuşmacısı ise Komu emekçileri Sendikası Konfederasyonu adına Artvin Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş konuşmasını gerçekleştirdi. Gümüş konuşmasında, “ ‘Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam’ diyen değerli dostlar, Yasaklara, Baskılara, Saldırılara Göğüs Gerenler, Eve Hapsedilmeye Karşı Sokağa Çıkan Kadınlar, Metin Lokumcu’nun, Ali İsmail’in, Ethem’in, Ahmet’in, Abdocan’ın, Mehmet’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Berkin’in arkadaşları sevgili gençler, hoş geldiniz. Bu yıl işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı 124. kez kutluyoruz. Bugün 1 Mayıs 2014’te kol kola, omuz omuza sözümüzü ve türkülerimizi söylüyor, 1 Mayıs 1977, 1989 ve 1996’da yitirdiğimiz emekçileri anıyoruz.

Bizler insanca ve onurlu yaşamak istiyoruz. Bu yüzden ölümüne çalıştırılmaya, simit hesabıyla yapılan artışlara, pazarda alınıp satılan bir meta muamelesi görmeye hayır diyoruz. Kamu emekçileri olarak sefalet ücretlerinden bıktık usandık. Yandaş konfederasyonla hükümetin kirli pazarlıkları, satış sözleşmeleri ile açlığa mahkum olmayı istemiyoruz. En insani ve en temel haklarımızı savunduğumuzda “terörist” damgası yemek, tutuklanmak istemiyoruz. Çünkü bizler, bu ülkenin onurlu insanları olarak insanca yaşamak istiyoruz.

Değerli Dostlar, Kürt Sorunu’nun savaşla çözülmeyeceğini yıllarca büyük bedeller ödeyerek görenler olarak kardeşlerimizle, komşularımızla savaşa hayır diyoruz! Bu topraklara barışı, kardeşliği ve özgürlüğü getirecek bizleriz. Gelecek bizim ellerimizdedir. Çünkü üreten bizleriz. Oy hırsı ve seçim kaygısı olan hiçbir siyaset bu ülkeye barış getiremez. Barış, yıllardır savaşa hayır diyen, eğitime ve sağlığa bütçe isteyen, Dünyanın her neresinde olursa olsun ölen bir cana üzülen, ağlayan analar ve gözyaşlarından çıkar gözetmeyen bizlerin ellerindedir.

AKP faşizan uygulamaları sadece Taksim yasağı ile değil her alanda doludizgin devam ediyor. Yerel seçimi İstiklal Savaşı’na benzeten hükümet seçim sonrası saldırılarını artırdı. Bu saldırıların sonuncusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yaşandı. 14 kamu emekçisinin işine son verildi, yüzlercesi sürgün edildi. Ülkemiz insanlarının geleceği Başbakan’ın, iki dudağı arasına sıkıştırılmak isteniyor. Başbakanın tek din tek millet tek devlet söylemlerine artık tek adam sloganı da eklenmiştir. 12 Eylül de 17’sinde Erdal Eren’i idam edenlerle, bugün Berkin’in annesini yuhalatanlar aynı kişilerdir. Peş peşe çıkarılan torba yasalarla kazanılmış haklarımız birer birer elimizden alınıyor, esnek, kuralsız, taşeron ve angarya çalışma yaygınlaştırılıyor.

Ancak bir savaşta yaşanabilecek sayıda insanımızı her gün yaşanan kaza süsü verilmiş iş cinayetlerinde yitiriyoruz. Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet ve talan artık AKP’nin kıblesi ve siyaset felsefesi olmuştur. AKP’nin sermaye ile işbirliği ve taşeronluğu ülkemizde ve özellikle bölgemizde hat safhaya ulaşmıştır. İlimiz coğrafyası HES’ler ve Maden şirketinin tehdidiyle karşı karşıyadır. Buradan sesleniyoruz. Bilsinler ki Artvin halkı Genya’da Karaca, Kafkasör’de güvercin, Korzul’da coşkun Çoruh ve günü geldiğinde de Cerattepe de Şahin olacaktır. Gerekirse de malum şahsın dilinden de konuşmasını biliriz.

Ama artık bu böyle gitmez, gitmeyecek. Gün geldi, devran dönüyor! AKP 8 Mart’tan Newroz’a, Gezi’den 1 Mayıs’a işyerlerinde, alanlarda, sokaklarda direnen, mücadele eden emekçilere er ya da geç hesap vermekten kurtulamayacak. AKP, TOMA’larla, gazla, copla, plastik mermiyle bizleri engelleyeceğini sanıyorsa yanıldığını görecek.

Çünkü bizler, sokaklarda, meydanlarda, işyerlerinde, okullarda, yoksul mahallelerde ayağa kalkıp yüzlerini güneşe dönenleriz.

Çünkü bizler artık istediğimiz ülkenin, umut ettiğimiz yaşamın hayal olmadığını biliyoruz. Ve biliyoruz ki gelecek direnen, mücadele eden emekçilerindir “ diyerek sözlerini tamamladı.

Bu yılki 1 Mayıs programının son bölümünde ise Artvin Eğitim Sen üyesi müzik öğretmeni Onur Gül ve Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencisi Murat Gültekin tarafından gerçekleştirilen konserle son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.05.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin'de 1 Mayıs Coşkusu...
 » Hopa'da 1 Mayıs Çoşkusu Yaşandı...
 » Artvin'de De 1 Mayıs Kutlandı...
 » Hopa'da 1 Mayıs Çoşkusu Yaşandı...
 » Hopa’da Emekçiler Grevde...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » “Chp İktidarında Asgari Ücret, Açlı...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin Eğitim Sen’den Dayanışma Yem...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Artvin’deki Panelde Demokrasi Anlat...
 » Rize’nin Pazar İlçesinde De Hopa Da...
 » Artvin’de Bayram Mesajları...
 » Hasan Fehmi Güneş’ten Artvin’den Ça...
 » Eğitim Sen 24 Eylül’de Greve Gidiyo...
 » Artvin Tmmob’dan İş Cinayetleri Tep...
 » Artvin Semalarında Barış Sesi Yükse...
 » Artvin Eğitim-sen’in Muhteşem Şiir...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...