Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lokumcu Hopa'da Anıldı

01/06/2012 17:44

Ülkenin Dört Bir Köşesinden Hopa'ya Gelen Devrimci-demokrat Yurtsever İnsanlar Metin Lokumcuyu Ölümünün 1 Yılında Coşkuyla Andılar.


Haber: Hayati Akbaş2011 yılının 31 Mayıs günü Başbakanın Hopa'da düzenlediği açık hava mitingi esnasında çıkan olayların yıldönümünde Hopa'da Cumhuriyet Meydanında Metin Lokumcu ülkenin dört bir tarafından Hopa'ya gelen Siyasiler, STÖ'leri ve Hopalılar tarafından anıldı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, SES Genel Başkanı Çetin Erdolu, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem sözcüsü Ömer Şan, İHD MYK üyesi Gencaga Karafazlı, 22. Dönem CHP Artvin Milletvekili Yüksel Corbacıoğlu, ÖDP Trabzon, Rize ve Artvin İl Başkanları, Eğitim Sen Artvin, Samsun, Trabzon, Sakarya, Gebze, Eskişehir Eğitim Sen başkanları ve sayıları 1. 000'e yaklaşan kalabalık bir topluluk katıldı.

Hopa Belediye parkında toplanan grup daha sonra sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda Çevik Kuvvet polisinin ilçeye gelerek Cumhuriyet meydanının giriş ve çıkışlarını tuttuğu alanda toplanan grup "Metin Lokumcunun katili Erdoğan'dır, Metin lokumcunun katilleri hesap verecek", Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek sloganları attılar.

Hopa Cumhuriyet meydanında toplanan gruba emekli öğretmen Yalçın Kaptan bir konuşma yaparak hoş geldiniz dedi. Kaptan 31 Mayıs 2011'den 31 Mayıs 2012'ye kadar geçen zaman dilimi içinde yaşananları anlatarak Metin Lokumcunun katillerinin hala bulunamadığını ama Metin Lokumcu olayına karıştıkları için ve olayları protesto eden Türkiye'nin dört bir köşesinde yüzlerce insanı cezaevlerine koyduklarını ifade ederek uygulamaları eleştirdi.

Burada ilk konuşmayı yapan Derelerin kardeşliği Platformu MYK Üyesi Kamil Ustabaş AKP İktidarını sert bir şekilde eleştirerek "Metin Lokumcuyu Hopa'da gazla katledenler aradan 6 ay geçmeden 34 İnsanı bombalayarak öldürdüler, bir 6 ay daha geçmeden bu defa Karadenizin genç yiğit evladı Çayan Birben'i "astımım var" demesine rağmen yine gazla öldürdüler. AKP İktidarı sularınızı bize vermezseniz, çayınızdan vazgeçmezseniz sizi gaza boğacağız diye bizi tehdit etmeye devam ediyor. Ama bilsinler ki bizler bu toprakları AKP uşaklarına peşkeş çekmeyeceğiz. Biz direnirken, direnişi örgütlerken Metin Lokumcu hep yanı başımızda olacaktır. " dedi.

Daha sonra Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Küçükali ve Hopa Avcılar Ve Atmacacılar Derneği Başkanı Murat Özçep kısa bir konuşma yaparak Hopa'da barışın hâkim olduğu, kardeşlik ve dostluk içinde yaşamak istediklerini, Metin Lokumcunun anısını hep yaşatacaklarını ifade ettiler.

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol'da Hopa direnişinin tüm Türkiye'de yankı bulduğunu, Hopa'nın onurlu insanları ile tüm Türkiye'nin gurur duyduğunu ifade ederek " Burası Hopa, siz Hopa'lısınız, burada yaşıyorsunuz, bu topraklar sizin, Burada kardeşçe bir arada yaşamanıza rağmen birkaç gündür size yine gerilim yaşatıyorlar. Tüm Türkiye'yi "Van munit" diyerek teslim almaya çalışanlara karşı siz onurunuzla dimdik karşı duruyorsunuz Siz bu topraklara sahip çıkmak için bu sokaklarda başınız dik onurunuzla yürüyorsunuz. Çevreden burayı izleyenlerinde yüreğinin sizlerle attığına inanıyorum. Eğer onlarda bu kötülüklere karşı çıkmazlarsa bilsinler ki kapıdan giremeseler de bacadan girerek hayatınızı karartacaklardır. Bunlara izin vermeyin. Geçen yıldan bu tarafa Türkiyenin değişik yerlerinde 200 insanı gazla, bombayla öldürdüler. Bunu kafanızı kaldırmayın, toprağınıza, derlerinize, çayınıza, ormanlarınıza sahip çıkmayın diye yapıyorlar. Eğitimi alt üst ettileri gericilik ve piyasacılık hayatımızın içine girdi. Bunlara karşı durmanın tek yolu örgütlü güç olmak ve dayanışma içinde olmaktır. Metin Lokumcuyu saygıyla bir kez daha anıyorum" dedi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ta yaptığı konuşmada Metin Lokumcunun bu meydanda öldürülmesinden bu tarafa 1 yıl geçtiğini ama katillerinin hala ortada bulunmadığını ifade ederek ". Geçen sürede Hopa'ya sahip çıkanlar yargılandı. Metin Lokumcu'yu katledenler hala daha yargılanmadı. Burada aynı zamanda adalet için buluştuk. Lokumcu'nun katilleri yargılanmalıdır. Bu yürüyüşümüz o katillerin yakasına yapışma yürüyüşüdür" diye konuştu. Yalova'da akrabası ve köylüsü olan Çayan Birben'in Metin Lokumcu gibi polis tarafından gazla öldürüldüğünü öne süren Alper Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İdris Naim Şahin nerede? Her konuşmasında gevezelik yapan, halkı aşağılayan İdris Naim Şahin, bu ölüm hakkında ne diyor? Sağlık Bakanı ne diyor? Hani biber gazı sağlığa zararlı değildi. Bir gencimiz öldü. Cenazesi kaldırılacak. Çayan'ımıza sahip çıkmamız lazım. Başbakan herkesi aşağılıyor. Çiftçilerden başladı, gençleri, öğrencileri, sanatçıları, kamu çalışanlarını, kadınları, Kürtleri ve alevi yurttaşlarımızı aşağıladı. Bu memleketin gelmiş geçmiş en ayrımcı, bölücü Başbakanı ile karşı karşıyayız. Hopa Metin Lokumcu meydanından sesleniyoruz; Başbakan, öyle stadyumlara doldurduğun insanlara güvenme. O stadyumları dolduran çok diktatör, çok despot gördü dünya halkları ama onların adları yok artık. "

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Figen Büyükdağ da yaptığı konuşmada "Hopa direnişinin gücünü büyüterek işte yine buradayız. Bugüne kadar yaptığınız baskılar ve halka reva gördüğünüz zulme karşı Hopa halkı işte yine bu meydanlarda. Hopa direnişli bütün ezilenlerin birleşik halk direnişinin yolunu açmış aydınlık bir yoldur. Hopa direnişi AKP iktidarına karşı sokak direnişinin var olduğunu herkese bir kez daha göstermiştir. Sizin gazınız baskınız tankınız topunuz tüfeğiniz var ise bizim de direnen güçlerimiz vardır. " dedi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'de yaptığı konuşmada Halkların Demokratik kongresi adına Hopa'yı selamladığını ifade etti. Tüzel ". İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı 'yaşadığı ve doğduğu toprakların halkına ihanet ettiğini' öne sürdü. Tüzel, "Onuruna, çayına, suyuna sahip çıkan halkın üzerine sadece seçim mitingi gölgelenmesin diye göz göre göre saldırdı, saldırttı. Üzerinden bir yıl geçti. Karadeniz'de yaşanan manzara Türkiye'nin birçok köşesinde yaşandı. Diyarbakır'da da seçme ve seçilme hakkına sahip çıkan bir genç aynı tarihlerde katledildi. Bir yıldır ülkede devlet terörü halkın üzerinden eksik olmadı. AKP'yi protesto etmek bu ülkede suç oldu. İşte onların demokrasi standardı buydu" dedi. Tüzel, şöyle devam etti: "Kamu emekçileri sokaklarda coplanıyor. İşçilerin grevleri yasaklanıyor. Hava işçilerinin en demokratik hakları, en insani hakları çiğneniyor. Bu iktidar işçiye, kadına, emeğe, hakka, hukuka ve geleceğimize düşman. Metin Lokumcu tek kaybımız değil. Çok kayıplar yaşadık. Şimdi faşist zihniyet bütün gücüyle iktidarını sürdürüyor. Bu iktidara karşı her yerde, alanlarda beraber olacağız, birlik olacağız. Metin Lokumcularımız, şehitlerimiz, kayıplarımız, çocuklarımız, askerlerimiz dağda topraklara düşmesin diye geleceğimize sahip çıkmak zorundayız. Bu faşizmi bu ülkeden kovacağız ve bu iktidarı yeneceğiz. Barışı dostluğu bu ülkede iktidar yapacağız. "

Daha sonra bir konuşma yapan Artvin CHP 22 dönem Milletvekili Yüksel Corbacıoğlu Metin Lokumcunun katilinin AKP iktidarı ve Başbakan olduğunu söyledi. Corbacıoğlu ""Hopalılara 10–15 gündür psikolojik baskı uyguluyorlar. Bu meydanda olay olacak diye Hopa üzerinde korku saldılar. Ama hevesleri boşa çıktı. Bütün Hopalıların Metin Lokumcuyu yüreklerinde yaşattıklarına kalben inanıyorum. Metin hoca memleket kurtulacaksa benide alın" dedi. Metin Lokumcuyu geri vermemek üzere aldılar. Memleket kurtuldu mu, Bugün yüzlerce Üniversiteli gazeteci cezaevinde. Hakkını arayan herkese saldırıyorlar. Uludurere de katledilen 34 cana figüran deme cüretini gösterenler her türlü yasal tazminatı fazlasıyla ödedik diyorlar. O canların tazminatı olur mu Sayın Başbakan. Sen baba değimlisin. Sen Hopa meydanını savaş alanına çevirdin. Şimdi ne oldu. Al işte Hopa halkı ve tüm yurtseverler şimdi yine ayakta. Hopa Metin lokumcuyu unuturmu sandın başbakan. Biz özgür, hiçbir baskının olmadığı Türkiyenin mücadelesini vermeye devam edeceğiz" dedi.

Son konuşmacı olarak KESK Genel sekreteri İsmail Hakkı Tombul konuşmasını yaptı. Tombul konuşmasında Metin Lokumcunun TÖBDER'den başlayarak Eğitim Sen'in kurulmasına kadar hep mücadelenin içinde olan bir devrimci olduğunu, eğitimin gericileştirilmesi ve piyasalaştırılmasına karşı hep mücadele ettiğine değinerek "Başbakana Hopa halkının sesini duyurmaya istedi ama Başbakan o sesi duymak istemedi. Hopa halkının sesinden korktu.

Bu arada Kazım Koyuncuyu anmadan olurmu. Şu an Metin Lokumcu Kazım Koyuncu ile birlikte horon tepmektedir. Biz Metin Lokumcuyu da Kazım Koyuncuyu da unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi.

Konuşmaların ardından Hopa meydanında toplan grup çeşitli sloganlar attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

METİN LOKUMCU MEZARI BAŞINDA DA ANILDI

Hopa'daki anmanın sona ermesi ardından anmaya katılanların bir kısmı daha sonra Metin Lokumcunun mezarının bulunduğu Kemalpaşa Dere içi köyüne giderek mezarı başında da bir anma gerçekleştirdi. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı anma sonrası grup dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.06.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Metin Lokumcu Ölümün 4’üncü Yılında...
 » Artvin Halkevlerinin Yolsuzluk Tepk...
 » Hopa'nın Ankara'dan Ziyaretçileri V...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » 78’liler Derneği Enver Karagöz’ü Un...
 » Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı...
 » Artvin Eğitim Sen Sokakta Basın Açı...
 » Feyzioğlu Ve Batum, Anayasa Değişik...
 » Artvin Ve Hopa’da Berkin İçin Oturm...
 » Ödp Genel Başkanı Alper Taş Hopa'da...
 » Hopa'da 31 Mayıs Hazırlıkları Devam...
 » Hopa'da Metin Lokumcu Anma Komitesi...
 » Artvin En Güzel Çocuklarını Anıyor...
 » Hopa Tekel İşçileri İçin İş Bıraktı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin Chp İl Başkanlığı Hopa'daki...
 » Hopa Kazım Koyuncu’yu Unutmadı, Unu...
 » Artvin'de Düzenli Çöp Depolama Merk...
 » Hopa’da, “Hopa’da Yaşananlar Ve Hop...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...