2011' İn Etkili Ve Popüler Yüz Kadın Siyasetçisi Belli Oldu

14/02/2012 14:07

Arge-mer Araştırma Grubu, Google Üzerinden Yaptığı Türk Siyasi Hayatında Aktif Olan Ve "Siyasete Yön Veren 100 Etkili Ve Popüler Kadın Siyasetçi" Araştırmasını Tamamlandı.


2011’ İn Etkili Ve Popüler Yüz Kadın Siyasetçisi Belli Oldu

Haber: Hayati AkbaşARGE-MER araştırma grubu, GOOGLE üzerinden yaptığı Türk siyasi hayatında aktif olan ve "Siyasete Yön Veren 100 Etkili ve Popüler Kadın Siyasetçi" araştırmasını tamamlandı. Araştırmada AKP, CHP, MHP, BDP, DSP, HAS Parti, İP, Yurt Partisi ve Türkiye Partisi (TP), partilerin genel merkez kurulları ve genel merkez teşkilatlarında görev yapan, yönetici konumunda yer alan kadın siyasetçiler ve parlamentoda milletvekili olarak yer alan tüm kadın siyasetçilerin etkinlikleri ve popülariteleri tespit edildi.

Araştırmanın amacı aktif olarak siyasi hayatta yer alan yüz kadın siyasetçinin etkinlik, tanınırlık ve popülariteleri ile ne kadar etkili olduklarının tespit edilmesi. Aktif olarak siyasette yer almadığı halde eski Başbakan Tansu Çiller hala Türkiye'nin en çok konuştuğu ve Google üzerinden en çok aramaya tabi tutulan kadın siyasetçisi olarak yer alıyor. Araştırma, aktif görevde olan kadın siyasetçiler arasında gerçekleştirildiği için eski Başbakan Tansu Çiller listede yer alamadı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekili olarak yer alan birçok kadın siyasetçi listede ciddi olarak hayal kırıklığı yaratarak yer alabildiler. Listede yer alan kadın milletvekillerinin devamlı basının gözü önünde bulunması ve milletvekili olarak parlamentoda yer almalarına rağmen tanınırlık, etkililik, ülke meseleleri ve popülariteden çok uzakta sessiz ve konulara müdahil olmadıkları araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Parlamento içi ve dışı siyasi partilerde yer alan kadın siyasetçiler araştırmasında bir çok kadın siyasetçinin kendi illerinde ve milletvekili olarak seçildikleri illerde tanınmadıklarını, aday oldukları sıralamalar ve siyasi partilere göre esen rüzgar neticesinde parlamentoda yer aldıklarını ortaya koymuştur.

Yüz kadın siyasetçi araştırmasında parlamentoda yer alan ve etkili olan kadın siyasetçilerin rahatlıkla girebildiği listeye parlamentoda yer alıp hiç bilinmeyen veya parlamento dışında bulunarak siyaset yapan ve çok bilinen etkili kadın siyasetçiler de listelerin üst sıralarında kendilerine yer buldu.

ARGE-MER ARAŞTIRMA SONUÇLARINA GÖRE 2011 YILI SİYASETE YÖN VEREN YÜZ ETKİLİ KADIN

Siyasi Partilere göre lider kadın siyasetçiler; CHP'den BİRGÜL AYMAN GÜLER ( 1 ), Bağımsız Leyla Zana ( 2 ) , AKP'den FATMA SALMAN KOTAN ( 4 ), BDP' den AYLA AKAT ATA ( 5 ), DP ‘den AYŞEGÜL DALKIR KAHVECİ ( 6 ) , MHP'den MERAL AKŞENER ( 19 ) , SP' den Oya AKGÖNENÇ ( 20 ), HAS Parti'den EMEL TOPÇU ( 42 ) , İP' den PINAR GÜL ( 68 ), DSP'den AYŞE JALE AĞIRBAŞ ( 88 ), YP' den MERAL DEMİRHAN ( 96 ) , TP'den SELMA BATIRBEK ( 99 . ) sırada yer alarak partileri adına lider kadın siyasetçiler oldular.

Yüz Kadın Siyasetçi araştırmasında 12 Haziran 2011 seçimlerinde parlamentoya Trabzon ilinden vekil olarak girebilen tek kadın siyasetçi SAFİYE SEYMENOĞLU listenin seksen birinci( 81 ) sırasında yer alarak siyasi hayatta yer alabilen yüz kadın siyasetçi içerisinde sonlarda yer alabildi.

Araştırma sonucunda RİZE kadınların siyasete uzak olduğu, partilerin genel merkez bünyesinde görev dahi almadıkları ortaya çıktı. Okuma ve yazma oranları açısından Türkiye'de iyi bir noktada yer alan RİZE, ekonomik açıdan Doğu Karadeniz'in kaybetmeye başladığı önemi aynı şekilde kadınların siyasette temsili açısından yakalayamadı. Türkiye'de kadın milletvekili ve siyasetçisi olmayan RİZE listede yer alamadı.

Parlamento grubu bulunan siyasi partilerden CHP, MHP, BDP, ‘nin RİZE ve Bölgeden kadın milletvekili olmadığı, diğer siyasi partilerin ilk yüz içerisine girebilen kadın siyasetçisi olmadığı için listede yer alamadılar.

Kabinenin tek kadın bakanı Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin 2011 yılı yüz etkili ve popüler kadın siyasetçi araştırmasında yirmi dokuzuncu sırada yer alırken, Bir önceki dönem Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Nimet Çubukçu ( İstanbul Milletvekili ) Elli yedinci sırada yer alabildi.

Özellikle Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun illerinde kadın siyasetçilerin aktif olmadıkları ve Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan beş il içerisinde kadınların temsili açısından tek kadın milletvekili olan Safiye Seymenoğlu'nun temsilci olarak parlamentoda yer aldığı ortaya çıktı.

Türkiye'nin 43 ilinde temsilde kadın milletvekili yok. Haziran 2011 seçimleri sonucunda il sayısı olarak % 50'den fazla ilin TBMM'de kadın temsilcisi yok. Trabzon ilini 2011 yılı siyasete yön veren yüz etkili kadın içerisinde Safiye Seymenoğlu seksen birinci sırada temsil ederken aynı zamanda Trabzon'un gelini olan Av. Ayşegül Dalkır Kahveci altıncı sıradan listeye girerek Karadenizlilere gurur kaynağı oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.02.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Balık Av Sezonu Başladı...
 » Türk-rus İşadamları Ticaret Forumun...
 » Artvinlilerden Muhteşem Gece...
 » Cankurtaran Tüneli Ve Cerattepe’nin...
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Artvin'e Nitelikli Turist...
 » Artvin'de İlk Kez Bir Arkeolojik Ka...
 » Ankara Artvin Tanıtım Günleri'ne Ar...
 » Bin Yıllık Kaleye Kazma Vuruldu...
 » Bayraktutan Doğu Karadeniz'deki Yok...
 » Bin Yıllık Kalede Kazı Çalışmaları...
 » Artvin Valiliği Basın Açıklaması...
 » Türkiye Kamu-senliler 81 İlden Anka...
 » Av Remzi Kazmaz Akp Döneminde 150 A...
 » Ankara “3.artvin Tanıtım Günleri “...
 » Hopa Polisinin Elinden Kaçamadılar...
 » Uluslararası Mücadelenin Adı Ceratt...
 » Hasan Ekinci Memleketinde...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Arhavi'de Akparti Kongre Heyecanı Y...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...