Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye Başkan Aday Adayı

30/10/2013 22:55

Özgün, “Artvin Halkına, Chp Örgütüne Emin Özgün’ün Aday Adaylığı Hayırlı Uğurlu Olsun”


Haber: Hayati AkbaşArtvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Mart 2014 yerel seçimlerinde aday adayı olduğunu açıkladı. Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi CHP’de hareketli günler devam ediyor. 1 Nisan 2013 tarihinde aday olmayacağını açıklayan Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, ” insanın fikirleri değişebilir” diyerek aday adaylığını açıkladı.

Belediye Başkanlığı makamında basın mensuplarının yoğun ilgisiyle gerçekleşen toplantıda Başkan Özgün neden aday adayı olduğunu basın mensuplarıyla paylaştı. Birçok konuya açıklık getiren Özgün, özelikle CHP il yönetimini sert bir dille eleştirdi. Ayrıca 9 Kasım’da gerçekleşmesi planlanan üye bazlı ön seçimin 23 Kasım’a ertelendiğini ifade etti. Artvin Merkez’de 991 üye tarafından gerçekleştirilecek olan üye bazlı ön seçime girecek olan Emin Özgün iddialı konuştu. Başkan Özgün yaptığı açıklamada, 15 yıl belediye başkanlığı onurunu bana bağış eden Artvin halkına, onurum şerefim olan Cumhuriyet Halk Partisine benim belediye başkanı olmamda büyük katkısı olan Cumhuriyet Halk Partisi örgütüne huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

1 Nisan günü benim aday olmayacağıma dair açıklamalarım vardı. Nedendi, artık bir değişikliğin olması gerektiğini söyledim ve yaklaşık 6 ay geçmesinin ardından, bu arada AKP’den, diğer partilerden, Cumhuriyet Halk partisinden aday adayı olan arkadaşlarımız adaylıklarını bu adaylık müracaat etme sürecinin erken başlamasından dolayı görevlerinden istifa ettiler ve aday adayı olduklarını açıkladılar. Tabi bunlar, kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Fakat çok enteresan, kamuoyunda da ben aday olmayacağımı açıklamama rağmen; Emin Özgün bir daha aday olacak ya da olmalıdır gibi kamuoyunda konuşuldu.

Siyaset İddia işidir

Ben 15 yıl belediye başkanlığı yapmış Emin Özgün’den daha iyi yapacağım iddiasında bulunması zaten siyasetin gereğidir” dedi. Ardından başkan Emin Özgün aday adaylığına karar verme sürecini anlattı. Ankara’ya giderek dört gün Ankara’da kaldığını ifade eden Başkan Özgün, şunları söyledi; “Diyeceksiniz ki sizi aday adayı olma noktasına ne getirdi? Hatta partimin ilçe danışmasında ve il danışmasında dedim ki pırıl pırıl eski il başkanım aday adayı olmuşlar hatta başka isimlerinde ismi geçiyor. Sizde bunu basın olarak benden daha iyi takip ediyorsunuzdur.

“Bende Vatandaş Emin Olarak Merak Ediyorum Emin Özgün Aday olacak mı?”

Bilinen iki adayın dışında Emin Özgün’ün aday olacağı ya da olmayacağı sürekli tartışılıyor. Örgütüme şunu dedim Emin Özgün aday olup olmayacağını, vatandaş Emin olarak bende merak ediyorum. Yani kendi psikolojim içinde bu duruma düşürüldüm. Kamuoyunun sesine kulak veriyorum birisi diyor ki Emin Özgün çok bağırıyor çağırıyor, birisi diyor ki küfrediyor, birisi diyor ki şöyledir böyledir. Bu gün bir personel geldi dedi ki “ya Emin Özgün sen vatandaşa bağırmazsın, 15 senedir kapın açık senin kapından içeri girip de eli boş dönen vatandaş yoktur. Sen personeline bağırırsın” dedi. Başkanım dedi senden rica ediyorum, ağlayarak ne istiyorsun dedim, “bana bağır dedi sürekli bana neden bağırıyorsun biliyor musun? Artvin’in çıkarı için sen bana niçin bağırsın ki. Ben maaş alamıyordum daha önceki belediye başkanları döneminde esnafa para ödeyemiyorduk. 30 senedir belediyede çalışan bir arkadaşım. Ya bana bağırıyorsun Artvin’in çıkarı için bağırıyorsun, yine bana bağırmaya devam et ama bu işten vazgeçme” dedi. İnanın insanları etkileyen bir takım olaylar vardır. Bu beni çok etkiledi. Tabi bazı olumsuz şeylerde oldu bir takım; altını çizmek istediğim şeyler var, o personelimin yaklaşımı bütün içtenliğimle söylüyorum bu gün size çok farklı açıklamalar yapmayı düşünüyordum ama o personelim beni inanılmaz etkilemiştir. Ayrıca toplantıya gelen Orhan Sevinç’in bu davranışı beni inanılmaz etkilemiştir. Ben kavgamı ederim ama asla küsmem. Herkes derki Emin Özgün bağırır çağırı ama asla küsmez ertesi gün koluna girerim. Hep kafamda idi Orhan Sevinç’le bir araya gelsem de bir şeyler konuşsam hatta Tolga Gül içinde aynı şeyleri düşünüyorum.

Partimin İhtiyacı olursa Ben Buradayım

İnsanları etkileyen bu olayların dışında kamuoyu tartışmaya başladı. Bende televizyonda dedim ki eğer partimin bana ihtiyacı olursa, ben buradayım. Örgütümün istediği hangi seçim koşulunda olursa olsun üye bazında önseçim dahil ki genel merkez 15 sene belediye başkanlığı yapıp başarılı olanları eğer başarılıysa ya atıyor yada başarısızsa yapmıyor zaten. Ön seçime de sokmuyor. Fakat Artvin kamuoyunda benim örgütümden Emin Özgün ön seçim istemiyor, kendini atattırıyor diye yanlış algılanmalara sebep oldu. Ben Ankara’ya gitmeden önce sevgili Milletvekilimle de sürekli istişare halindeyiz. Dedim ki Sayın Milletvekilim aday adayları çıktı Cumhuriyet Halk Partisinin ben geleyim de bu sorunu bir bitirelim. Geçtiğimiz Pazartesi yola çıktım Salı günü gruba girdim Sayın Milletvekilimle toplantı yaptık. Bir sonuca varamadık. Perşembe gününe kadar, milletvekilimle ben karşılıklı bu konuyu bir daha düşünmemiz gerektiğine karar verdik.

Ben ısrarla üçüncü, dördüncü adaylarla seçime gitmek istiyorsak, senin alacağın karara saygı duyduğumu, söyledim. Eğer bana ihtiyaç varsa bunu samimi olarak, bana söyleyin dedim. Eğer İhtiyaç olduğunu söylüyorsanız, bende müracaat edeyim.

Dedi ki sayın başkanım sen önce bir Genel Merkeze git, bu işlerden sorumlu Adnan Keskin’le görüş. Bende Genel Merkeze gittim Sayın Adnan Kesin neden müracaat etmediğimi sordu. Dedim ki, abi farklı şeyler var. Emin dedi; “ben senin müracaat etmeni istiyorum” dedi. Adnan Keskin. “Dedim abi ben nerde müracaat edildiğini bilmiyorum evraklarımda tam değil, oda birini görevlendirdi dedi ki sen götür paranı yatır.

Ben müracaat ettim ancak, Uğur Bey’le Perşembe günü bir daha randevu aldık. Dedim ki Uğur Bey, eğer bana müracaat et demek aday adayı ol demektir. Eğer ben aday adayı olacaksam, Sayın Milletvekilim, benim yanımda seni görmek istiyorum senin desteğini istiyorum. Bu benim hakkım. Örneğin bu Selim Bilgin’in de hakkı. Çünkü en son milletvekili seçimlerinde Yüksel Çorbacıoğlu ile Uğur Bayraktutan yarışken biz alenen sayın milletvekilimin yanında görev aldım.

15 Yıl Belediye Başkanlığı Yapmış Bir Kişi Üye Bazında Ön Seçim İster

Dört gün Ankara’da kaldım, o arada Perşembe günü yemek randevusuna giderken bizim il yöneticisi Muammer Akın yanımda, tam o sırada konuşurken milletvekilimiz dedi ki, ön seçim mi istiyorsun atamamı. Dedim ki 15 yıl belediye başkanlığı yapmış bir kişi üye bazında ön seçim ister gelenek bozulmasın dedim Sayın Milletvekilim dedim. Siz üye bazında ön seçimle geldiniz bu partiyi güçlendirir. Artvin’de 991 üye ile belediye önseçimi yapılacak. 991 üyenin kardeşi, annesi, babası, çocuğu 4 bin kişiyi harekete geçiriyorsunuz.

Ön Seçimde Üye Kendine Değer Verildiğini Hisseder

Ben tecrübeli bir siyasetçiyim. İlçe başkanıydım eskiden bu çok önemlidir. Üye kendine değer verdiğini hisseder. Üye belediye başkanını ben seçtim der. O sandıktan kim çıkarsa çıksın herkes sarılır böyle bir psikolojisi vardır üye bazındaki sandığın dedim.

Ardından Sayın Milletvekilim Genel Merkeze gitti ve bir saat sonra resmi olmamakla birlikte 9 Kasım’da ön seçim kararı alındı. Bende dedim ki tamam Milletvekilim, gittik Adnan Keskin’i ziyaret ettik milletvekilimizle, orda milletvekilleri var dediler ki ilk defa 3 dönem belediye başkanlığı yapıp da bu Emin Özgün ne enteresan adam, üye bazında ön seçim istiyor. Adnan Keskin dedi ki siz Emin Özgün’ü tanımazsınız o bir markadır o bir Artvinlidir.

Eğer Atama Olursa Örgüt İstifa Edecekti

Ben Ankara’ya giderken, burada il içe örgütü toplanıyor. Ben istememe rağmen deniliyor ki eğer atama olursa biz istifa ederiz çalışmayız. Örgütlerin böyle şeyler söyleme hakkı ve yetkisi yoktur. Neden daha önce biz bir otobüs Genel Merkeze gittik ön seçim istedik. Metin Bey’in atandığı zaman. Atandı istifa falan etmedik. Tepki gösterdik örgüt olarak istediklerimizi söyledik ama Genel Merkezin aldığı karara saygı gösterdik ki Metin Beyin beyle bir atama talebi vardı benim böyle bir atama talebim olmadı. Ankara’da görüşmenin ardından dedim ki Sayın Milletvekilim aday adayı olmak istiyorum. Bana müracaat et dedin bu adaylık sürecinde benim yanımda olacak mısın benim yumruğumu kaldıracak mısın dedim. Yanında olacağım dedi. Yalnız bana birkaç kişiyle konuşacaksın dedi. Örneğin Selim Bilgin’le, İlçe başkanım Mehmet Dinç’le görüştüm, Demirhan Elçin’le görüştüm en son da Yücel Başkanımla görüşecektim. Fakat ben Ankara’da olduğumda benim adıma bir kampanya başlatılıyor. Aday adaylarından biri yerel bir gazeteye ilan vermiş, Kılıçdaroğlu’na, Uğur Bayraktutan’a, Seçkin Kurt’a ve İlyas Şahin’e parti içi demokrasiyi sağladıkları için, ön seçimi bunlar sağladığı için teşekkür ediyor. Ben isterdim ki mevcut belediye başkanı Emin Özgün’e de teşekkür ederim. Çünkü ön seçim isteyen benim. Bu ilanı veren arkadaşım benim çok sevdiğim arkadaşımdır. Hayatı boyunca ön seçim istememiştir. 2009’da Baykal beni atamayacaktı, o atamadan kimse önseçim istemedi bu arkadaşımız atandırmak için gitti kendini. Olmadı sonradan bir milletvekili seçimi oldu biliyorsunuz. Ben ön seçim yapılması için kendimi yırtarken bu arkadaş karayoluyla yine kendi atanması için gitti. Şimdi soruyorum şunu yayınlarken Emin Özgün’e neden haksızlık ediyorsunuz. Ben bir insanım sen benim emek arkadaşımsın partidaşımsın, yol arkadaşımsın, böle tukaka yaparak Emin Özgün’ün olmadığı şeyleri kamuoyunda küçük düşürerek, ama o Selim başkanımı gözüne kestirmiş bende aday olmayacağım ya yani farklı şeyler var samimiyet yok.

Bir aday adayı arkadaşımız diyor ki Emin Özgün bağırıyor küfrediyor 4. dönemde de aday olursa patisini tanımaz. Belediye başkanlığının kapısı 15 senedir hiç kapandı mı bunu niye söylemiyorlar. 15 senedir belediye başkanlığının kapsından girip de istediği yapılmayan bir vatandaşımız var mı? Ben konuşurken aslında bağırman ben gür sesliyim konuşurken sesim gür çıkar insanlar beni bağırıyor zannediyor. Bunu anlayacaksın ama anlamak istemezsen anlayamazsın. Bunun için ön seçim havariliği yapıp Emin Özgün’ü küçük düşürmek bunu iddia edenleri büyütmez. Beni de küçültmez. Benim 15 yıldır Artvin’de çelik çomak oynamadığımı herkes bilir” dedi.

Belediyeyi teslim aldığı dönemde ki belediyenin içinde olduğu zor durumu da hatırlatan Emin Özgün; “15 sene önce ben belediye başkanı olduğum dönemde belediye çalışanına maaş veremiyordu. Belediye esnafa borcunu ödeyemiyordu. Belediyeye mazot vermiyorlardı, çimento vermiyorlardı. Türkiye’de işçisine, esnafına ve herhangi bir kurumuna borcu olmayan nadir belediyelerden biriyiz. Başbakanın memleketi Rize’de işçi ikramiyeleri düzgün ödenmiyor. İşçi emekli olunca tazminatı tam ödenmiyor. Artvin belediyesinde tazminatlar nasıl ödeniyor siz biliyor musunuz? İşçi sabahtan emekli olur. Eğer öğlenden sonra parası ödenemiyorsa ondan özür dilenir. Çünkü onun 100 bin lirası bankaya yattığında 100 lira kazanabilir. Bunu buna kaybettirdiğimizden özrümüzü dileriz. Bu belediye böyle bir belediye. İlk başkanı olduğum dönemde belediyenin içinde bulunduğu zor durumdan dolayı uykusuz çok gecem oldu” dedi.

Ben insanlara haksız rencide edici küfür etmem. Bu yüzden de beni eleştirmesinler. Benim yoldan geçene küfür etmek gibi bir hakkım yok. Ben bu Artvin’e daha iyi nasıl hizmet ederim diye sadece belediye de ki personelimle tartışırım kavga ederim. Bunun için çağırım ben. Bunun için bir aday adayı bir başka aday adayının trendini düşürmek için oyunlar yapacak insanlara çevresinde yer vermemeli. Ben hiçbir aday adayı hakkında bunlarla seçim yapılmaz diye bir söylemde bulunmadım. Ben her zaman şunu söyledim. Biz partidaşız. Mücadele arkadaşıyız. Bir birimize omuz verelim birbirimizin yamasını söküğünü dikelim. O zaman güçlü oluruz. Selim Bilgin’in kardeşi maden şirketine girdi diye eleştirildi. Ama ne oldu sonradan aklandı. Bir kardeşin suçunu adaya yüklemek doğru mudur? Tabi ki değildir. Bunlar hep yapıldı ama ben yapmadım. Biz Selim Bilgin’le karşılıklı konuşarak sıkıntılarımızı paylaşarak bugünlere geldik. Ben zamanında aday olmayacağımı açıkladığım zaman Selim Bilgin her yerde Emin Özgün aday olursa ben aday olmam demiştir. Ama şimdi böyle demiyor. Sen adaysan da adayım. Ne yapalım olsun. Selim benim talebem, hatta benim hoşuma gitti. Senden daha iyi yapacağım iddiasını taşıyor. 7 Sene benim danışmanlığımı yapmış. Ben onu Amerika’ya Yunanistan’a götürdüm birlikte eğitimler aldık. Selim Bilgin’le konuştum ikna edemedim.

Seçimin hiçbiri kolay değildir. Ben 3 dönemdir belediye başkanıyım hiçbir dönemde kolay belediye başkanlığı koltuğuna oturmadım. Örgütümle Artvin halkıyla bütünleştim öyle oldum. Şimdi karşımızda iktidar partisi var. Yerel seçimlerde Kadir Topbaş buraya gelmedi mi, Faruk Çelik buraya gelmedi mi, Başbakan Buraya gelmedi mi? Hepsi geldi. Sefa gelsinler hoş gelsinler. Artvin’in bir tarafından girilir bir tarafından çıkar. ” İfadelerine yer verdi.

Artvin Kamuoyundan Aldığım Güçle Aday Adayıyım

Artvin’den CHP parti örgütü içinde yükselen Emin Özgün ön seçim sürecine karşı çıkıyor kendini merkezden atattıracak iddialarına da sert bir dille yanıt veren Emin Özgün; “Aday adayı olan arkadaşlarımın bu yüreğine Artvin’e olan sevdalarına bir lafım yok. Üye bazında ön seçimin yapılmasını isteyen ne Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’dur, ne Uğur Bayraktutan’dır, ne Seçkin Kurt’tur ne de İlyas Şahin’dir. Bunu yaptıran Emin Özgün’dür. Bu söylediğimde bir yanlış varsa Milletvekilimize sorun ki bu ön seçimi yaptıran kimdir. Eğer Emin Özgün’dür demezse belediye başkanlığından istifa edeceğim. Bu lafın beni kamuoyunda ön seçime karşıymış gibi gösterenleredir. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde terbiye almış bir öğrenciyim. Ben bu okulda bir şeyler öğrenirken aynı zamanda bir şeyler öğretmeye çalışan bir öğretmenim. Ben alçak mıyım ki ben örgütümün üye bazında ki ön seçim talebine haykırışına karşı durayım. Böyle bir belediye başkanı olabilir mi? Siz neden beni böyle bir belediye başkanı gibi gösterip kamuoyunda küçük düşürmeye çalışıyorsunuz. Bu bir terbiyesizliktir. Bu bir alçalmadır. Biz siyaset yaparken elimizi yükseklere çıkarmakla yapacağız. Erdemlilik nedir? Hata yapmışsan özür dilemektir. Buradan haykırıyorum. Benim burada olmayışımı bilerek beni Kamuoyunda küçük düşürmeye çalışanlara sesleniyorum. Ön seçimde 991 üyenin karşısına çıkacağız. Artvin Kamuoyundan aldığım güçle, Artvin halkından gelen seslere kulak vererek, 991 üyenin iradesinin kamuoyunun sesine kulak vereceği inancıyla aday adaylığımı açıklıyorum. Bu kararımı Cuma gününe bırakacaktım fakat kamuoyunu çok meşgul ettim. Kendimi çok hırpaladım sevdiğim arkadaşlarımı fazla üzdüm. Bu yüzden bugün bu kararımı açıklıyorum” dedi.

İl ve İlçe Örgütüm Bana Haksızlık Yapıyor

Artvin’de sadece Hopa Kemalpaşa ve Merkez’de ön seçim yapıldığını ifade eden Emin Özgün; “Kemalpaşa’da mevcut belediye başkanı aday olmadığı için ön seçim yapılıyor. Hopa’da Borçka’da, Murgul’da, Yusufeli’nde, Şavşat’ta, Arhavi’de yapılıyor mu? Yok yapılmıyor. Bunların hepsinde merkez yoklaması yapılıyor. Halkta bin denekte yapılan kamuoyu araştırmasında yüzde 48’le Emin Özgün birinci çıkıyor. Bunu benim ilçe yönetimim bunu kamuoyuna açıklamıyor. İlçe örgütü kimin sesine kulak verir? Halkın. Siz diktatör müsünüz? Tüm bu gelişen olaylar ve kamuoyundan gelen güzel sesler benim aday adaylığımı açıklamama neden oldu. Yapılacak olan ön seçim 23 Kasım’a ertelendi. Birileri bana haksızlık yapıyor. Bunlar il ve ilçe örgütümdür. İlçe örgütümü hadi anladım. Fakat il örgütüm niye diğer ilçelerde ön seçim yapmıyor. Emin Özgün’e karşı kastınız mı var? Burada tarafsızlığını kaybetmiş Emin Özgün’ü hedef almış Artvin’de CHP’nin seçim kaygısını hiç düşünmeyen bir il yönetimi var. Tek aday bile olsa üye bazında ön seçim yapacaksın. İl Örgütü art niyetli ve art düşüncelidir. Ön seçim havariliğine soyunan, kamuoyunu yanlış yönlendiren, Emin Özgün’ü kamuoyunda küçük düşürmeye çalışanlar diğer ilçelerde niye ön seçim yapmıyorlar. İl yönetimi sınıfta kalmıştır. İl yönetimi derhal istifa etmelidir. Tarafsızlığını kaybeden bir il başkanı var. Kendi il başkanı amcasının oğlu belediye başkan aday adayı. Bu haliyle bile etik değil” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Belediye Başkanı aday adayı olarak örgütümden bir tek isteğim var. Tarafsız bir il örgütünün oluşturulması, tarafsız bir ilçe başkanının atanmasıdır. Sinema salonunda 991 üyenin hazır bulunduğu bir program organize edilecek. Sabah 9’da başlayacak şekilde program başlayacak. Adaylar 1 saat boyunca kendini anlatacak. Konuşmalar 12’de bitecek, sandık kurulacak ve oy atacağız. 3 aday adayı olarak tüm kamuoyuna gücümüzü göstereceğiz. Her seçim döneminde olduğu gibi CHP’nin bayrağını Artvin’in kalesinden indirmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Artvin Halkına CHP örgütüne Emin Özgün’ün aday adaylığı hayırlı uğurlu olsun” dedi.

23 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşecek olan ve 991 CHP üyesinin oy kullanacağı üye bazlı ön seçimde Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün CHP eski il başkanı Selim Bilgin ve CHP eski Merkez ilçe başkanı ve iş adamı Yücel Kurt ile yarışacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.10.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Artvin Belediye Başkanı Özgün Peson...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » “Benim İçin Aktif Siyaset Noktalanm...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Muharrem İnce Ve Mustafa Balbay Art...
 » Chp Başkan Adayını Belirlemek İçin...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Chp Kadın Kolları Genel Başkanı Özg...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Chp Tunceli Milletvekili Kamer Genç...
 » Artvin’e Acı Düştü...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Emin Özgün’ün Vefatı İçin Yüzlerce...
 » Artvin Chp’de Kabine Açıklandı...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...