Gelenekler Yeniden Yaşatılırken, Yarışmalarda Heyecan Doruğa Çıktı

10/08/2010 22:12

38'nci Uluslararası Arhavi Kültür Ve Sanat Festivalinin 2. Gününde Gelenekler Yaşatıldı.


Haber: Necmettin NumanoğluArhavi'de başlayan 38. Arhavi Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali bütün güzellikleri ile devam ediyor. Festivalin 2. gününde Sahil parkındaki festival alanını dolduran Arhavililer etkinlikleri büyük coşku ile izledi. Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, festivale katılan yabancı folklorcularla birlikte horon oynadı.

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Tenis Sporları Federasyonu Genel Sekreteri Naci Numanoğlu ile birlikte yarışmaları izledi. Belediye başkanı Hekimoğlu desteklerinden dolayı Naci Numanoğluna teşekkür ederek birde teşekkür plaketi verdi. Geleneklerin yaşatıldığı yarışmalarda coşku ve heyecan da doruğa çıktı. Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu konuklarına güzel ev sahipliğini yapabilmenin mutluluğunu yaşarken yarışmalara katılan bütün yarışmacılara ayrı ayrı teşekkür ederek başarılar diledi.

38. Arhavi Kültür ve Sanat Festivali'nin 2. gününde kalplerin attığı Sahil Festival alanına akın eden Arhavililer MOTİF, HOYEM, İDEM H. E. M. , Uluslararası Halk Oyunları Gösterileri, Rusya, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, K. K. T. C Halk Dansları topluluğunun gösterilerine büyük ilgi gösterdiler. THK. Yamaç Paraşütü ekipleri de Isına tepesinden havalanarak Arhavi semalarında gösteri uçuşları yaptılar. Yarışmalarda Bilek güreşi ve Halat çekme yarışmaları ardından Hamsili ekmek ve Laz Böreği, Aykırı Hızarla odun biçme, Fındık ayıklama, Dik Hızarla tahta biçme yarışmalarında heyecanlı anlar yaşadılar.

Halat Çekme yarışması ile başlayan etkinliklerde bu kategoride üç yarışmacı grup katıldı. Mustafa grubu birinci gelirken, Hamdi grubu ikinci ve Arhavi Belediyesi ekibi de yarışmada üçüncülüğü kazandı.

YABANCI FOLKLORCULAR HAMSİLİ EKMEK VE LAZ BÖREĞİNE BAYILDILAR

Arhavi Festivali denildiği zaman akla ilk gelen yarışmaların başında da Hamsili ekmek ve Laz böreği yarışması geliyor. Bu yılda yarışmaya katılan yarışmacıların yaptıkları Laz Böreği ve Hamsili ekmekler yarışma sonunda izleyicilere dağıtıldı. Bu arada yarışmayı izleyen folklorcularda kendilerine ikram edilen hamsili ekmek ve Laz böreklerine bayıldıklarını ifade ederek, tabaklarında kendilerine verilen börek ve tatlıları sonuna kadar bitirdiler. "Biz buradan böyle giderse tontonlaşmış bir halde Ülkelerimize döneceğiz ve kilolu halimizle herkes bize gülecek" demekten de geri kalmadılar. " diye espri yapmadan da duramadılar. Jürinin birincileri seçmede oldukça zorlandığı yarışmalarda dereceye girenlerde şöyle açıklandı.

Eylem Şenkal ve Hakan Bilgin'in de Jüri üyeliğinde yer aldığı Laz Böreği yarışması sonucunda Fatma Kara birinci, Yıldız Torunlar ikinci ve Leyla Asıliskender de üçüncü oldu.

Hamsili ekmek yarışmasında da birinciliği Ülker Uzun, İkinciliği Remziye İskenderoğlu ve üçüncülüğü de Fatma Şeker kazandı. Her iki yarışmada da dereceye girenlere çeşitli hediyelerde verildi.

AYKIRI HIZARLA ODUN KESME YARIŞMASINI MURAT GÜMÜŞ-OSMAN GÜNEY İKİLSİ KAZANDI

Arhavi Festivallerinde hep ilgi odağı haline gelen yarışmaya bu yıl 2 ekip katıldı. Festival alanını dolduran binlerce Arhavilinin büyük bir heyecanla izlediği ve eski geleneklerden olan aykırı hızarla odun kesme yarışmasını 3 dakikada 74, 3 kg. odun keserek rekor kıran Erol Tosun ve Osman Güney ikilisi kazandı. Hamdi-Hasan Kaçar ikilisi de 62 kg. odun keserek ikinci olurken üçüncülüğü de. Zafer Yalçın ve İsa Kaya çifti 59 odun keserek kazandılar. Yarışmada birinci gelen Erol Tosun ve Osman Güney ikilisine Kupanın yanı sıra birer tane odun kesme motoru hediye verildi. Diğer yarışmacılara da kupa ve çeşitli ödüller verildi. üçüncü oldular. Yarışmada birinciye yarım altın, ikinciye çeyrek altın ve üçüncüye de Rodi t-shirt hediye edildi.

FINDIK AYIKLAMA YARIŞMASI İLGİ GÖRDÜ

Erkekler ve Bayanlar olarak 2 ayrı kategoride yapıldı. 3 dakikalık süre içinde yapılan yarışmada erkeklerde Zekeriya Büyükoğlu birinci, Hamdi Kaçar ikinci ve Sabri Asıliskender üçünü oldu.

Fındık ayıklama yarışmasında bayanlar kategorisinde ilk üç derece şöyle paylaşıldı; Meryem Kalender birinci, Kaniye Kibar ikinci ve Sibel Akçelik'de üçüncü oldular.

DİK HIZARLA TAHTA BİÇME YARIŞMASINDA NEFESLER TUTULDUBABA OĞUL TAHSİN-SABRİ OKUMUŞ İKİLİSİ BİR YIL ARADAN SONRA YENİDEN BİRİNCİLİĞİ ELE GEÇİRDİLER.

Doğu Karadeniz insanının geleneklerinden olan dik hızarla tahta biçme geleneğin inde yaşatıldığı festivalde yarışma konusu olan dik hızarla tahta biçme yarışmasına iki grup katıldı. Oldukça heyecanlı geçen yarışmada birinciliği baba-oğul Tahsin-Sabri Okumuş ikilisi kazanırken, İkinciliği de Muhammet ve Nizamettin Pirge kardeşler kazandı. Yarışma da Birinci gelen çifte 7 çeyrek altın ve ikinci gelen çiftede 5 çeyrek altın ödül olarak verildi.

DİBEKDE MISIR DÖVME YARIŞMASINDA ERKEKLERİN GALİBİ ALPER-BÜLENT BİLGİN İKİLİSİ OLDU

Dibekte Mısır dövme yarışmasında Bayanlar kategorisinde Sibel Akçelik- Meryem Kalender çifti birini gelirken 2'İnciliği Fatma Bilgin-Tülay Asıliskender- ve üçüncülüğü de Aysel Eren çifti kazandı.

Bu yıl yapılan 2'nci gün etkinliğinin sunuculuğunu Belediye başkan yardımcısı Remzi Güzel yaparken, güzelin hatasız sunuculuğu ve yer yer yarışmacılara da moral veren esprileri izleyenler tarafından alkışlandı.

Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, İl Genel meclisi üyesi Hakkı Aytolan, Belediye Başkan Yardımcısı Namık Köseoğlu ve Turizm derneği başkanı Refik Lakerta tarafından verildi.

Yarışmalarda dereceye girenlere de Arhavi esnafının hediyeler vermesi takdirle karşılandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.08.2010 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Arhavi'de Gelenekler Yeniden Canlan...
 » Arhavi'de Festival Coşkusu Bütün Hı...
 » 35. Arhavi Uluslararası Kültür Ve S...
 » Arhavide Festival Çoşkusu Sürüyor....
 » Arhavi'de Yağan Yağmur Bile Coşkuyu...
 » Arhavi'de Festival Çoşkusu Yaşanıyo...
 » Arhavi Festivalinde Gelenekler Yaşa...
 » Arhavi Festivali Güzellikleri İle S...
 » Arhavi Festivalinde Gelenekler Yaşa...
 » 38. Uluslar Arası Arhavi Kültür San...
 » Arhavi Festivali Sona Erdi...
 » Arhavi Add 10 Kasım’da Anıtkabir Öd...
 » Hopa Belediyesi Yeni Logosunu Arıyo...
 » Arhavi Festivali Komitesi Oluşturul...
 » Ahi’lik Konulu Uluslar Arası Halk Ş...
 » Arhavi Festivale Hazırlanıyor....
 » Arhavi 33. Festivaline Hazırlanıyo...
 » Arhavi Festivale Hazır...
 » Arhavi Festivali Start Alıyor...
 » “Gençler Bizi Hatırlasın” Yarışması...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzi...