38. Uluslar Arası Arhavi Kültür Sanat Festivali Başlıyor

03/08/2010 22:06

Arhavi'de Sanattan Kültüre, Spordan Kardeşliğe İçinde Ne Arasanız Bulabileceğiniz Festivalli Günler Başlıyor.


Haber: Necmettin NumanoğluArtvin'de Festivallerin biri bitiyor diğeri başlıyor. Kafkasör, Sahara ve Hopa Festivalinin tamamlanması ardından bu defa da 38'nci Uluslar arası Arhavi Kültür ve Sanat festivali hazırlıkları tamamlandı. İlçeye ayrı bir heyecan katacak olan bu yılki festivali hazırlıklarının tamamlandığını söyleyen Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu "Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Yabancı ülkelerden gelecek bütün misafirlerimizde Arhavi'ye gelmeye başladılar. . Cuma günü yapacağımız festival kortej yürüyüşümüz ile festivalimiz start alacak. Atatürk anıtına çelenk koyduktan sonra Trabzon Belediye bandosu eşliğinde yapılacak kortej yürüyüşü ardından Cumhuriyet Meydanına geleceğiz ve etkinliklerimiz daha sonra Festival alnımızda başlayacak. Yine Cumhuriyet meydanında Rusya, Romanya, Gürcistan, K. K. T. C. , Bulgaristan Halk dansları toplulukları gösterilerini sunacaklardır. . Yamaç paraşütü etkinliği ardından Bayraktar Kültür Merkezinde karma sergilerin açılışı yapılacak ve ardından Ardos Derneği of road gösterileri yapılacak. 40 Km'lik Bisiklet gösterisi ardından Paint poll final karşılaşması ilk gün gündüz etkinliklerimiz içinde yapılacaktır" dedi.

Festival programı da şöyle açıklandı. .

İlk gün akşam etkinliklerimizde Halk dansları ve folklor gösterileri ardından Grup Samara, Mehmet Canoğlu, Batar Şahin ve Cengiz Kurtoğlu sahne alacaktır Gecenin finalinde Ferhat Göçer sahne alacak ve ilk gün etkinlikleri havai fişek gösterisi ile sona erecektir.

Festivalimizin ikinci günü yine Halk dansları ve folklor gösterileri ile başladıktan sonra geleneklerimizin yaşatıldığı Halat Çekme, Hamsili ekmek, Laz Böreği, Aykırı hızarla odun kesme, Fındık ayıklama, Dibekte Mısır ayırma, Dik hızarla tahta biçme yarışmaları yapıldıktan sonra Sokak Basketbol karşılaşması oynanacaktır.

İkinci günü akşam etkinlikleri Motif Halk dansları gösteri ile başlayacak, konuk Halk dansları toplulukları gösterilerini sunacak ve ardından Grup Lazuri-in the-Mik sahne alacaktır. Ardından Tolga Kurdoğlu ve Sinan Yılmaz sahne alacak ve gece Hadise'nin vereceği konserle sona erecektir.

Festivalin üçüncü ve son günü etkinlikleri Çay toplama yarışması ile başlayacak ve ardından Salon tenis ve Kurumlar arası Voleybol turnuvası final karşılaşmaları yapılacaktır. Etkinlikleri Türkiye-Gürcistan su sporları takımlarının karşılaşması yapılacak ve ardından yüzme yarışmaları yapılacaktır. Etkinlikler Plaj Voleybolu final karşılaşmaları ile devam edecek ve daha sonra 38 Km. lik atletizm koşusu yapılacaktır. Üçüncü günün gündüz etkinlikleri Yamaç Paraşütü gösterileri ardından Halı saha futbol turnuvası ile sona erecektir.

Festivalin son günü akşam etkinlikleri Gençlik merkezi Halk oyunları Gürcistan Halk Dansları gösterileri ile başlayacak ve ardından grup Karmate sahne alacak. Bahri Turan ve Zeynep Başkan'ın sahne alması ardından festivalin finalinde İsmail Y. K. etkinliğe katılanlara bir konser verecektir. Gecenin sonunda Festivalde yapılacak Havai Fişek gösterisi ile sona erecektir.

Başkan Coşkun Hekimoğlu "Dopdolu geçecek 3 gün sürecek festivalimizi artık ülke sınırları dışına çıkarma gayretimiz meyvelerini vermiştir. Rusya, Romanya, Gürcistan, K. K. T. C. , Bulgaristan'dan gelecek olan Halk oyunları ekipleri ilçemizi şenlendireceklerdir. Bu arada sevgili can dostumuz Cengiz Kurtoğlu kardeşimizin festivalimize verdiği önemli destek bizlerin çalışmalarında önemli moral destek olmuştur, olmaya devam ediyor. Kendisine bütün Arhavi halkı adına bir defa daha teşekkür ediyorum. 6-7 ve 8 Ağustos tarihleri arasında yapacağımız 38'nci. Arhavi Uluslar arası Kültür ve Sanat festivalimize çevre il ve ilçelerimizden bütün halkımızı da davet ediyoruz. " dedi.

Bu yıl yapılacak olan 38. Arhavi Uluslar arası Kültür ve Sanat festivalini. Eylem Şenkal ve Hakan Bilgin akşam bölümü etkinliklerinin sunuculuklarını yapacaklar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.08.2010 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 37. Uluslar Arası Arhavi Kültür San...
 » Arhavi'de Festival Çoşkusu Başlıyor...
 » Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Heki...
 » Arhavi 33. Festivaline Hazırlanıyo...
 » Arhavi Festivali Güzellikleri İle S...
 » Arhavi'de Festival Çoşkusu Yaşanaca...
 » Arhavi'de Yağan Yağmur Bile Coşkuyu...
 » Arhavi Festivali Start Alıyor...
 » Arhavi Festivali Komitesi Oluşturul...
 » Doğu Karadeniz'in En Köklü Ve En Re...
 » 43. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » Arhavi Festivale Hazırlanıyor....
 » Bu Festival Çok Konuşulacak...
 » Arhavi 34. Uluslarası Kültür Ve San...
 » Arhavi Festivali Hazırlıkları Devam...
 » Gelenekler Yeniden Yaşatılırken, Ya...
 » Artvin'in Kalbi Kafkasörde Atacak...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Arhavi Şimdi Festival'e Odaklandı...
 » Doğu Karadeniz'in En Köklü Ve En Re...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzi...