Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altına Alındı

09/02/2018 09:24


Haber: Hayati AkbaşOrman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla “Tür Koruma Eylem Planları” hazırlayarak tür koruma çalışmalarına yeni bir yaklaşım getirdi.

Tür Koruma Eylem Planları, nesli tehlike altında olan nadir türler için öncelikli olmak üzere yapılıyor ve korumaya çalışılan türün mevcut durumu ile gelecekte görmek istenilen yer arasındaki yolu tarif ederek yapılması gerekenleri açıklıyor.

DKMP tarafından yapılan açıklamada; “Eylem planlarında bilim adamları tarafından çalışılan türlerin mevcut durumu, tehditler ve azalma sebepleri ortaya konuluyor. Bunlar belirlendikten sonra bütün ilgi gruplarının katılımı ile türün varlığını sürdürebilmesi için yapılması gerekenler belirlenerek 5 yıllık faaliyet planları oluşturuluyor. Bakanlığımızca bu faaliyet planları çerçevesinde eğitim, bilgilendirme, alan koruma gibi gerekli adımlar atılarak türün ve yaşama ortamlarının korunması sağlanıyor.

Tür Koruma Eylem Planları İle Geleceğimiz Koruma Altına Alınıyor…

2019 yılına kadar 100 adet tür eylem planı hazırlanması hedeflendiği projede 2017 yılı sonu itibariyle 60 türün eylem planı tamamlandı. Afyonkarahisar’da Eber Sarısı, Kahramanmaraş’ta Sümbül, İzmir’de Akzambak, Şanlıurfa’da Çizgili Sırtlan, Trabzon’da Dağ Horozu, Elazığ’da Baskil Lalesi, Gaziantep’te Fırat Kaplumbağası, Samsun’da Samsun Madımağı, Artvin’de Hopa Engereği, Rize’de Sakallı Yarasa, Ulusal çapta ise Turna gibi pek çok tür için koruma eylem planı yapılırken Giresun’da da İtdolanbacı istilacı türü için mücadele eylem planı yapıldı.

2018 yılsonu itibariyle 20 türün daha eylem planının tamamlanması planlanıyor. Çalışılacak türler arasında Gümüşhane’de Allıgelin, Şanlıurfa’da Kelaynak, Çanakkale'de Truva Kardeleni, Yozgat’ta Peygamber Çiçeği gibi türlerimiz yer alıyor.

Tür koruma eylem planları ile elde edilen bilgiler, türlerin mevcut durumu ile gelecekte olması gereken yer arasındaki yolu tarif ederek yapılması gerekenleri açıklayan bir yol haritası çıkarılmasını sağlıyor. Tür korumaya yönelik olarak yapılan eylem planları biyolojik çeşitliliğimizi korumak ve türlerin geleceğe intikali sağlamak adına büyük bir önem taşıyor” denildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.02.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kafkas Semenderi Tür Eyle...
 » 2014-2015 Av Dönemi Başlıyor...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Hopa Engerek Yılanı Çalıştay Konusu...
 » Artvin'de Av Sezonu Başlıyor...
 » Artvin’de 210 Kelebek Çeşidi Yaşıyo...
 » Artvin’de 210 Kelebek Çeşidi Yaşıyo...
 » Tema Vakfından Cerattepe Ve Yeşil A...
 » Tema: Danıştay’ın Cerattepe Kararı...
 » Artvin’de ‘biyokaçakçılıkla Mücadel...
 » Ömer Şan "Bu Kanun Doğanın Yağmalan...
 » Kardoğa'dan En Anlamlı Kampanyası O...
 » Artvin’de 2016-2017 Av Sezonu Açıld...
 » Artvin Derelerine 390 Alabalık Bıra...
 » Artvin’de Bitki Müzesi Kuruldu...
 » Artvin’de Düzenlenen Ekoloji Kampı...
 » Artvinlilerin Yüzü Zeytin İle Gülec...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Derelerin Kardeşliği Platformundan...
 » Yeşilyol Projesine Tepkiler Çığ Gib...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...