Artvin’de “Kuş Gözlemciliği” Paneli Yapıldı

17/10/2017 10:55

Artvin’de, ‘kuş Gözlemciliği Ve Sürdürülebilir Alternatif Turizm Potansiyeli’ Konulu Panel Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de, ‘Kuş Gözlemciliği ve Sürdürülebilir Alternatif Turizm Potansiyeli’ konulu panel gerçekleştirildi.

Artvin’de Alternatif Turizm Faaliyetleri Kapsamında Kuş Gözlemciliği, Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerilerini uzmanlar eşliğinde değerlendirmek üzere Artvin Valiliği Proje Ofisi koordinasyonuyla “Artvin’de Kuş Gözlemciliği” konulu panel düzenlendi.

Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonu’nda gerçekleşen panele, Artvin Vali Yardımcısı Arif Oltulu, Artvin Çoruh Üniversitesi Meslek YüksekokuluAvcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Yasin Uçarlı, Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, ( WWF )Temsilcisi Dr. Eylül Dizdaroğlu, Biyolog/ Kuş Gözlemci Güler Bozok, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Doktora Öğrencisi Biyolog Ömral Ünsal Özkoç, Turizmci/Rehber Doğan Dedeve Turizmci/ Rehber Kenan Bayraktar panelist olarak katıldı.

Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem’in moderatörlük yaptığı toplantıda Artvin ilinde Biyoçeşitlilik, Sürdürülebilir ve Sorumlu Turizm, Alternatif Turizm ve Kuş Gözlemciliği, Kuş Göçleri ve Artvin’in Kuşları, Doğu Karadeniz’de Yırtıcı Kuş Göçü konularında gerçekleştirilen sunumlarlailimizde Kuş Gözlemciliği uygulamaları, mevcut durum, sorunlar, çözüm önerileri ve geliştirilmesi gereken yönler ele alındı.

Panele; Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Artvin Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Artvin Muhtarlar Derneği; Artvin, Arhavi ve Hopa Avcılar, Atıcılar ve Atmacacılar Derneklerinden temsilciler katılım sağladı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümünden öğretim görevlileri ve 27 öğrencinin de katıldığı panelin sonunda, katılımcıların sorularına ve çözüm önerilerine yer verildi.

Toplantıdan sonra uzman ekip eşliğinde teknik gezi düzenlenerek yerinde kuş gözlemciliği faaliyetleri gerçekleştirildi.

Panelistlerin de içinde olduğu 17 Kişilik bir grupla Genya ve Yankı Tepelerinde gözlem yapılabilecek alanlarda konuşlanan grup, Artvin’e özgü kuş türlerinin yerinde göç hareketlerini gözlemledi.

İki gün boyunca gerçekleştirilen teknik gezilerde; teleskop ve dürbünler de kullanılarak Küçük Orman Kartalı, Küçük Kartal, Şah Kartal, Saz Delicesi, Atmaca, Kara Çaylak, Bozkır Şahini, Kuzgun, Tarlakuşu, Büyük Baştankara, Karatavuk, Ökse Ardıcı, İspinoz, Büyük Orman Kartalı, Şah Kartal, Şahin türlerinde yaklaşık 1000 civarında kuşun ilimiz Göç Darboğaz hattının Genya ve Yankı Tepesi mevkiini kullanarak göç etmekte oldukları kaydedildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de ‘biyokaçakçılıkla Mücadel...
 » Artvin Doğa Derneği Ceratepe’de Mad...
 » Yüksek Gerilim Hatları Kuşları Öldü...
 » Artvin Ormanlarında Kanserle Mücade...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Kuş Göçleri Yönüyle Artvin Ve Hopa'...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin’in Kuş Atlası Çıkarılacak...
 » Artvin’de 2016-2017 Av Sezonu Açıld...
 » Karadeniz’i Osb’ler Kalkındırıyor...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyada Artv...
 » Camili Biyosfer Rezerv Alanı Görenl...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...
 » Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün’...
 » Artvin’de, Bandırmalı Gazetecileri...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Yusufeliler Bu Defa Da Bursadan Ses...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » 2012-213 Merkez Av Komisyonu Kararl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...