Yeşil Artvin Derneği’nden Dünya Çevre Günü Açıklaması

06/06/2017 15:42

Yeşil Artvin Derneği “5 Haziran Dünya Çevre Günü” Nedeniyle Basın Açıklaması Gerçekleştirdi.


Yesil Artvin Derneginden Dunya Cevre Gunu Aciklamasi.docx (1

Haber: Hayati AkbaşYeşil Artvin Dernek Binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan dernek yöneticiler ve çevreciler katıldı.

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan burada yaptığı açıklamada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Ali ve AysinBüyükNohutçu’ya adıyoruz dedi.

Ali ve Aysin’i Unutmayacağız, Unutturmayacağız!Diyerekkonuşmasına devam eden Karahan şu ifadelere yer verdi:“Bugün burada bir kez daha hayatlarını temiz ve sağlıklı bir çevre için mücadeleye adamış, ormanları ve yaşamı korumak için tüm tehditlere ve yıldırma çabalarına karşı yıllardır kararlılıkla direnen dostlarımız Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu için toplandık.

Uzun yıllardır Antalya’nın Finike ilçesindeki Alacadağ- Kızılcık yaylasında yaşayan, doğaya adanmış yaşamları içinde arıcılığı yeniden canlandırmaya, sedir ve çam ormanlarını taş ve maden ocaklarına karşı korumaya çalışan Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu 9 Mayıs 2017 günü karanlık bir cinayetle bizlerden koparıldılar.

Bugün özel ve önemli bir günde, Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılından bu yana tam 45 yıldır kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre gününde bir aradayız. Türkiye’nin çeşitli illerinde göstermelik kutlamalarla, ödül ve plaket alışverişiyle hatırlanan çevre gününde, bizler yaşam savunucuları olarak Ali ve AysinBüyük Nohutçu’yu anmak için bir araya geldik.

Bugün buradan bir yandan göstermelik olarak çevre gününü kutlarken, 2004 yılında değiştirilen maden yasasıyla birlikte kısa zamanda Türkiye’nin dört bir yanını doğa ve yaşam düşmanı binlerce maden ve taş ocağıyla talan edenlere sesleniyoruz.

HES projeleriyle nehirleri, mega projelerle denizleri ve ormanları, yol ve köprü projeleriyle yaylaları, termik ve nükleer santrallerle kentleri, çıkarmaya hazırlandıkları yeni Üretim Reformu Paketi’yle de ülkemizin dört bir yanındaki zeytinlikleri, meraları, kıyıları yokoluşa sürükleyenlere sesleniyoruz.

Ellerinizde tuttuğunuz sahte “çevre ödüllerini“ yok hükmünde sayıyoruz. Bizler doğa ve yaşam mücadelesinin gerçek yürütücülerine, bu uğurda karanlık bir cinayete kurban giden arkadaşlarımız Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu ’ya doğanın ve yaşamın en güzel ödülünü veriyoruz. Onların mücadelesini, taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyi devralıyoruz. Bu dünya çevre gününü, yaşam için mücadelede yitirdiğimiz Ali ve Aysin’e adıyoruz. .

Türkiye’nin dört bir yanında yaşam alanlarımız, çevremiz ve doğa için mücadele eden yaşam savunucuları olarak hukukun askıya alındığına, adalet duygusunun yok olduğuna dair endişelerimize rağmen Ali Ulvi ve Aysin’in devam eden mahkeme sürecinin her aşamasında takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan duyuruyoruz. Bu karanlık cinayetin üzerini örtmeye yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmak için elimizden gelen herşeyi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Katillerinin yakalanması, bu karanlık cinayetin tüm boyutlarıyla aydınlatılması ve Türkiye’nin her yanında yaşam savunucularına yönelik devam eden saldırıların son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu amaçla 6 Haziran 2017 günü Ankara’da TBMM’de olacak, Ali ve Ayşin Büyüknohutçu cinayetinin aydınlatılması için destek olmaları amacıyla çeşitli siyasi partiler ve gruplarla görüşecek, TBMM’de bir basın açıklaması düzenleyeceğiz. 9 Temmuz’da Antalya’da doğa ve yaşam savunucuları olarak cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılmasını ve yaşam savunucularına yönelik saldırıların durdurulmasını talep eden büyük bir miting düzenleyeceğiz.

Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu anısına doğayı ve yaşamı yokeden taş ve maden ocaklarına, rant ve talan çetelerine karşı mücadeleyi ülkemizin her karış toprağında sürdüreceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın, artık her ovada, her yaylada ve her nehirde, tüm denizlerde ve ormanlarda, bütün ırmaklarda ve dağlarda Ali ve Aysin’in sesi yankılanacak. Vazgeçmeyeceğiz, yaşamı savunmaya devam edeceğiz!”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.06.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Kamilet Vadisi Hes’leri Meclis Günd...
 » Kesk’e Bağlı Sendika Üyeleri İş Bır...
 » Soma’yı Unutmadık, Unutturmayacağız...
 » Hemşire Güler Subaşı İçin Artvin Ha...
 » Bayraktutan Tbmm Genel Kurulunda Ko...
 » Arhavililerden İstanbul’da Hes Prot...
 » Kılıçdaroğlu, Artvin’in Chp’li Kadı...
 » Hain Saldırıya Bir Tepkide Hopa'dan...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Derelerin Kardeşliğinintrabzon Miti...
 » Dekap’dan Trabzon Mitingine Çağrı...
 » Artvin Eğitim - Sen Öğretmenler Gün...
 » Dekap’dan Çağrı...
 » Chp İstanbul Millletvekili Onur Cer...
 » Yeşil Artvin Derneği Genel Kurulu Y...
 » Hopa'da Son Yılların En Anlamlı Mit...
 » Artvin Soma İçin Tek Yürek Oldu...
 » Hiç Uğruna Elini Kana Buladı...
 » Artvin’de Genel-iş Sendikası Ceratt...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...