Hopa Kazım Koyuncu’yu Unutmadı, Unutturmayacak

25/06/2016 16:16

Karadenizli Sanatçı Kazım Koyuncu, Ölümünün 11'inci Yılında Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Anıt Mezarı Başında Anıldı.


Haber: Hayati AkbaşKaradenizli sanatçı Kazım Koyuncu, ölümünün 11'inci yılında Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki anıt mezarı başında anıldı.

33 yaşında hayatını kaybeden Kazım Koyuncu'nun Yeşilköy Köyü'ndeki anıt mezarı başında anma töreni düzenlendi. Törene Kazım Koyuncu'nun annesi Hüsniye ile kardeşleri Canan, Hüseyin Orhan, Oğuz ve Niyazi Koyuncu ile Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Beşli, CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş, Trabzonspor'un 'Vira', Hopaspor'un 'Denizin Asi Çocukları' ve 'Şehrin Azizleri' taraftar grupları, dostları ve sevenleri katıldı. Taraftarlar grupları Kazım'ın mezarına atkı ve formalar bıraktı.

Kazım Koyuncu'nun ölüm saati olan 12. 57'de saygı duruşu ile başlayan törende konuşan arkadaşı Adem Kuyumcu, her gün doğayı ve denizi kaybettiklerini belirterek Kazım Koyuncu için daha fazla sahip çıkma ve mücadele etmeleri gerektiğini dile getirdi, aksi takdirde kültürlerin ve halkların yok olacağını savundu.

Koyuncu ailesi adına konuşan Hasan Bilgin de, Kazım Koyuncu'yu, Kazım Koyuncu yapan babası Cavit Koyuncu'yu 23 Nisan'da kaybettiklerini hatırlattı, babasının yokluğunda ilk anma törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Hasan Bilgin, "Her yıl kötüye giden, kahır solunan günlerden geçiyoruz. Bu günlerde Kazım'ı anmak ve onun gösterdiği yoldan yürümek daha da bir anlam kazanıyor. Kazım bizlere ağır bir yük yüklüyor. Ona, 'Şair ceketli çocuk' diyoruz. Bizlerde birer, 'Şair ceketli çocuk' olmak konumundayız. ya bu yükü omuzlayacağız, yada Kazım'ı sade bir güzel, bir anı olarak hatırlayacağız. 'Doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem' diyen Kazım'ı anlamak yetmez. Kazım gibi olmadığımız müddetçe bu kahır kokan hava, memleket ve dünya değişmeyecektir" dedi.

Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Barış Beşli de, her 25 Haziran'da gözlerinin dolduğunu belirterek şunları söyledi: "Kazımsız bir dünya Kazımlı bir dünya gibi değil. Dünya ve ülkemizde her gün barışı, yaşamı ve doğruyu savunmak geriye gidiyor. Bu yıl daha da acılıyız. Arkamızda dağ gibi duran Cavit amcamız ne yazık ki Kazım'ın yattığı toprakla buluştu. Ne mutlu bize ki Cavit Koyuncu, Kazım Koyuncu'nun babası. Bir gün Cavit amca Kazım için, 'Kaymakam olsun diye İstanbul'a yolladık, bu kaval üflüyor' dedi. Cavit amca bunu söylerken oğlunun ne kadar doğru bir iş yaptığının da çok iyi bilincindeydi. "

Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş ise, Kazım Koyuncu'nun iyi bir doğa savaşçısı olduğunu belirterek, "Sermaye grupları, 'Artvin'in altını üstüne getirerek Cerattepe'de madeni çıkaracağız, Artvin'i yaşanmaz hale getireceğiz' diyor. Kazım'ı anmak ve sahip çıkmak, Cerattepe'deki maden direnişinin yanında yer alabilmektedir. Artvin halkının yanında tanka, topa, tüfeğe ve gaza direnebilmektir Kazım'ı anmak. Bunu yapamıyorsak Kazım'ı anmış olmayız" dedi.

Anma programı daha sonra çeşitli grupların temsilcilerinin konuşmalarının ardından sona erdi.

Hopa’da Kazım Koyuncu anması Festival alanında yapılan anma töreni ile sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.06.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa'da Yürekler Kazım İçin Çarptı...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Kazım Koyuncu Mezarı Başında Anıldı...
 » Kazım Koyuncu Ölümünün 12 Yılında H...
 » Kazım Koyuncu İçin Ankara Ayakta İd...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » Kazım Koyuncu'ya Anma Gecesi Yapıld...
 » Hopaspor Yönetimi Ve Taraftar Grupl...
 » Keşif Heyeti 1.5 Km'lik İnsan Zinci...
 » Kazım Koyunca Hopa’da Mezarı Başınd...
 » Trabzonspor Hopa’nın Acısını Paylaş...
 » Ankara Horon'a Durdu...
 » Hopa İlçesinde Demokratik Güçbirliğ...
 » Hopa’da Şehrin Azizlerinden Anlamlı...
 » Hopa'da Eczaneler Kapandı...
 » Yeşil Yol Projesine Tepkiler Dinmek...
 » Rize'nin Temizliği ''pembe Fularlı'...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Kazım Koyuncu Hopa'da Mezarı Başınd...
 » Kazım Koyuncu Ölümünün 8 Yılında Me...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...