Deriner'de Gövde İnşaatı Başladı

11/12/2005 23:32

250 Metre Yükseklikte İnşa Edilecek Baraj Gövdesi İçin 3,5 Yılda 3,5 Milyon Metre Küp Beton Dökülecek

Haber:Çoruh Nehri üzerinde kurulu barajlardan en büyüğü olan ve tamamlandığında yıllık 2 Milyar 200 milyon kw/saat elektrik üretimiyle Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık % 3'ünü karşılayacak olan Artvin Deriner Barajı ve Hidro Elektrik Santralının en önemli kısmı olan gövde inşaatının yapımına törenle başlandı.

Törene Artvin Valisi Orhan Kırlı, Garnizon Komutanı Jand. Alb. Murat Kırkaya, DSİ 26. Bölge Müdürü Dr. A. Hamdi Alpaslan, yapımcı firma ERG İnşaat Genel Müdürü Mahmut Görücü, ile baraj inşaatında çalışan mühendis, işçi, diğer DSİ çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Gövde inşaatı için beton üretecek olan dev Beton Parkı'nın kurdelesini kesen Artvin Valisi Orhan Kırlı yaptığı konuşmada, Türk Milletinin geleceği bakımından çok önemli bir yapı ve Türk Milletinin geleceğinin simgesi olacak olan bu barajın gövde inşaatına tanıklık etmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek şunları söyledi" Bu yapı muhteşem bir yapı. Türk Milletinin geleceğinin inşaatı bakımından temel bir yapı ve bu yapılarla gurur duyuyoruz. Bu barajlar Türk Milletinin geleceğinin simgesi ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu vatan topraklarına vurduğu kuvvetli bir damga olacaktır. Bu barajın yapımında emeği bulunan başta DSİ yöneticileri olmak üzere tüm ERG inşaat yetkilileri ve işçi, usta, mühendislerimizi yürekten kutluyorum. İnşallah bu barajı öngörülen sürede tamamlayıp milletimizin, bölge halkımızın hizmetine sunacağız. Tanrı kazasız, belasız mutlu sona ulaşmamızı mümkün kılsın. " dedi.

DSİ 26. Bölge Müdürü A. Hamdi Alpaslan ise, barajın en önemli kısmı olan gövde inşaatına başlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu bilgileri verdi:" Temelden itibaren barajın ana gövdesinin yükselmesi bu gün başlıyor. Barajda bu gövde yapımı üç buçuk yıl (42 ay) sürecek, üç buçuk Milyon metre küp beton dökülerek. Yaklaşık 250 metre gövde yüksekliğiyle Dünya'nın sayılı barajlarından bir tanesini meydana getirmek üzere çalışmalar başlamış bulunuyor. Bu şekilde fiilen ve kısa bir süre sonra burada barajın gövde dolgusunun yükselmeye başladığını hepimiz göreceğiz. Hayırlısıyla kazasız belasız bu gövdenin bitirilmesi ve tamamlanması ülkemizin ekonomisine, elektrik enerji gücüne çok büyük katkı sağlayacak. "

Ardından inşaat sahasında incelenmelerde bulunan Vali Orhan Kırlı ve beraberindekilere DSİ Bölge Müdürü A. Hamdi Alpaslan tarafından baraj çalışmaları hakkında bilgi verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.12.2005 tarihinde tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Deriner Barajında Sona Yaklaşılıyor...
 » Çoruh Barajına Bir Altın Bilezik Da...
 » Vali Cirit, Yusufeli Ve Hes İnşaatı...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Havalimanı Sondaj Çalışması Sona Er...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Deriner'de Sona Yaklaştıkça Sorunla...
 » Deriner'de Su Tutulmaya Başlandı...
 » Türkiye’yi Sarsacak Büyük İddia...
 » Artvin Yatırımları Masaya Yatırıldı...
 » Yusufeli Barajında Önemli Bir Yol K...
 » Deriner Barajı İnşaatında Neler Olu...
 » Yusufeli'nde Bir Trajedi Yaşanıyor...
 » Dünyanın 6’ncı En Yüksek Barajı Der...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Borçka Barajı Aralık'ta Elekrik Üre...
 » Artvin Basınına Barajlar, Hes'ler V...
 » Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu Kollar...