Çokab Yusufeli'nde Toplandı

29/04/2014 10:41

18 İlçenin Belediye Başkanı Çokab Toplantısında Yusufeli’de Buluştu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin ve Erzurum’dan 18 il ve ilçe belediye başkanları Çoruh havzası kalkınma birliği genel kurul toplantısı için Yusufeli’ne geldi.

Artvin Belediye Başkanlığında yapılması planlanan ancak Yusufeli Geleneksel Derekapı Güreş Etkinlikleri Nedeniyle Yusufeli’ne alınan ÇOKAB toplantısı bugün Halitpaşa İlköğretim Kurumu Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıda birlik başkanı, birinci ve ikinci meclis başkan vekilleri, katip ve encümen üyeliklerinin seçimi yapıldı. Birlik tüzüğünün 11. Maddesine göre yapılan seçimde Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek ÇOKAB başkanlığına yeniden seçildi. 1. Başkanvekilliğine Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, 2. Başkanvekilliğine Uzundere Belediye Başkanı Halil Özsoy, katip üyeliklerine Oltu Belediye Meclis Üyeleri Tahsin Demir ve Fuat Demir, encümen üyeliklerine Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Olur Belediye Başkanı Rüstem Polat, Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Pazaryolu Belediye Başkanı Recep Kaplan seçildi.

Birliğin 2013 yılı faaliyet raporunun okunmasının ardından söz alan Birlik Başkanı İbrahim Ziyrek, “hepimiz bu havzanın çocuklarıyız. Sıkıntılarımız, sevinçlerimiz bir” diyerek çöp depolama yöntemlerinin gelişen dünyada ve türkiye uygun olmadığına dikkat çekti. İbrahim Ziyrek, “vahşi çöp depolama yönteminden vatandaşlarımız rahatsız olduğu gibi bizler de rahatsızız. Bu nedenle katı atık depolama tesisleri projesine yoğunlaştık. 2007’de bu işin ilk nüvesini teşkil edecek adımlar attık “ şeklinde konuştu. Ziyrek, belediye başkanlığına seçilen başkanları tebrik ederken, ev sahipliğinden ötürü Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’e de teşekkür etti.

Çokab Müdürü Cafer Yakupoğulları, katı atık depolama sistemleri ile ilgili yürüttükleri proje sürecini belediye başkanlarıyla paylaştı. 2016 yılında projenin tamamlanacağını belirten Yakupoğulları, aynı projede yer alan ÇOKAB dışındaki birliklerin yer tespiti konusunda gecikmelerinin bu süreci uzattığını söyledi. Katı atık depolama tesisleri ile ilgili geçici çözümler için belediye başkanlarına görüşlerini soran Cafer Yakupoğulları, konuyla ilgili başkanlar tarafından yöneltilen soruları cevapladı.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, belediye başkanları ve ÇOKAB üyelerine belediye dergisi, ‘Hayalden gerçeğe geçmişten geleceğe’ adlı kitap ile Yusufeli’ne özgü özel işleme örtü hediye etti.

Belediye başkanları, Toplantının ardından Yusufeli Belediyesi Kültür Evinde yapılan “Yusufeli’de kış” konulu fotoğraf yarışmasını ziyaret edip, kano yarışması, rafting gösterileri ve boğa güreşlerini beraber izlediler.

ÇOKAB Yeni Yönetimini Seçti

Erzurum, Artvin ve Bayburt illerine bağlı belediyelerin katılımı ile 2007 yılında kurulmuş olan Çoruh Havzası Kalkınma Birliği, 2014 yılı Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı Artvin’in Yusufeli ilçesinde gerçekleştirdi.

Erzurum, Artvin ve Bayburt illerine bağlı belediyelerin katılımı ile 2007 yılında kurulmuş olan Çoruh Havzası Kalkınma Birliği, 2014 yılı Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı'nı Artvin'in Yusufeli ilçesinde gerçekleştirdi.

Birlik üyesi olan Ardanuç, Arhavi, Artvin, Bayburt, Borçka, Hopa, İspir, Kemalpaşa, Murgul, Narman, Oltu, Olur, Pazaryolu, Şavşat, Şenkaya, Tortum, Uzundere ve Yusufeli belediyeleri ile Artvin İl Özel İdaresi temsilcisi meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda birlik yönetimi ile ilgili seçimler yapıldı.

Birlik başkanlığına Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Başkan vekilliklerine Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, katip üyeliklere ise Tahsin Demir ve Fuat Demir seçildi.

Birlik Encümen üyeliklerine ise, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Olur Belediye Başkanı Rüstem Polat, Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve Pazaryolu Belediye Başkanı Recep Kaplan seçildi.

Birlik üyelerinin oylarıyla yeniden ÇOKAB Başkanlığına seçilen Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Çoruh Havzası Kalkınma Birliği'nin amacı hakkında açıklamalarda bulundu. Ziyrek değerlendirmesinde, "Çoruh Havzası bölgesinde; adalet esasına göre gelir getiren, dış göçü azaltan, bölge ve ülke ortalamaları arasındaki gelişmişlik farklılıklarını azaltan faaliyetler yoluyla, bölgedeki zengin, kültürel - doğal ve üretime yönelik değerler üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir kalkınmanın mümkün olan en kısa sürede sağlanması doğrultusunda, bölgede bulunan yerleşim birimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmalarına yönelik her türlü çalışmaları yapmak, yaptırmak ve bu amaçla ilgili kamu ve özel kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmaktır" dedi.

Başkan Ziyrek, kurulduğu günden bu yana ÇOKAB'ın üzerinde durduğu konuları üyelerin bilgisine sunarken şunları söyledi: "Birlik tüzüğünün 11. maddesinde ifade edilen, "Çevre sağlığını ve çevre değerlerini korumak, katı atık toplama, değerlendirme üniteleri oluşturmak, atık su toplama üniteleri yapmak ve toplanan atık sularının arıtılmasını sağlamak" amacıyla, birlik üyesi belediyelerin ortak kullanımına yönelik Oltu merkezli düzenli katı atık depolama tesisi yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı ile koordineli olarak proje çalışmaları başlatılmıştır. İlgili proje için yer tespit işlemleri tamamlanmış, ÇED süreci devam etmektedir. "

Bu arada Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Çoruh Havzası'nda, coğrafi işaret tescil belgesi alınan Oltu Cağ Kebabı ihtiyacını karşılamak üzere koyunculuğun geliştirilmesi odak noktasından hareketle, diğer tarım, hayvancılık ve turizm faaliyetlerinin desteklenmesi ile Havza ölçeğinde kalkınma hareketinin başlatılması, göçün önlenmesi ve geriye göçün teşvik edilmesi amacıyla tasarlanan Kırsal Kalkınma Projesi ile ilgili gelinen süreçte değerlendirildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.04.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Oltu...
 » Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Oltu...
 » Arrikab Hopa'da Toplandı...
 » Artvin'de Düzenli Çöp Depolama Merk...
 » Artvinli Genç İşadamına Çevre Duyar...
 » Türkiye Su Meclisinden "Su Manifest...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı M...
 » Hopaport Her Türlü Tehlikeye Karşı...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Senoz'da Yine Hes Toplantısı...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Arrikab Arhavi'de Toplandı...
 » Artvin Gazeteciler Derneği Üyeleri...
 » Artvin Belediye Başkanı Özgün, Yere...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Doğu Karadeniz Sahillerinin Çöp Sor...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...