Hopaport Her Türlü Tehlikeye Karşı Acil Müdahaleye Hazır

27/05/2016 11:44

Hopa Limanında Meydana Gelebilecek Olası Bir Tehlikeli Duruma Karşı Acil Müdahale Planı Kapsamında Tatbikat Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşÜlkemizin Kuzey doğu ucundaki önemli limanlarından olan HOPAPORT’ta bir taraftan ticari hareketlilik artarken, diğer taraftan güvenlik ve çevre konularında peş peşe yapılan tatbikatlarla her türlü tehlikeli duruma karşı acil müdahaleye hazır olduğunu bir kez daha gösterdi.

HOPAPORT’ta bu defa da Deniz Çevresinin Petrol Ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale Planı kapsamında deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddeler ile kirlenme riskinden korumak için teorik ve pratik eğitim gerçekleştirildi. Tatbikata Hopa Liman Başkanı Salahaittin Erdemir, Liman Başkanlığı Şefi Turgay Karaşah, HOPAPORT İK Müdürü Turan Kılıç, HOPAPORT Tank Terminal Müdürü İbrahim Dağıstanlı, HOPAPORT İSG Uzmanı Emine Gümüşkaya, Departman Müdürleri ve HOPAPORT Acil Müdahale ve Acil Durum İdare ekibi, anlaşmalı firma MEKE firma temsilcileri Yasin Latif Yazan ve Hüseyin Aytekin katıldılar. HOPAPORT bünyesinde çalışanlara yönelik verilen pratik tatbikat Tank Terminal rıhtımında gerçekleştirildi.

5312 sayılı yasa gereği hazırlanan Hopa Limanı acil müdahale eylem planı geçtiğimiz yıllarda bakanlık onayından geçmişti. Yasanın yönetmelikleri gereği bakanlık tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum MEKE tarafından verilen eğitimlerin son gününde de eğitimlerin pratikte uygulanması gerçekleştirildi.

Tatbikatta senaryo gereği HOPAPORT rıhtımına yanaşmakta olan Furtuna 1 isimli gemi manevra esnasında iskeleye çarpınca tankında delinme olur denize fuel oil dökülür. Olayı öğrenen HOPAPORT Acil Müdahale ekibi olay yerine gerekli malzemeler ile gelir. Hemen Acil Müdahalede kullanılacak malzemeler olay yerine çıkartılır ve zaman geçirilmeden denize bariyer serpilerek petrol sızıntısının yayılmasının önüne geçilir. Bu esnada Acil Durum Müdahale ekibi de olay yerine gelerek çalışmalara destek verir. Bariyer çevrilmesinin tamamlanmasının ardından ikinci aşamaya geçilir denize sızan kısmı Petrolu temizleme çalışmasında kullanılacak malzeme kısa sürede kurulur.

İSG Uzmanı Emine Gümüşkaya koordinesinde gerçekleştirilen ikinci etap çalışmada denize bırakılan skimmer denilen yüzey sıyırıcı deniz pompası bağlı olduğu motopomp vasıtasıyla çalıştırılır. Vakumlu yüzey temizlik pompası ile deniz yüzeyinde biriken petrol sızıntısı geçici depolama havuzuna çekilerek deniz yüzeyi petrol sızıntısından temizlenmesi tamamlanır. Tatbikatın son aşamasında da denizden çekilen atıklar, liman katı atık depolama sahasına getirilerek buradaki atık tanklarına alınır.

Eğitim hakkında bilgi veren Operasyon Koordinatörü ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopa Limanı olarak her tehlikeli duruma karşı alınması gereken tüm önlemleri aldıklarını ve almaya devam ettiklerini ifade ederek “Biz HOPAPORT’un coğrafi ve stratejik açıdan öneminin bilinci içinde hareket ediyoruz. Çalışan tüm personelimiz de bu sorumluluk duygusu içinde kurumlarını yarınlara en güvenli şekilde taşıma bilinci ile görevlerini yerine getiriyorlar. HOPAPORT’ta verilen eğitimin ardından yapılan tatbikatta amacına ulaşmış ve HOPAPORT’un gerek personel ve gerekse malzeme olarak her türlü tehlikeye karşı hazır olduğu bir defa daha görülmüştür. Tatbikatın başarılı bir şekilde sonuçlanmasında katkı sunan HOPAPORT İSG Uzmanı Sayın Emine Gümüşkaya ve tüm Departman Müdürlerine, Acil Müdahale ekibi ve Acil Durum İdare ekibine, Güvenlik personelimize ve tüm saha görevlilerimize ve bütün çalışanlarımıza gösterdikleri üstün başarı için candan teşekkür ediyorum.

Yine tatbikatımız son gününde bizlerin yanında olan Hopa Liman Başkanı Sayın Salahittin Erdemir ve Liman Şefi Sayın Turgay Karaşah’a, Tatbikatımızın başarılı bir şekilde sona ermesini sağlayan MEKE firması temsilcileri Sayın Yasin Latif Yazan ve Sayın Hüseyin Aytekin’e de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.05.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Limanı Yeni Bir Tatbikat Gerçe...
 » Hopa Limanı Yeni Bir Tatbikat Gerçe...
 » Hopa Limanında Gerçeği Aratmayan Ta...
 » Hopa Limanında Gerçeği Aratmayan Ta...
 » Hopaport’ta Yılın Son Eğitimi Veril...
 » Hopa Limanına 2 Heavy Lıft Gemisi B...
 » Hopaport Başarı Çıtasını Hep Yüksek...
 » Hopa Limanında İşlem Hacmi Artıyor...
 » Hopaport Entegre Yönetim Sistemleri...
 » Hopaport’ta Haraketlilik Devam Ediy...
 » Hopa Tso Yönetimi Hopaport’u Ziyare...
 » Hopaport Logitrans Fuarında İlgi Od...
 » Arhavi Myo Öğrencileri Hopaport’ta...
 » Logitrans Fuarı Başladı...
 » Hopa Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı...
 » Hopaport Üstlendiği İşlerden Başarı...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Hopaport’un Kars’tan Öğrenci Konukl...
 » Hopaport İş Hacminde Rekor Kırdı...
 » Hopaport’a Bir Günde 7 Gemi Geldi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...