Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Oltu'da Toplandı

06/05/2009 14:58

Çokab Son Toplantısını Erzurum Oltu İlçesinde Gerçekleştirdi. Birlik Başkanlığına Yeniden Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek Seçildi. Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, Narman Belediye Başkanı Ahmet İşleyen De Başkan Vekili Oldular.


Haber: Hayati AkbaşÇoruh Havzası Kalkınma Birliği (ÇOKAB) son toplantısını Erzurum Oltu İlçesinde gerçekleştirdi. ÇOKAB toplantısının açılış konuşmasını Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek yaptı. Ziyrek, katılımcılara katıldıklarından dolayı teşekkür etti.

Ziyrek, Oltu Kaymakamı Ömer Lütfü Yaran'a da "Güzel bir hizmet için toplanmış bulunuyorsunuz, bunun için sizleri kutluyorum ve saygılar sunuyorum. İnşallah birlik seçiminizin hayırlara vesile olmasının diliyorum" dedi.

evinde toplanarak gündemdeki konuları masaya yatırdı. Gündemde, Birlik Başkanı seçimi, meclis üyelerinin ve encümenlerin seçimi, Çamlı kaya Belediyesi'nin birliğe katılması talebinin görüşülmesi, 2008 yılı kesin hesap bütçesinin görüşülmesi, birlik faaliyetleri hakkında birlik meclis üyelerinin bilgilendirilmesi, Avrupa Birliği hibe fonları başvuru konusunun karara bağlanması, AB hibe fonlarının başvurusu ile ilgili tüzük değişikliği yapılması, dilek ve temenniler gibi konular yer aldı.

Birlik başkanlığı için seçim yapılarak, Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Birlik Başkanı olarak seçildi. Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, Narman Belediye Başkanı Ahmet İşleyen de Başkan Vekili olarak seçildiler. Kâtip üyeliklere de Yusuf Bektaş ve İskender Karakelle seçildiler. Bir de birlikte görev yapacak Encümen üyeleri seçimi yapıldı. Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, Bağbaşı Belediye Başkanı Karabey Eroğlu, İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, Narman Belediye Başkanı Ahmet İşleyen, Olur Belediye Başkanı Rüstem Polat da Encümenliğe seçildiler.

Toplam 21 belediye başkanının katıldığı ÇOKAB Meclis Toplantısı'nda Birlik Başkanı İbrahim Ziyrek yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "4 tane çöp imha etme tesisi yapılacak. Bu konularda işin sonuna yaklaşıldı. Ev sahibi olarak katılan belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Yeniden birlik başkanı olarak beni seçtiğiniz için tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. "

Meclis Toplantısının ardından katılan belediye başkanları ve üyeler, bir de toplu resim çektirmeyi de ihmal etmediler.

ÇOKAB NEDİR?

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği (ÇOKAB), Çoruh Nehri'ne su veren nehir ve dere kollarının bulunduğu ilçe ve belde belediye başkanlarından oluşuyor. ÇOKAB'ın Encümen Toplantısı her ay yapılıyor.

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Müdürlüğü'nü Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Cafer Yakupoğulları yapıyor. ÇOKAB, kurulduğu günden beri emin adımlarla ilerliyor. Bölgenin gelişmesi için ne gerekiyorsa elinden geleni yapıyor.

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği, Erzurum ve Artvin illerine bağlı 21 ilçe ve belde belediye başkanlığının katılımı ile Bakanlar Kurulu'nun 14 Haziran 2007 tarihli kararıyla kuruldu. Borçka Belediyesi'nin 2008 yılında katılımı ile de üye rakamı 22'ye çıktı. Birliği oluşturan belde ve belediyelerin isimleri şunlardan oluşuyor:

Erzurum'a bağlı, Bağbaşı, İspir, Köprübaşı, Narman, Oltu, Olur, Paşalı, Pazaryolu, Pehlivanlı, Serdarlı, Şekerli, Şenkaya, Şenyurt, Tortum, Uzundere belediyeleri, Artvin'e bağlı belediyeler ise Ardanuç, Borçka, Damar, Meydancık, Maden, Şavşat, Yusufeli, Kılıçkaya belediyeleri…

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.05.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Çokab Yusufeli'nde Toplandı...
 » Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Oltu...
 » Arrikab Hopa'da Toplandı...
 » Artvin'de Düzenli Çöp Depolama Merk...
 » Hopa Müftülüğüne Atanan Selami Aydı...
 » Türkiye Gazeteciler Federasyonu Üye...
 » Deriner Barajı, Yılda 2 Milyar 300...
 » Halkının Haklı Tepkisine Sessiz Kal...
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » Valiler Kararnamesi Yayınlandı...
 » Artvin'de Göz Yaşı Dinmek Bilmiyor....
 » Artvin’de 210 Kelebek Çeşidi Yaşıyo...
 » Artvin’de 210 Kelebek Çeşidi Yaşıyo...
 » Yeni Kaymakam Atamaları Yapıldı...
 » Artvin Orman Bölge Müdürlüğünde Yen...
 » Akparti Artvin Merkez İlçe Kongresi...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı K...
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı K...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...