Artvin Tmmob Başkanından Açıklama Geldi

03/01/2013 15:19

“Kuvvetler Ayrılığı İlkesini Yok Saymak Diktatörlüktür”


Tmmob İl Temsilcisi Odtü Olayları İle İlgili Açıklama Yaptı

Haber: Tolga GülTMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu temsilcisi Hakan Yavuz yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak önemli konulara değindi.

TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Odası Artvin, Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin il Temsilcisi Hakan Yavuz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada "Sizin kuvvetler ayrılığı denen olay var ya, geliyor sizin önünüze bir engel olarak dikiliyor" diyerek demokrasi konusundaki düşüncesini bir kez daha açığa vurmuştur.

Sanayi Devrimi ile güçlenen burjuvazi ilk olarak Fransa‘da iktidara yönelmiş, 1789 Fransız Devrimi gerçekleşmiş ve siyasal eşitliği savunan burjuvazi ve desteğini aldığı geniş halk kitlesi "Kuvvetler Ayrılığı"na sahip çıkmıştır. Fransa‘daki Birinci Cumhuriyet kısa sürse de "Kuvvetler Ayrılığı" ilkesi artık burjuvazinin talep listesine girmiş ve zamanla tüm liberal sistemler için geçerli olmuştur. 18. yüzyıldan itibaren tüm burjuva demokrasilerinde kuvvetler ayrılığı ilkesi olmazsa olmaz bir olgu olarak kabul edilmiş ve uygulanmıştır. Bu konuyla ilgili tartışma yüzyıllarca önce yapılmış ve tarihteki yerini almıştır. Durum böyle iken Başbakanın bugün böyle bir tartışma başlatması abesle iştigal bile değildir.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince yasama, yürütme ve yargı erklerinin hiçbirisi bir diğerinin üstünde değildir. Anayasal demokrasilerde, kuvvetler ayrılığı ilkesini ayakta tutacak, bu ilkenin etkili biçimde işlemesini sağlayacak, her türlü iktidar gücü üzerinde iç ve dış denetimler oluşturmak suretiyle hak ve özgürlükleri koruyacak en etkili mekanizma ‘‘denetleme ve dengeleme‘‘ sistemidir. Bu gerçeği yok saymak; hukuk devletini, demokrasiyi ve en temel insan haklarını yok saymaktır. AKP, 2001 ekonomik krizinin bir sonucudur. Özal‘la birlikte başlayan ekonomik serbestleşme sosyal devleti aşındırmış son dönemde de yok etmiştir. İşsizliğin, yoksulluğun, güvencesizliğin sonucu olarak geniş halk yığınları cemaatlerin kucağına itilmiştir. Kısacası sosyal devletin yerini cemaatler almıştır. Zaten devlet aygıtına göbekten bağlı olan burjuvazi ise bu duruma sessiz kalarak onaylamıştır. Yoksul olan geniş halk kitleleri, yine bir similasyon ile yoksulluklarının gerçek nedenleri ile hesaplaşamadan yeni bir siyasal gücün çekim alanına girmiştir. "Güçsüzken demokrat, güçlüyken diktatör" ilkesi yine geçerli olmuştur. Ülkemizde zaten kısıtlı olan hak arama yollarını tamamen tıkayacak olan ve demokrasiyi yok sayan bu zihniyetin kabul edilemez olduğunu ve diktatörlüğe heveslenenlerin asla başarılı olamayacaklarını belirtiyoruz. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.01.2013 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Tmmob Artvin İl Temsilcisi Yavuz, “...
 » Türkiye Kamu-sen Yüksek İstişare Ku...
 » Tmmob Tüm Bileşenleri İle Referandu...
 » Yavuz: ” Başkanlık Ve Dikta Rejimin...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneğinden...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Yeşil Ve Sol Parti Hopa’da “Bir Hay...
 » Artvin Atatürkçü Düşünce Derneği Cu...
 » Hukukçular Avukatlar Gününde Hopa'd...
 » Artvin Tmmob İl Temsilcisinden Doku...
 » Artvin'de Sinemali Günler Başlıyor...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » 15. Gezici Film Festivali Ankara'da...
 » Artvin'deki Sivil Toplum Örgütleri...
 » Chp Kadın Kolları “Bunun Adı Bal Gi...
 » 5 Parti İl Başkanından Ekmeleddin İ...
 » Hopa'da Da İmza Kampanyası Başlatıl...
 » Shp Cumhurbaşkanlığı İçin Artvin'de...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...