Yavuz: ” Başkanlık Ve Dikta Rejimine Yasal Statü Kazandırılm

28/01/2017 10:52

Yavuz: ” Başkanlık Ve Dikta Rejimine Yasal Statü Kazandırılması Hedeflenmektedir”


Haber: Hayati AkbaşTürk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Anayasa değişikliğiyle ilgili referandum kararını açıkladı. TMMOB adına açıklamayı Artvin Jeoloji mühendisleri odası başkanı Hakan Yavuz Yaptı. Yavuz, ” başkanlık ve dikta rejimine yasal statü kazandırılması hedeflenmektedir” dedi.

Yavuz yaptığı açıklamanın devamında: “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda, 339 evet oyu ile kabul edilmiş olup, Cumhurbaşkanı onayı sonrası referanduma sunulacaktır.

Anayasa değişikliği ile mevcut parlamenter sistemde eksikte olsa işleyen kuvvetler ayrılığı ilkesi yerle bir edilecek, yasama, yürütme ve yargı erkleri tek kişide toplanacak, otoriter-totaliter bir rejime geçilecektir. Yasama ve yargı erklerinin zaten önemli ölçüde budanmış bağımsızlığı tümüyle ortadan kaldırılacaktır.

Özgürlükçü ve gelişmiş demokrasilerde kuvvetler ayrılığı ilkesi tartışmasız temel ilkedir. Anayasa ortak bir toplumsal sözleşme metnidir. Hakimler ve Savcılar Kurulu ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin neredeyse tamamının siyasi parti başkanı kimliği de olacak tek bir kişi tarafından belirlenmesi asla kabul edilemez.

Tek başına bir kişiye parlamentoyu gerekçesiz fesih yetkisi verilmesi açık bir diktatörlüktür.

Anayasa değişikliği ile ülkemizde on yıllardır adım adım kurgulanan piyasacı, emek ve doğa düşmanı, laiklik karşıtı düzen korunmak ve kalıcılaştırılmak istenmektedir. Fiili olarak uygulanan başkanlık ve dikta rejimine yasal statü kazandırılması hedeflenmektedir.

Örgütümüz, toplumsal kutuplaşmayı artıracak ve diktatörlüğü kurumsallaştıracak, ortak bir toplum sözleşmesi metninden uzak, OHAL koşullarında hazırlanan ve 12 Eylül darbe Anayasasından bile daha gerici olan bu Anayasa değişikliği teklifine “HAYIR” demektedir.

TMMOB tüm bileşenleri ile referandum sürecinde de bu değişiklik teklifine “HAYIR”  diyecek, bu süreçte üyelerine ve halkına olan sorumluluğu gereği tüm birimlerini harekete geçirerek,   ortak mücadele hattının oluşturulması için emek ve meslek örgütleri ile birlikte hareket edecektir. Kararı alınmıştır. ” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.01.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Tmmob Tüm Bileşenleri İle Referandu...
 » Chp Kadın Kolları “Bunun Adı Bal Gi...
 » Artvin Tmmob İl Temsilcisinden Doku...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneğinden...
 » Artvin Chp;” Darbelerin Karşısınday...
 » Artvin Tmmob Başkanından Açıklama G...
 » Artvin Add Başkanı Biber Gündemi De...
 » Artvin Eğitim Sen’den Meb Yasa Tasa...
 » Mhp Grup Başkan Vekili Oktay Vural...
 » Türkiye Kamu-sen Yüksek İstişare Ku...
 » Yusufelili Vatandaş Tek Başına Dire...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Artvin Tmmob İl Temsilcisi Yavuz To...
 » Kemalpaşa Festivale Hazır...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Artvin’de Siyaset Arenası Isınmaya...
 » Chp’li Vekil Bayraktutan Kendi Reko...
 » Artvin 78’liler 12 Mart’ı Unutmadı...
 » Birleşik Haziran Hareketi Artvin’de...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...