1905 Doğumlu Ninenin Galatasaray Aşkı

02/07/2010 08:25

Şavşatta Asırlık Nine 105 Yaşında Doğum Gününü Kutladı.


Haber: Nurbay UstaArtvin'in Şavşat ilçesi Çukur köyünde yaşayan 1905 doğumlu Galatasaray'la yaşıt nine fanatik Galatasaraylı olduğu söyleyerek başka takımları ismini dahi söylemiyor.

Şavşat ilçesine 20 kilometre mesafede Çukur köyünde yaşayan 1905 doğumlu Fatma Çolak (105) için kendisini iadeyi ziyarete giden Kaymakam Salih Altun tarafından doğum günü kutlaması yapılarak titreyen elleriyle üzerinde 105 adet Galatasaray'ın forma rengi olan sarı kırmızı mumlar yakılı pastayı önce üfledi sonra kaymakam Altun'la birlikte kesti. Fatma nine pastanın kesilmesinden sonra birde türkü söyledi.

Atatürk öldüğünde 33 yaşında olduğunu belirten Fatma nine, Ulu Önder Atatürk için çok ağladıklarını söyledi.

İlerlemiş yaşına rağmen köyün engebeli arazisinde hiçbir yardım almadan Fatma nineye kaymakam Salih Altun tarafından Galatasaraylı eski Japon futbolcu İnamoto'nun sarı kırmızı forması ve Türk milli takımının renklerini içeren kırmızı beyaz bir futbol topunu yanı sıra çeşitli gıda ve özel hediyeler verildi. Kaymakam Salih Altun ilçeye geldiğinde makamda kendisini ziyaret eden Fatma nineye o gün vermiş olduğu sözü tutarak iadeyi ziyarette bulundu. Fatma nine kaymakam Altun ve beraberindekilerin ziyaretlerinden çok memnun kaldığını kutlamış olduğu doğum gününün de bir ilk olduğunu fakat son olmasını istemeyerek bir 105 yıl daha yaşamak istediğini kahkahalarla söyledi. Köyde Fatma ninenin yaşına yakın herhangi bir kişi bulunamadığı için gençlik yıllarıyla ilgili veya bazı konularda bilgi alınamadı. 2 dili çok rahat konuşabilen Galatasaraylı Fatma nine 85 yaşında hayatını kaybeden oğlu içinde "Çok genç yaşta vefat etti" dedi. Kulakları zor işiten ninenin kulaklarından başka hiçbir sağlık sorununun bulunmadığını taşlık kayalık arazilerde rahatça yürüyebilmesi görenleri hayrete düşürdü. Torunun torunu olan kız çocuğunu kucağına aldığında onu yürekten sevmesi ninenin ne kadar cana yakın olduğunu gösteren tablo oldu. Sadece konuyla ilgili sadece iadeyi ziyarette bulunduğunu söyleyen Salih Altun için Fatma nine "Allah başımızdan eksik etmesin. O ilçemize yüz yılda bir gelen kaymakam. Bu benim oğlumdur. Onu çok seviyorum. " diyerek kaymakama sarıldı. Kaymakam Salih Altun Fatma nineye yakın ilgi göstererek köyde olduğu sürece yanından ayrılmadı. 105. doğum gününü kutlamasından sonra kendisini görüntülemek için gelen gazetecilere de 10 yaşındaki Mustafa'yı kaleye geçirerek penaltı atışı gösterisi yaptı. 3. atışını gole çeviren Fatma nine kaçırdığı penaltılar için Galatasaraylı Hagi bile penaltı kaçırmıştır dedi. Üstelik köyde düz bir yer olmadığı için ancak köyün stabilize yolunda topla buluşabildiğini, topa vururken de çok dikkatli vurmanız gerektiğini, köyün tamamında yolun alt tarafı uçurum olduğu için topa hızlı vurduğunuz zaman artık o topu bulma şansınız yoktur dedi. Artık bir Galatasaray formam ve bir topum var. Yakında bilgisayarı da öğrenip bu defada kaymakamdan bir laptop (diz üstü bilgisayar) isteyeceğim diye espri yaptı. Fatma ninenin evini oldukça düzensiz ve yetersiz gören kaymakam Salih Altun gerekli talimatları vererek evin derhal temizlenmesini, sağlıklı yaşanabilir bir hale sokulmasını istedi.

Uzun yaşamanın sırrıyla ilgili olarak Fatma nine gençliğimizde farelerle büyüdük. Çok eskiden farelerden korunmak için mücadele ederdik. Eski zamanlarda fakirlik vardı. Yiyecek bulamazdık çeşitli ağaçların yapraklarını yediğimiz bile olmuştur dedi. Bulduğuyla yetinmeyi çok seven Galatasaraylı Fatma nine şimdiyse; "Allaha şükür ekmeğimiz var, peynirimiz var. " diyerek az ile yetinmenin dersini verdi.

Fatma ninenin doğum günü ile ilgili olarak, yaşının 105 olduğu fakat gün olarak çayır biçme zamanı olarak annesi babası böyle söylermiş derdi. Günü kesin olarak bilinmediği içinde kanun gereği doğum günü olarak 1 Temmuz şeklinde yazılmış denildi.

Fatma ninenin doğum gününden dönen ziyaretçiler yolda kendi aralarında uzun yaşamanın sırrı beslenme veya sağlıklı beslenmeden ziyade ninenin bu neşeli tavırlarını ve sağlıklı bir beslenme yapmış olabilme ihtimalinin sıfır olduğunu düşünerekten, ancak stres yapmamaya, her şeyi dert etmeden neşeli bir tavır sergilemek olduğu kanaatine vardılar. Yüzünde milyonlarca çizgi bulunan Fatma Nine hayata çok olumlu bakıyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.07.2010 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Şavşatlı Galatasarayla Yaşıt Nine F...
 » Asırlık Nineden Kaymakamlık Makamın...
 » Fanatik 105 Yaşındaki Galatasaray L...
 » Şavşat'ta Şehit Sercan Yazar Seyir...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin Valisi Kalkan, İlk İlçe Ziya...
 » Bende Okumak İstiyorum...
 » Anneler Gününde Hüzün Gözyaşı Ve Se...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Hopa Ödp "12 Eylül'e Ve Akp Anayasa...
 » Hopa Halkından Aldığı Destek İle Yo...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Denizin Çocuğu Giderken Çernobil So...
 » Trabzon İşdünyası Uzungöl'de Stres...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » 2. Geleneksel Çanakkale’de Okuyan...
 » Şavşat Kaymakamlığında Engelliler İ...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...