Aşırı Yağmur Ve Şiddetli Rüzgârdan Hopa İlçesi Nasıbını Aldı

12/11/2007 11:16

Hopa'da 2 Günden Beri Yağan Şiddetli Yağmur Ve Aşırı Rüzgârdan Deniz Büyüdü Ve Sugören Köyünde Bulunan Balıkçı Barınaklara Büyük Zarar Verdi. 2 Balıkçı Teknesi Battı. Bir Balıkçı Teknesini İle 200 Den Fazla Balıkçı Ağı Dalgalar Parçaladı. Zarar 400 Bin Ytl.


Haber: Turan ŞentürkHopa'da 2 günden beri aşırı yağmur ve şiddetli rüzgârdan ötürü deniz yükseldi. Denizden yükselen dev dalgalar sahil yoluna çıkarak zaman zaman sürücülere tehlikeli anlar yaşatırken en büyük zarar Hopa Sugören köyündeki balıkçı barınağında meydana geldi. Gece yarısı yükselen dev dalgalar barınağın arka bölümünü aşarak barınağa büyük zarar verirken 2 barınak yıkıldı. 2 balıkçı teknesi battı. 1 balıkçı teknesi ile 200den fazla balıkçı ağlar dev dalgalarda parçalandı. İlk belirlemelere göre zarar 400 bin YTL civarında olduğu ifade edildi.

Hopa'lı balıkçılardan Adnan Kurt, Ali Ekmekçi, Ramiz Yazıcı, Osman Kurt, Mehmet Çelik, Ahmet, Asım Kurt, Nazım Yazıcı meydana gelen deniz afetinden büyük zarar gördüklerini ifade ederek adeta isyan ettiler. Balıkçılar Sugören balıkçı barınağındaki sıkıntıların daha önce Artvin valiliğine, Hopa kaymakamlığına gerekli bütün mercilere dilekçelerle müracaat ederek liman balıkçı barınağın içindeki alanın dolu olmasından ötürü boşaltılması gerektiğini ifade ettiklerini ancak hiçbir girişim yapılamadığını söyleyerek şöyle konuştular.

"Balıkçı limanımız DLH tarafından ihale edilerek müteahhit firma tarafından 3 yıl önce yapılmıştı. Hiç istenildiği gibi yapmadılar. Limana giriş okadar küçük yaptılar ki 3 tekne aynı ayda giremiyor. Limanın içi şu an zaten dolmuş durumda ayrıca yapılan tahkimat bile istenildiği gibi değil. bir tarafında yüksek, diğer tarafta ise alçak yaptılar. Dalgalar aşıyor. Barınağımıza arkadan gelen dev dalgalar büyük zarar verdi. Üstelik tam sugören deresinin ağzında yaptılar. Bu şikâyetimiz defalarca yetkili mercilere bildirdik. Sayın valimiz gelip araştırma bile yaptı. Yapılan araştırma öyle kaldı. Şu an büyük zarar gördük. Gelsinler yetkililer zarar tespitini yapsınlar. Devlet zararımızı karşılasın, " diyerek veryansında bulundular.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.11.2007 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bayraktutan Arhavi’deki Sorunların...
 » Arhavi Su Ürünleri Kooperatifi Gene...
 » Hopa Son Yılların En İlginç Eylemin...
 » Hopa Balıkçılarının Sorunu Çözüme K...
 » Artvin'de İlginç Bir Şikâyet...
 » Kemalpaşa Ve Arhavi Balıkçı Barına...
 » Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş...
 » Artvin'li Sorunları İçin Tek Yumruk...
 » Kemalpaşa’da Yardım Eli Uzatılacak...
 » Burası Villa Kent Değil, Balıkçı Ba...
 » Arhavide Fırtınadan Payını Aldı...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Halkevleri Yöneticileri Hopa’da...
 » Antik Çağdan Günümüze Kadar Hopa Ve...
 » Chp Adayı Turan Kasımoğlu Ortahopa...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...