Halkevleri Yöneticileri Hopa’da

26/08/2015 14:12

Halkevleri Heyeti “Doğayı Katledenlerin Karşısında Hopa Halkının Yanındayız, Dayanışmayı Ve Mücadeleyi Öreceğiz” Açıklaması Yaptıl


Haber: Hayati AkbaşHOPA-Halkevleri Genel Merkezi tarafından oluşturulan Hopa Heyeti afet bölgesi olan Hopa’ya gelerek incelemelerine devam ediyorlar. Halkevleri Hopa heyetinde Oya Ersoy (Genel Başkan), Samut Karabulut (Genel Başkan Yardımcısı) ve Taylan Kaya (D. Karadeniz Bölge Temsilcisi) yaptıkları ilk inceleme sonrası basına şu açıklamayı yaptılar. “Halkevleri heyeti olarak sel haberini alır almaz Hopa'ya doğru yola çıktık. Hopa'ya vardığımızda gördük ki Hopa halkı nasıl hakları için doğanın talanına karşı iktidar politikalarına direniyorsa bugün de yaralarını kendisi sarıyor. Ortada su yok, elektrik yok, belediye yok, valilik yok. Ama bol bol çevik kuvvet var. Jandarma var.

Doğanın talanına karşı mücadelenin simgesi haline gelen, Erdoğan'ın karşısına "HES'lere hayır, su haktır" diyerek dikildiği için katledilen Metin Lokumcu'nun memleketi Hopa'da, 8 insanımız taşkın ve heyelan sonucu yaşamını yitirmiş durumda. Acımız büyük ama öfkemiz daha büyük. Çünkü biliyoruz ki yaşananlar "doğal afet" değil karşımıza AKP'de vücut bulan yağma ve talan düzeninin sonucudur. Hopa halkı bugüne kadar neye "hayır" dediyse, haklı çıktı.

Hopa'da evler yıkılmış, caddeler, sokaklar, köy yolları sular altında. Heyelanlar nedeniyle evlerin alt katları toprakla dolmuş durumda. Elektrik ve su yok. Sahil yolu çöp dolu, yol nedeniyle denize ulaşamayan sular birikiyor, ayrı ayrı su yatakları oluşuyor.

En ufak hak arama mücadelesine karşısına kolluk kuvvetini Hopa’ya yığabilen AKP iktidarı iki gündür söz konusu insan hayatı olunca kıpırdamamış durumda. Halk köy yollarını kendisi açıyor, arama kurtarma çalışmalarını kendisi yürütüyor. Evleri ve dükkânlarını kendisi boşaltıp temizlemeye çalışıyor.

Halkın tepkisine rağmen yapılan Karadeniz Sahil Yolu, mücadelelere rağmen Artvin bölgesine yapılan HES ve baraj projeleri, dere yataklarının imara açılması, plansızlık, yetersiz alt yapı yatırımları, derelerin "doğayla derenin ilişkisini bozuyorsunuz" itirazlarına rağmen ıslah çalışmaları adı altında betonla doldurulması tüm bunlar bugün Hopa başta olmak üzere Arhavi ve Borçka'da da etkisini gösteren yıkımın nedenleri. Daha fazla "kar" için yağma ve talan politikalarına imza atanlar, 13 yıldır halkın karşısına polisi, jandarmayı dikerek sermayenin yolunu açan AKP iktidarı, şirketler bu yıkımın sorumlusudur.

AKP iktidarı, halkın ihtiyaçlarını gidermek ve önlem almak yerine Hopa sokaklarına çevik kuvvet ve jandarma yollamış durumda.

Halkevleri heyeti olarak bölgedeki incelememizi tamamladıktan sonra ayrıntılı bir rapor açıklayacağız. Ancak ilk elden çalışmaları koordine etmek için diğer demokratik kurumlarla birlikte bir kriz masası oluşturduk. Halkı sel durumunda sağlık koşulları konusunda uyaran ve önlemleri belirten bir broşür hazırladık ve yaygın dağıtımını yapacağız.

Bölgede ilk izlenimlerimizi özetlersek; Acilen menfezlerin açılması gerekiyor. Halkın temiz içme ve kullanım suyuna ihtiyacı var. Altyapının devre dışı kaldığı kentte atık sular nedeniyle hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Heyelan tehdidi devam ediyor. Riskli bölgelerde yaşayan halkın sağlıklı ve güvenli koşullarda tahliye edilmesi, kalabilecekleri sağlıklı, güvenli mekânların düzenlenmesi gerekiyor.

Bugün bir kez daha söylüyoruz. Hükümetiyle, belediyesiyle, polisiyle doğayı katleden şirketlerle saf tutan AKP’nin karşısında Halkevleri olarak bizim yerimiz Hopa halkının safıdır. Hopa halkının nerede ihtiyacı varsa orada olacağız. Acilen önlem alınması ve kamu olanaklarının Hopa ve diğer taşkın bölgelerindeki halkın yaralarını sarmak için seferber edilmesi için mücadele edecek, dayanışmayı öreceğiz”

. HALKEVLERİ HOPA SEL-HEYELAN RAPORUNU KAMUOYUNA AÇIKLADI

Halkevleri yaptıkları inceleme sonrası 25-26 Ağustos tarihli sel-heyelan raporunu kamuoyuna açıkladı. Halkevleri Hopa heyetinde Oya Ersoy (Genel Başkan), Samut Karabulut (Genel Başkan Yardımcısı) ve Taylan Kaya (D. Karadeniz Bölge Temsilcisi) imzaları ile açıklanan raporda şu ifadelere yer verildi: “Sel atıkları nedeniyle ‘duble’ sahil yolunun gidiş yönü Arhavi’den itibaren kapalı olduğu için tek yön gidiş geliş olarak kullanılıyor. Su kendi yolunu yaratmış ve dağdan aşağıya çok sayıda şelaleler oluşmuş. Arhavi-Hopa arasındaki Tünel ve Hopa-Kemalpaşa 1. Tünel kapanmıştı. (Yılın yarısında kapalı olurmuş. )

Yol boyunca denizden gelen çöpler var. Deniz, kimi yerlerde çöp doldurularak yapılan yolun altındaki çöpleri yukarı taşımış.

Hopa’da şu an yaşanan afetin bir bölümünün nedeni sahil yolunun bir set işlevi görüp derelerin denize ulaşmasını engellemesinden dolayı yerleşim yerlerinin göle dönüşmesidir. Özellikle kot farkının en fazla olduğu, yoldan daha alt seviyede kalan SUGÖREN mahallesi afetten en fazla etkilenen yerlerden. Köy tamamen su ve çamur altında. Bütün alt katları su basmış durumda. Çünkü yerleşim yeri ile deniz arasında bulunan sahil yolu, yerleşimden bir kat kadar daha yüksek.

Yine Hopa merkez mahallelerinden Sundura Mahallesi de benzer bir durumda. Evlerin giriş katları tamamen su altında, selin taşıdığı çamur alt katlara dolmuş. Sundura mahallesi hem Sundura esnafının, hem de Hopa merkez esnafının depolarının olduğu mahalle olmasından dolayı ciddi zararlar ortaya çıkmış.

Sugören’in etrafındaki Hopa merkeze bağlı köyler yine heyelandan en fazla etkilenen yerler.

Papilat (Papatya köy)’da heyelan var. Acil yardım gerekiyor. Halk evlerine giremiyor, ciddi olarak beslenme sorunu var. 2 kayıp var kesin. Nejla ve Melek Kakşi (17 yaşında bir kız çocuğu ve engelli halası)

Yeşilköy yolu kapalı. 22 kişi köyde mahsur kalmış durumda.

Başoba, Yoldere, Eşmekaya, Hendek, Çimenli, Narlı, Yeşilköy, Güvercinli köyleri de yoğun etkilenen köyler. Sugören ve Sundura mahalleleri hasar tespit ve acil yardıma ihtiyacı olan mahalleler.

Kemalpaşa beldesinde de etkili olan sel ve heyelan sebebiyle, beldede bulunan bazı işyerleri, Kemalpaşa Halkevi, ziraat odası temsilciliği ve muhtarlara ait ofisini de su ve çamur basmış durumda. Halkevinin tüm eşyaları kullanılamaz hale gelmiş durumda, kütüphanesi ise tamamen tahrip olmuş.

Bütün gün Elektrik ve Su yoktu. Telefonlar kesikti. Elektrikler 19. 00 civarında geldi. Bütün gün Belediye ve Kaymakamlığa ulaşılamadı. Yardım ve kurtarma çalışmaları görülemezken bol miktarda çevik kuvvet ve jandarma Hopa (ve köylerinde) sokaklarında dolaşırken görülebiliyor.

Heyelan ve selin vurduğu köylere arama ve kurtarma ekibi göndermeyen yetkililer, cenazelere jandarma ve çevik kuvvet gönderdi.

Hopa halkı kendi yaralarını kendisi sarıyor. Yollarını, sokaklarını, evlerini, dükkânlarını temizlemeye çalışıyor, haber alınamayan köylere ulaşmaya çalışıyor, yerel örgütlerin oluşturduğu dayanışma masası dayanışmayla temin ettiği içme suyu ve yemekleri köylere, mahallelere ulaştırmaya çalışıyor.

Kayıp insanlar var, bildiğimiz halen bulunamayan 3 kişinin olduğu yönünde. Dileğimiz yeni hayat kayıplarının olmamasıdır.

Hayatını kaybedenler:

3’ü Yoldere, 3’ü Kanlıdere, 1’i Kuledibi, 1’i Yeşilköy olmak üzere 8 kişi selde yaşamını kaybetti.

Hacer Kara (56)

Altan Kara (60)

Funda Toksoy (41)

Sabri Acıbadem (41)

Nermin Demir (59)

Emniyet Gedik (55)

Ünsal Gedik (41)

Erdal Eren Gedik (17)

Kayıplar

Taha Su (5 yaşında)

Nejla Kakşi

Melek Kakşi

Hopa’da demokratik kurumlarla birlikte bir kriz masası oluşturuldu. Yardım çalışmaları buradan koordine edilmeye çalışılıyor. Halkevleri olarak halkı sel durumunda sağlık koşulları konusunda uyaran ve önlemleri belirten bir broşür hazırladık ve yaygın dağıtımını yapacağız. Yine Halkevleri Hukuk dairemiz sel mağdurlarının zararlarının tespiti için yapılması gerekenlere dair bir broşür hazırladı.

Acilen kanalizasyon sisteminin işler hale getirilmesi gerekiyor. Halkın temiz içme ve kullanım suyuna ihtiyacı var. Altyapının devre dışı kaldığı kentte atık sular nedeniyle hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Çocuklar baskın sularıyla oynuyor. Halkın beslenme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Heyelan tehdidi devam ediyor. Riskli bölgelerde yaşayan halkın sağlıklı ve güvenli koşullarda tahliye edilmesi, kalabilecekleri sağlıklı, güvenli mekanların düzenlenmesi gerekiyor. Halkın bu konularda bilgilendirilmesi gerekiyor.

Sonuç:

Halkın tepkisine rağmen yapılan Karadeniz Sahil Yolu, mücadelelere rağmen Artvin bölgesine yapılan HES ve baraj projeleri, dere yataklarının imara açılması, plansızlık, yetersiz alt yapı yatırımları, derelerin "doğayla derenin ilişkisini bozuyorsunuz" itirazlarına rağmen ıslah çalışmaları adı altında betonla doldurulması bugün Hopa başta olmak üzere Arhavi ve Borçka'da da etkisini gösteren yıkımın nedenleridir.

Daha fazla "kar" için yağma ve talan politikalarına imza atanlar, 13 yıldır halkın karşısına polisi, jandarmayı dikerek sermayenin yolunu açan AKP iktidarı, şirketler bu yıkımın sorumlusudur.

Dereler üzerine yapılı köprüler, bölgeye uygun değil, sel durumunda taşınan ağaç ve kayaların tıkaması sonucunda adeta bende dönüp taşkına yol açıyor.

Sundura mahallesinde bulunan dere yataklarının beton tünellere alınması, selin taşıdığı materyallerin tünelleri tıkaması sonucu sel sularının mahalle içine taşmasına sebep olmuştur.

Sahil yolu tüm sahil boyunca bir set işlevi görerek her yağmurda baskınlara neden olmaktadır. Ayrıca sahilden yol açmak için yapılan kazıların sonucunda oluşan dik-yapay uçurumlardan sık sık kayalar koparak sahil yoluna yuvarlanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda büyük kopmaların olması kaçınılmazdır. Bu yağmurda küçük ölçekli kopmaların yaşanması ve araçlara tesadüf etmemesi ve sadece yolun bir tarafını kapatması büyük şanstır. Felaket geleceğim diyerek haber veriyor, ancak herhangi bir önlemin düşünülüp düşünülmediği dahi meçhuldür. 26. 08. 205

Acil Önlemler ve Talepler

• Halk sağlığı önlemleri hızla alınmalı, halk bu konularda bilgilendirilmelidir.

• Temiz su ve sağlıklı gıda hızla temin edilmelidir.

• Hayatın olağan akışına dönebilmesi için, su ve çamurların sokaklardan ve evlerden temizlenmesi yerel yönetimler eliyle hızlıca gerçekleştirilmelidir.

• Hopa afet bölgesi ilan edilmelidir.

o Sağlık hizmetleri, sosyal güvence şartı aranmaksızın tamamen parasız karşılanmalı; sağlık taramaları bir süre sıkça yapılmalıdır.

o Oluşan maddi zararlar karşılanmalıdır.

o Evleri yıkılan veya kullanılmaz hale gelenlere konut tahsis edilmelidir.

o Bu afette yıkılmayan ancak başka bir heyelanda risk altında olan yapılar, yaşam alanları tespit edilip tahliye dahil önlemler alınmalıdır.

o Esnafın uğradığı zararlardan dolayı vergi af ve muafiyetlerinden yararlanmaları sağlanmalıdır.

o Dere yatağında yapılaşma, sahil yolunun yarattığı sorunlar, HES vb yapıların yarattığı sorunlar tespit edilmeli, yeni bir felaket yaşanmadan önlemler alınmalıdır”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.08.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Halkevinden Erdal Eren Gedik K...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Hopa'da Felaketin Boyutu Sular Çeki...
 » Artvin Belediyesinden Hopa’ya Yardı...
 » Hopa’da Sel’de Vefat Edenler Toprağ...
 » Hopa Tso’nun Misafirleri Vardı...
 » Tmmob Artvin - Hopa Ve Fındıklı’da...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Sel, Heyelan Ve Yangın Af...
 » Eğitim Sen Artvin Şubesi’nin Eğitim...
 » 26. Yılında Çernobil'e Lanet, Nükle...
 » Demirci, " Hdp Türkiye’nin Sigortas...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Hopa Belediyesine Destekler Devam E...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Hopa’da Yaşanan Afetin Raporu Yayın...
 » Chp Merkez İlçe Başkanlığı Basın Me...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Senoz'da Yine Hes Toplantısı...
 » Türkiye Su Meclisinden "Su Manifest...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...