Yusufeli Pilot Uygulama Merkezi Oldu

23/09/2007 18:37

Yusufeli İlçesine Bağlı Esendal Köyünde Güneş Enerjili Su Isıtma Sisteminde Or Köy Proje Destekli Pilot Uygulanmaya Geçildi.


Haber: Yener DedeoğluArtvin İl Çevre ve Orman Müdürü Ethem Boz " Artvin ilinde Ardanuç ilçesine bağlı kızılcık köyünde ve Yusufeli ilçesine bağlı Esendal köyünde pilot uygulama başlattık. Bu projenin amacı orman köylüsünün ormana yüklenmesini en az düzeye indirmeye yöneliktir. Bu projeyi başlatırken bizimde tereddütlerimiz oldu. Vatandaş bunu kabullenmesi zor oldu ama şu anda görülüyor ki ilk proje olmasına rağmen bayağı bir rağbet söz konusu. Önümüzde ki yılar içerisin de sosyal içerikli bu projeyi bunu tüm Artvin içlerinde yaygınlaştırarak ormana olan baskıyı azaltmayı hedefliyoruz. Esendal köyünden gelen talep doğrultusunda ilk aşamada 25 haneye güneş enerjili su ısıtıcı sistemi kurmaya karar verdik. Yapılan ihale sonucu üçlü panelden oluşan sistemi kurduk. Proje ile hane başına 1250 ytl mal olan sistemin geri ödenmesi ise önümüzde ki yıldan başlayacak faizsiz ve üç eşit taksitten oluşuyor. Vatandaşın talepleri doğrultusunda bu sistemi Artvin genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz. " dedi.

Konuyla ilgili konuşan Esendal köy muhtarı Yılmaz Özdemir " bu sistem başlarken bayağı sıkıntı çektik. Yetmiş beş haneli köyde projeye yazılacak adam bulmakta zorlandık. Yirmi beş haneye sistemin kurulması üç hafta sürdü. Kaynar suyun akması için panellerin yirmi dakika güneş görmesi yetiyor. Bu kolaylığı ve rahatlığı gören komşularımız, ek bir projeyle kendi evlerine de aynı sistemin kurulmasını istiyorlar. Çok büyük kolaylık, çok büyük rahatlık. Bağ bahçeden çalışmadan gelen vatandaş tüple elektrikle uğraşmadan anında sıcak suya ulaşıyor. " dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.09.2007 tarihinde Yener Dedeoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Esendal Köyü Beton Yol İle İçme Suy...
 » Öğdem Hidroelektrik Santraline Durd...
 » Trabzon Heyetinin Amerika Gezisi De...
 » Çoruh Edaş Alkış Aldı...
 » Çoruh Edaş’tan Sel Ve Heyelan Sonra...
 » Btp Artvin Milletvekili Adayı Yıldı...
 » Vali Aydoğdu Camili'de Muhtarların...
 » Hopa'nın Köyleri Şantiyeye Döndü...
 » Evleri Heyelana Maruz Kalanlara Ayl...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » 2013 Yılı Yaşam Memnuniyeti İstatis...
 » Artvin Belediyesinden Aşırı Yağışla...
 » Artvin Dp İl Başkanı Koç Gündemi De...
 » Akparti Artvin Belediye Başkan Aday...
 » Artvin’e Eğitim Yatırımları Devam E...
 » Artvin Chp’de Kabine Açıklandı...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Artvin Eğitim-sen "2 Milyon Kamu Em...
 » Yüzyılın Hayali Gerçekleşiyor...